Perfüzyon mr nedir?

Perfüzyon mr; manyetik rezonans görüntüleme yöntemlerinden biridir ve beyindeki kan akış hızının ölçülmesi için kullanılmaktadır. Perfüzyon emar çoğunlukla beyin kanaması geçiren hastalarda istenmektedir. Perfüzyon mr hem teşhis hem de tedavi amaçlı olarak iki şekilde uygulanmaktadır. Mr yöntemleri hastalıkların teşhisini kolaylaştırarak önlenmesinde ve bir an önce tedavi yöntemlerini uygulamada büyük bir rol oynamaktadır. Beyinde meydana gelebilecek olan her türlü hastalıklara tanı koymada da kullanılmaktadır. Mr cihazları günümüz teknolojisi ile beraber gelişmiş ve ileri seviye teknoloji sayesinde hastalıkların teşhisi daha da kolay hale gelmiştir. Mr çekim işlemlerinin çoğunda ayrıntılı bir hazırlığa gerek olmamaktadır, metal içerikli eşyaların işlem öncesi çıkarılması çok önemli bir husustur. Perfüzyon mr işlemi için de aynısı geçerlidir ve işlem öncesi hastanın metal eşyalarını gireceği alanın dışında bırakması gerekmektedir.

Bu yazımızda perfüzyon mr nedir, perfüzyon mr hangi durumlarda çekilir, perfüzyon mr nasıl çekilir ve perfüzyon mr zararlı mı sorularını detaylı olarak cevaplayacağız.

Perfüzyon mr hangi durumlarda çekilir?

Perfüzyon emara ihtiyaç duyulan bazı durumlar vardır ve bazı hastalıkların teşhisi için gerekli olmaktadır. Perfüzyon mr; inme hastalığında beyin damarlarını açmak ve tedavi etmek için, beyin kanaması durumunda, beyin tümörlerinde, ameliyat öncesi detaylı inceleme yapılması gerektiğinde ve radyoterapi, kemoterapi işlemleri sonrası ilerleme durumunun gözlenmesi durumlarında çekilen bir görüntüleme yöntemidir.

Perfüzyon mr nasıl çekilir?

Perfüzyon mr, beyindeki kan akış hızını ölçmede kullanıldığı için mr cihazının hedef alacağı bölge beyin bölgesidir. Beyin perfüzyonu için öncelikle beyin damarlarının daha net görüntülenmesi adına damardan kontrast madde verilmektedir. Mr çekimi sırasında sakin kalmak ve hareketsiz kalmak gerekmektedir ve bazı hastalar için mr cihazı içinde durmak eziyet gibi gelebilir, sakin kalmaları zorlaşabilmektedir. Bu tip hastalarda emar çekimine girmeden sakinleştirici ilaçlar verilebilir. Damardan kontrast maddenin verilmesinin ardından çekim işlemi başlamaktadır ve kısa sürede tamamlanmaktadır. Mr cihazının bilgisayara aktardığı görüntüler uzman doktor tarafından incelenir yorumlanır ve uygun tedavi belirlenmektedir. Perfüzyon mr işlemi ortalama 5 dakika gibi bir sürede bitmektedir fakat hastanın durumuna bağlı olarak inceleme biraz uzayabilmektedir.

Perfüzyon mr zararlı mı?

Perfüzyon mr çektirecek olan hastalar bu işlemin zararlı olup olmadığını merak etmektedir ve ilk kez girecek olan hastalar da endişe duymaktadır. Mr çeşitleri hangisi olursa olsun çekim esnasında hastalara herhangi bir zarar vermemektedir. Hastalar işlem boyunca hiçbir radyasyon almaz ve onlar için bu görüntüleme yöntemleri oldukça faydalı olmaktadır.

Perfüzyon mr çekimi ne kadar sürer?

Manyetik rezonans görüntüleme yöntemlerinden biri olan perfüzyon mr; beyindeki kan akışını ölçmek amacıyla uygulanmaktadır. Mr çekimi günümüzde tıbbın ilerlemesi ile birlikte gelişmiş ve radyasyon yayma gibi bir riski bulunmamaktadır.

Perfüzyon MrPerfüzyon mr hem teşhis hem de tedavi amaçlı uygulanmaktadır. Her tedavide erken teşhisin önemli olması gibi perfüzyon mr ile de erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. Günümüzde perfüzyon inme hastalarında, beyin kanaması geçiren hastalarda ve beyin tümörlerinde uygulanmaktadır.

