Perfüzyon mr nedir?

Perfüzyon mr; manyetik rezonans görüntüleme yöntemlerinden biridir ve beyindeki kan akış hızının ölçülmesi için kullanılmaktadır. Perfüzyon emar çoğunlukla beyin kanaması geçiren hastalarda istenmektedir. Perfüzyon mr hem teşhis hem de tedavi amaçlı olarak iki şekilde uygulanmaktadır. Mr yöntemleri hastalıkların teşhisini kolaylaştırarak önlenmesinde ve bir an önce tedavi yöntemlerini uygulamada büyük bir rol oynamaktadır. Beyinde meydana gelebilecek olan her türlü hastalıklara tanı koymada da kullanılmaktadır. Mr cihazları günümüz teknolojisi ile beraber gelişmiş ve ileri seviye teknoloji sayesinde hastalıkların teşhisi daha da kolay hale gelmiştir. Mr çekim işlemlerinin çoğunda ayrıntılı bir hazırlığa gerek olmamaktadır, metal içerikli eşyaların işlem öncesi çıkarılması çok önemli bir husustur. Perfüzyon mr işlemi için de aynısı geçerlidir ve işlem öncesi hastanın metal eşyalarını gireceği alanın dışında bırakması gerekmektedir.

Bu yazımızda perfüzyon mr nedir, perfüzyon mr hangi durumlarda çekilir, perfüzyon mr nasıl çekilir ve perfüzyon mr zararlı mı sorularını detaylı olarak cevaplayacağız.

Perfüzyon mr hangi durumlarda çekilir?

Perfüzyon emara ihtiyaç duyulan bazı durumlar vardır ve bazı hastalıkların teşhisi için gerekli olmaktadır. Perfüzyon mr; inme hastalığında beyin damarlarını açmak ve tedavi etmek için, beyin kanaması durumunda, beyin tümörlerinde, ameliyat öncesi detaylı inceleme yapılması gerektiğinde ve radyoterapi, kemoterapi işlemleri sonrası ilerleme durumunun gözlenmesi durumlarında çekilen bir görüntüleme yöntemidir.

Perfüzyon mr nasıl çekilir?

Perfüzyon mr, beyindeki kan akış hızını ölçmede kullanıldığı için mr cihazının hedef alacağı bölge beyin bölgesidir. Beyin perfüzyonu için öncelikle beyin damarlarının daha net görüntülenmesi adına damardan kontrast madde verilmektedir. Mr çekimi sırasında sakin kalmak ve hareketsiz kalmak gerekmektedir ve bazı hastalar için mr cihazı içinde durmak eziyet gibi gelebilir, sakin kalmaları zorlaşabilmektedir. Bu tip hastalarda emar çekimine girmeden sakinleştirici ilaçlar verilebilir. Damardan kontrast maddenin verilmesinin ardından çekim işlemi başlamaktadır ve kısa sürede tamamlanmaktadır. Mr cihazının bilgisayara aktardığı görüntüler uzman doktor tarafından incelenir yorumlanır ve uygun tedavi belirlenmektedir. Perfüzyon mr işlemi ortalama 5 dakika gibi bir sürede bitmektedir fakat hastanın durumuna bağlı olarak inceleme biraz uzayabilmektedir.

Perfüzyon mr zararlı mı?

Perfüzyon mr çektirecek olan hastalar bu işlemin zararlı olup olmadığını merak etmektedir ve ilk kez girecek olan hastalar da endişe duymaktadır. Mr çeşitleri hangisi olursa olsun çekim esnasında hastalara herhangi bir zarar vermemektedir. Hastalar işlem boyunca hiçbir radyasyon almaz ve onlar için bu görüntüleme yöntemleri oldukça faydalı olmaktadır.

Perfüzyon mr çekimi ne kadar sürer?

Manyetik rezonans görüntüleme yöntemlerinden biri olan perfüzyon mr; beyindeki kan akışını ölçmek amacıyla uygulanmaktadır. Mr çekimi günümüzde tıbbın ilerlemesi ile birlikte gelişmiş ve radyasyon yayma gibi bir riski bulunmamaktadır.

Perfüzyon MrPerfüzyon mr hem teşhis hem de tedavi amaçlı uygulanmaktadır. Her tedavide erken teşhisin önemli olması gibi perfüzyon mr ile de erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. Günümüzde perfüzyon inme hastalarında, beyin kanaması geçiren hastalarda ve beyin tümörlerinde uygulanmaktadır.

