İnsan anatomisi ele alındığında vücudun en önemli ve en hassas bölümü olan organı beyindir. Beyinde oluşabilecek en ufak hasar bile insanın hayatını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Yaşanan problemlerin tanısında en çok kullanılan yöntem manyetik görüntüleme sistemleridir. Manyetik görüntüleme sistemleri beyinde oluşmuş olan hasarları tespit edebilmekte ve hangi tedavinin uygun olduğu hakkında yardımcı olabilmektedir. Kranial mr; beyin emarı veya beyin mr olarak da bilinmektedir. Bu yazımızda kranial mr nedir, kranial mr hangi durumlarda çekilir, kranial mr nasıl çekili kranial mr zararlı mı sorularına cevaplar vereceğiz.

Kranial MR (beyin mr veya beyin emarı) nedir?

Mr; hastalara hiçbir şekilde zarar vermeyen, belli başlı dokulardan görüntü alınmasına yardımcı olan bir görüntüleme şeklidir. Kranial MR aslında beyin emarı olup beyinde meydana gelen kitle ve hasarların teşhisinde, beyin damarlarında oluşan problemlere tanı koymak amacı ile istenmektedir. Kranial MR sayesinde sinir yapılarında oluşan tahribatlar kolay bir şekilde teşhis edilmektedir. Ayrıca beyinde oluşan kanamalar da bu yöntem ile tespit edilmektedir. Beyin tümörü, nörolojik hastalıklar ve sebebi bilinmeyen baş ağrıları için kranial mr çekilmesi istenmektedir. Uzman doktorlar tarafından beyin ile ilgili hastalıkların erken teşhisi ve tedavisi için kranial mr büyük olanak sağlamaktadır.

Beyin emarı hangi durumlarda çekilir?

Kranial mr; inme, beyin tümörleri, felç, beyin yapısının gelişiminde sıkıntıların tespit edilmesi, ms tanısında, demans hastalığı teşhisinde ve baş ağrılarında çekilmektedir. Kranial mr duyarlı bir uygulama olup yaklaşık 10 ila 20 dakika gibi bir sürede tamamlanan bir işlemdir.

Beyin emarı nasıl çekilir?

Mr öncesi hastanın üzerinde metal takı ve diş protezi gibi maddeler bulunmaması gerekir. Hasta mr makinesinin üzerinde yer alan raylı bölüme yatırılır. Kranial mr beyin emarı olduğu için hastanın başı hareket etmemesi için sabitleyici aparatlar ile baş sabitlenir. Hastanın üzerinde yattığı kızak emir cihazına yaklaştıracak şekilde itilir. Mr cihazı mutlaka uzman kişiler tarafından çekilmelidir. Mr çekimlerinde bazı bölgelerin daha iyi görüntülenmesi için kontrast adı verilen sıvı kullanılır. Hastaya damar yolu ile verilir ve buna ilaçlı mr adı verilmektedir. Alınan sonuçlar radyoloji uzmanı tarafından bazı bilgiler eklenerek oluşturulur ve mutlaka uzman doktorlar tarafından da incelenmesi gerekir. Beyin ile ilgili bütün sorunları bulmaya yardımcı olan Kranial mr doktorlara var olan tüm detayları sunmaktadır.

Beyin emarı zararlı mı?

Beyin emarının canlı organizma üzerinde herhangi bir zararı yoktur. Buna ilk 3 ayını doldurmuş gebelerde dahildir. Hastalar vücudunda metal protez, mıknatıs, saat küpe gibi takı bulundurmadıkları sürece herhangi bir zarar teşkil etmemektedir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman radyoloji ekibimiz ile kranial mr çekimi imkânı sunmaktayız. Kranial mr,  kranial mr fiyatları ve mr fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz radyoloji servisinde bulabilirsiniz. Kranial mr hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  MANYETİK REZONANS ( MR )

  Manyetik Rezonans ( MR )Manyetik Rezonans Görüntüleme büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Bilgisayarlı tomografi ve röntgen incelemelerinin aksine, MR’da X ışını kullanılmadığından hiç radyasyon riski bulunmamaktadır. Hastanemizde SIEMENS MAGNETOM AERA marka  1.5 TESLA KAPALI MR cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazın hastanın içine girdiği tünelinin  çapı 70 cm olup standart MR cihazlarından daha  geniştir ve  özel ışıklandırması sayesinde oldukça ferahtır. Dolayısıyla hasta, bütünüyle cihazın içine girme hissinden ve dar alanda kalma korkusundan kurtulur. Ayrıca Quite Suite ( Sessiz MR ) özelliği ile hastaya daha konforlu bir çekim sağlanır. Tarama işleminin çoğu hastanın kafası cihazın dışındayken gerçekleştirilir. Ayrıca hekim ya da tekniker sürekli olarak hastayla iletişim halindedir. Geniş tünel çapı sayesinde 200 kg’a kadar olan hastalarda başarıyla çekim yapılabilmektedir.

  MR çekim sürecinde, MR’ı çekilecek hastaya önlük giydirilir. Üzerinde bulunan saat, kolye, küpe ve yüzük gibi tüm metalleri çıkarması istenen hasta, MR cihazına uzanır. Tekniker, başını sabit tutmasını sağlayacak aparatı ayarlar. Kulaklık takılan hasta, bu yolla içerideki ekiple konuşarak onlardan gelen komutlara göre hareket eder. Hastanın sıkıntısı olduğunda bunu teknik ekibe bildirebilmesi için hastanın eline bir buton verilir. Daha sonra hasta MR cihazının içine alınarak çekim işlemine başlanır.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