Mr çekimi hangi çeşidi olursa olsun çocuktan yaşlısına kadar her yaş grubunda yapılabilen bir görüntüleme yöntemidir. Perfüzyon mr ilaçlı ve ilaçsız olarak uygulanabilen bir tekniktir fakat çoğunlukla damardan kontrast madde verilerek görüntü alınmaktadır. Perfüzyon mr çekimi damardan kontrast madde verilmesi başlamaktadır. Hasta çekim öncesi üzerindeki tüm metal eşyalarını gireceği alanın dışında bırakmalıdır aksine çekim esnasında bir sorun yaşanabilir. Perfüzyon emarda hedef bölge beyin olduğu için beyindeki kan akış hızı bu sistem ile rahatlıkla görüntülenmektedir. Çekim esnasında hastanın sakin ve hareket etmemesi gerekir. Panik yapan hastalar için sakin kalmaları adına sakinleştirici ilaç da verilebilmektedir.

Perfüzyon mr oldukça kısa sürede tamamlanarak hastalığın tedavisi için tedavi planı uzman doktor eşliğinde oluşturulmaktadır. Mr yöntemlerinde hasta hiçbir şekilde radyasyon almaz ve acı, ağrı gibi bir his duymamaktadır. Perfüzyon emar ile en hayati organ olan beyin hastalıkları kolaylıkla teşhis edilmektedir ve tedavi sürecine hastaları hazırlamaktadır.

Perfüzyon mr sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Perfüzyon mr çektiren hastalar sonuçlarının ne kadar sürede çıkacağını merak etmektedir ve merak ettikleri kadar da endişe duymaktadır acaba bir hastalık taşıyıp taşımadıklarına dair. Perfüzyon mr sonuçları diğer mr çeşitlerinde olduğu gibi bir hafta içerisinde belli olmaktadır. Çıkan emar sonucuna bağlı olarak uzman doktor tarafından hastanın hangi tedaviyi alması gerektiği belirlenmektedir. Tedavinin işe yaraması ve etkili olması adına var olan hastalığın erken teşhis edilmesi son derece önemli bir noktadır.

Perfüzyon emarında neler belli olur?

Perfüzyon emarında beyin kanamaları, inme hastalığı, beyin damarları tıkanıklığı gibi hastalıklar belli olmaktadır. Ayrıca perfüzyon emarı tedavi amaçlı olarak da uygulanabilmektedir. Radyoterapi ve kemoterapi yöntemleri ile tedavi sonrasında hastalığın tekrar etme ve gerileme hızının takip edilmesinde perfüzyon emarın büyük çapta etkisi bulunmaktadır.

Perfüzyon emarında hangi hastalıklar teşhis edilir?

Perfüzyon emarı beyindeki kan akış hızının ölçülmesinde rol oynamaktadır. Perfüzyon emarı ile beyin tümörleri, beyin kanamaları, inme hastalığı ve beyin damar tıkanıklığı hastalıkları teşhis edilmektedir.

Perfüzyon emarı fiyatları ne kadar?

Perfüzyon emarı fiyatları, hastanın tıbbi durumu ve işlemin yapılacağı hastane göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Mr, mr fiyatları, perfüzyon mr, perfüzyon mr fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz radyoloji servisi ile iletişime geçebilir, daha fazlası için WhatsApp hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bilgisayarlı Tomografi ( BT )

  Röntgen ışınları adı verilen X ışınlarıyla vücudu çok ince dilimler ve kesitlerle inceleyen tekniğe bilgisayarlı tomografi adı verilmektedir. Bu anlamda vücut içindeki organlarda oluşan hastalıkları tanımada yardımcı olmaktadır. Sadece bir nefes tutma süresinde tüm vücut bu cihazlarla dilimler halinde görüntülenir. Aralıksız alınan kesitler ise bilgisayarda işlenir ve daha iyi bir şekilde anlaşılması sağlanır. İnceleme sırasında hastanın BT masasında hareketsiz olarak kalması gerekir. İnceleme sırasında ağrı ya da acı hissi oluşturacak bir uygulama yoktur.

  Merkezimizde Toshiba Alexion 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazımızın özellikleri :

  –  Son teknoloji yazılım ve donanım

  –  Saniyede 15 görüntülük yenileme hızı

  –  AIDR 3D  %75’e varan otomatik radyasyon dozu azaltım teknolojisi ( Çekim sırasında hasta %75 daha az radyasyon alıyor )

  –  Boost 3D ve Exposure 3D teknolojileriyle çok daha detaylı görüntüleme

  QCT (Quantative Computed Tomography) nedir ?

  “En düşük” dozlu protokoller kullanılarak, Tomografi cihazı ile vertebra ve femurun kemik yoğunluğunun ölçülmesine olanak sağlayan yenilikçi ve yüksek teknolojili bir medikal yazılımdır.

  QCT ‘nin DEXA’ya Üstünlükleri  Nelerdir?