Mr çekimi hangi çeşidi olursa olsun çocuktan yaşlısına kadar her yaş grubunda yapılabilen bir görüntüleme yöntemidir. Perfüzyon mr ilaçlı ve ilaçsız olarak uygulanabilen bir tekniktir fakat çoğunlukla damardan kontrast madde verilerek görüntü alınmaktadır. Perfüzyon mr çekimi damardan kontrast madde verilmesi başlamaktadır. Hasta çekim öncesi üzerindeki tüm metal eşyalarını gireceği alanın dışında bırakmalıdır aksine çekim esnasında bir sorun yaşanabilir. Perfüzyon emarda hedef bölge beyin olduğu için beyindeki kan akış hızı bu sistem ile rahatlıkla görüntülenmektedir. Çekim esnasında hastanın sakin ve hareket etmemesi gerekir. Panik yapan hastalar için sakin kalmaları adına sakinleştirici ilaç da verilebilmektedir.

Perfüzyon mr oldukça kısa sürede tamamlanarak hastalığın tedavisi için tedavi planı uzman doktor eşliğinde oluşturulmaktadır. Mr yöntemlerinde hasta hiçbir şekilde radyasyon almaz ve acı, ağrı gibi bir his duymamaktadır. Perfüzyon emar ile en hayati organ olan beyin hastalıkları kolaylıkla teşhis edilmektedir ve tedavi sürecine hastaları hazırlamaktadır.

Perfüzyon mr sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Perfüzyon mr çektiren hastalar sonuçlarının ne kadar sürede çıkacağını merak etmektedir ve merak ettikleri kadar da endişe duymaktadır acaba bir hastalık taşıyıp taşımadıklarına dair. Perfüzyon mr sonuçları diğer mr çeşitlerinde olduğu gibi bir hafta içerisinde belli olmaktadır. Çıkan emar sonucuna bağlı olarak uzman doktor tarafından hastanın hangi tedaviyi alması gerektiği belirlenmektedir. Tedavinin işe yaraması ve etkili olması adına var olan hastalığın erken teşhis edilmesi son derece önemli bir noktadır.

Perfüzyon emarında neler belli olur?

Perfüzyon emarında beyin kanamaları, inme hastalığı, beyin damarları tıkanıklığı gibi hastalıklar belli olmaktadır. Ayrıca perfüzyon emarı tedavi amaçlı olarak da uygulanabilmektedir. Radyoterapi ve kemoterapi yöntemleri ile tedavi sonrasında hastalığın tekrar etme ve gerileme hızının takip edilmesinde perfüzyon emarın büyük çapta etkisi bulunmaktadır.

Perfüzyon emarında hangi hastalıklar teşhis edilir?

Perfüzyon emarı beyindeki kan akış hızının ölçülmesinde rol oynamaktadır. Perfüzyon emarı ile beyin tümörleri, beyin kanamaları, inme hastalığı ve beyin damar tıkanıklığı hastalıkları teşhis edilmektedir.

Perfüzyon emarı fiyatları ne kadar?

Perfüzyon emarı fiyatları, hastanın tıbbi durumu ve işlemin yapılacağı hastane göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Mr, mr fiyatları, perfüzyon mr, perfüzyon mr fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz radyoloji servisi ile iletişime geçebilir, daha fazlası için WhatsApp hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  MANYETİK REZONANS ( MR )

  Manyetik Rezonans ( MR )Manyetik Rezonans Görüntüleme büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Bilgisayarlı tomografi ve röntgen incelemelerinin aksine, MR’da X ışını kullanılmadığından hiç radyasyon riski bulunmamaktadır. Hastanemizde  1.5 TESLA KAPALI MR cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazın hastanın içine girdiği tünelinin  çapı 70 cm olup standart MR cihazlarından daha  geniştir ve  özel ışıklandırması sayesinde oldukça ferahtır. Dolayısıyla hasta, bütünüyle cihazın içine girme hissinden ve dar alanda kalma korkusundan kurtulur. Ayrıca Quite Suite ( Sessiz MR ) özelliği ile hastaya daha konforlu bir çekim sağlanır. Tarama işleminin çoğu hastanın kafası cihazın dışındayken gerçekleştirilir. Ayrıca hekim ya da tekniker sürekli olarak hastayla iletişim halindedir. Geniş tünel çapı sayesinde 200 kg’a kadar olan hastalarda başarıyla çekim yapılabilmektedir.

  MR çekim sürecinde, MR’ı çekilecek hastaya önlük giydirilir. Üzerinde bulunan saat, kolye, küpe ve yüzük gibi tüm metalleri çıkarması istenen hasta, MR cihazına uzanır. Tekniker, başını sabit tutmasını sağlayacak aparatı ayarlar. Kulaklık takılan hasta, bu yolla içerideki ekiple konuşarak onlardan gelen komutlara göre hareket eder. Hastanın sıkıntısı olduğunda bunu teknik ekibe bildirebilmesi için hastanın eline bir buton verilir. Daha sonra hasta MR cihazının içine alınarak çekim işlemine başlanır.

  Merkezimizden Fotoğraflar