  DEXA 2 boyutlu bir sistemdir,  bu nedenle kortikal kemik ve spongioz kemiğin yoğunluğunun toplamını ölçebilir. Halbuki osteoporoz öncelikle spongioz kemiğin azalmasıdır. Yaşlı hastalarda omurga dejenerasyonuna (artroz-kireçlenme) sık rastlanacağı ve  bu da kortikal kemik yoğunluğunu arttıracağı için hastada osteoporoz ( kemik erimesi ) olsa bile DEXA yönteminde kemik yoğunluğu normal ölçülebilir.

  Halbuki QCT   3 boyutlu ölçüm yapabildiği için sadece spongioz kemik yoğunluğunu ölçebilir ve osteoporozda  da esas zayıflama spongioz kemikte olduğu için , QCT ile çok daha doğru ve erken teşhis imkanı vardır.

  Ayrıca 3 boyutlu ölçüm sayesinde QCT obez hastalarda da daha doğru sonuçlar verir. (DEXA’da X-Işını hasta içinden geçemediği için, sonuçlar yapay ve yüksek çıkar),

  QCT özellikle spine ölçümlerinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. QCT ile trabeküler kemiği , kortikal kısımdan ayırarak ölçüm yapılabilmektedir. Bu özellik DEXA ile yapılan ölçümlerde büyük sorun teşkil eden , kemikteki dejeneratif değişimler, skolyoz durumunda lomberlerin süperpoze olması , kemik dışındaki kalsifikasyonlar ve obezite gibi durumlarda %100 doğrulukta ölçümler yapar

  QCT de, tıpkı DEXA gibi, femur ölçümleri için T-Score vermektedir. Fakat, QCT tarama esnasında DEXA’lar gibi pozisyon zorluğu çıkartmamaktadir. Örneğin; kalça kireçlenmesi bulunan bir hastayı pozisyonlamak oldukça zordur.

  Ayrıca QCT disk aralıkları az ya da dejeneratif bir hastalık geçirmiş hastalarda, aortik kalsifikasyonlu ve osteofitli hastalarda, vb. tanıların tamamında güvenle kullanılabilir.

  Bilgisayarlı tomografi cihazı hastanın yatacağı bir masa ve dairesel bir cihazdan oluşmaktadır. Cihazın açıklığında bulunan motorlu bir röntgen sayesinde ince kesitler halinde görüntüleme sağlanır. Alınan görüntüler organ, kemik veya diğer dokuları ince bir kesit olarak gösterir ve alınan bu kesitler bilgisayar tarafından birleştirilerek 3 boyutlu bir görüntü oluşturulur.

  İşlemden birkaç saat öncesinde yeme-içme bırakılmalıdır. Hastalar işlem sırasında hasta önlüğü giyer ve üzerinde bulunan metal eşyaları, takıları ve diğer yabancı cisimleri çıkartır. İstenilen tetkike göre hasta yüzüstü veya sırtüstü yatırılabilmektedir. Hastanın çekim sırasında hareket etmemesi çekimin netliği açısından kritik önem taşır. Çekim sırasında hasta odada yalnız kalır ancak sorumlu tekniker hastayı rahatça görebileceği bir konumda bulunur. Ayrıca hastayı duyabilmesi ve konuşabilmesi için gerekli sistem mevcuttur.

  • Kanser evresinin belirlenmesi
  • Kolorektal kanser taraması
  • İç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamalar
  • Tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumu
  • Ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanması
  • Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları belirlenmesi
  • Kemik direncinin ölçülmesi
  • Kanser tedavisi gibi bazı tedavilerin etkinliğinin izlenmesi
  • Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörleri
  • Böbrek ve mesane taşları
  • Biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanması
  • Ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıklar

  Hamilelerde ve hamilelik şüphesi olanlarda bilgisayarlı tomografi tetkiki tercih edilmemektedir. Bunun yerine radyoloji hekiminiz size başka görüntüleme teknikleri önerecektir. Tetkik öncesi var olan hastalıklar hekim ile paylaşılmalıdır. Kapalı alanda kalma korkusu olan hastalarımız da bu korkularını hekimleri ile paylaşmalıdır. Kalp pili veya ilaç pompası gibi vücutta takılı olan cihazlar varsa kesinlikle bununla ilgili  hekime bilgi verilmelidir.

  • Yumuşak dokuların daha net gözlemlenebilmesi için bazı durumlarda ilaçlı tomografi tercih edilebilir.
  • İlaçlı tomografide tetkikin türüne bağlı olarak ağız yoluyla veya damardan hastaya kontrast madde verilmektedir.  Yemek borusu veya mide taranacaksa kontrast madde içeren sıvı hastaya içirilebilir.
  • İlaç garip bir sıcaklık hissi ve ağızda metalik bir tat yaratabilir.
  • Bağırsaklar taranması sırasında rektuma kontrast madde yerleştirilebilir.
  • İlaçlı tomografinin ardından hasta bir süre gözlem altında tutulur. Verilen kontrast maddenin idrar yoluyla atılması beklenmektedir.
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar