Omuz MR, omuz ekleminin karmaşık yapılarının ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için güçlü manyetik alanları ve radyo dalgalarını kullanan son teknoloji bir görüntüleme tekniğidir.

Sağlık uzmanlarına omuz bölgesindeki kemikler, kaslar, tendonlar, bağlar ve diğer yumuşak dokuların kapsamlı bir görünümünü sunar. Bu non-invaziv prosedür, öncelikle omuzla ilgili çeşitli bozuklukları ve yaralanmaları değerlendirmek ve teşhis etmek için yapılır.

Omuz Mr (Omuz Emarı) Nedir?

Omuzun Manyetik Rezonans Görüntülemesi olarak da bilinen Omuz MR’ı, omuz eklemi ve çevresindeki dokuların ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için manyetik alanların ve radyo dalgalarının bir kombinasyonunu kullanan invazif olmayan bir görüntüleme tekniğidir.

Omuz kompleksi içindeki kemikler, kaslar, tendonlar, bağlar ve diğer yumuşak dokuların kapsamlı bir görünümünü sunarak sağlık profesyonellerinin çeşitli patolojileri veya anomalileri tanımlamasını sağlar.

Omuz MR Hangi Durumlarda Çekilir?

Omuz ağrısı ve rahatsızlığı, kişinin günlük hayatını önemli ölçüde etkileyebilir, rutin aktiviteleri engelleyebilir ve genel yaşam kalitesini düşürebilir. Dolayısıyla bu ağrının altında yatan nedenleri belirlemek için Omuz MR’ı çekilir. Ancak daha detaylı olarak konuya bakmak gerekirse:

 • Şüpheli yırtıklar,
 • Kronik omuz ağrısı,
 • Labral yırtıkların değerlendirilmesi,
 • Omuzun sürekli olarak çıkması,
 • Pazı tendonlarında oluşan hasarların tespiti,
 • Kemik anormalliklerinin tanımlanması

Gibi birçok sebep sayılabilir. Özellikle sporcuların çok fazla ağrı çektiği durumlarda kullanılan omuz MR’ı, yaşı ilerlemiş kişilerin de kronikleşmiş sorunlarına ışık tutabilir.

Omuz Mr Nasıl Çekilir?

MRI taramasından önce, hastaların tipik olarak bir hastane önlüğü giymeleri ve manyetik alana müdahale edebilecekleri için mücevher veya saat gibi metal nesneleri çıkarmaları gerekir. Hazırlandıktan sonra hasta, büyük bir silindirik tüp olan MRI makinesine kademeli olarak kayan hareketli bir masaya uzanır.

Tarama sırasında makine güçlü bir manyetik alan oluşturarak omzun detaylı bir planını ortaya koyar. MRI makinesi kullanılırken alet tarafından algılanan sinyaller yayılır. Bu sinyaller bir bilgisayar tarafından ayrıntılı görüntülere dönüştürülerek omuz ekleminin karmaşık yapıları çeşitli açılardan sergilenir.

Bazı durumlarda, belirli yapıların görünürlüğünü artırmak ve iltihaplanma veya yırtıklar gibi endişe duyulan alanları vurgulamak için intravenöz olarak bir kontrast boya enjekte edilebilir.

Omuz Emarı Zararlı mı?

Omuz emarı çeşitli omuz koşullarını değerlendirmek ve uygun tedavi planlarına rehberlik etmek için tıp alanında yaygın olarak kullanılan güvenli bir teşhis aracıdır. Dolayısıyla teknolojisi açısından omuz emarı zararlı değildir. Herhangi bir radyasyon kullanmadığı için kişinin bedenine zarar vermesi de mümkün değildir. Ancak bazı durumlar kişilerin rahatsız olmasına neden olabilir ve bu da istemsiz bir şekilde zarar görmesinin alt yapısını oluşturabilir.

Belirli yapıların görünürlüğünü artırmak için omuz emarı sırasında bir kontrast boya kullanılabilir. Kontrast maddeye karşı alerjik reaksiyon riski minimum olsa da bazı kişiler bu sorunla karşı karşıya kalabilir. Ancak bu durum da hayati bir risk teşkil etmez.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  MANYETİK REZONANS ( MR )

  Manyetik Rezonans ( MR )Manyetik Rezonans Görüntüleme büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Bilgisayarlı tomografi ve röntgen incelemelerinin aksine, MR’da X ışını kullanılmadığından hiç radyasyon riski bulunmamaktadır. Hastanemizde  1.5 TESLA KAPALI MR cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazın hastanın içine girdiği tünelinin  çapı 70 cm olup standart MR cihazlarından daha  geniştir ve  özel ışıklandırması sayesinde oldukça ferahtır. Dolayısıyla hasta, bütünüyle cihazın içine girme hissinden ve dar alanda kalma korkusundan kurtulur. Ayrıca Quite Suite ( Sessiz MR ) özelliği ile hastaya daha konforlu bir çekim sağlanır. Tarama işleminin çoğu hastanın kafası cihazın dışındayken gerçekleştirilir. Ayrıca hekim ya da tekniker sürekli olarak hastayla iletişim halindedir. Geniş tünel çapı sayesinde 200 kg’a kadar olan hastalarda başarıyla çekim yapılabilmektedir.

  MR çekim sürecinde, MR’ı çekilecek hastaya önlük giydirilir. Üzerinde bulunan saat, kolye, küpe ve yüzük gibi tüm metalleri çıkarması istenen hasta, MR cihazına uzanır. Tekniker, başını sabit tutmasını sağlayacak aparatı ayarlar. Kulaklık takılan hasta, bu yolla içerideki ekiple konuşarak onlardan gelen komutlara göre hareket eder. Hastanın sıkıntısı olduğunda bunu teknik ekibe bildirebilmesi için hastanın eline bir buton verilir. Daha sonra hasta MR cihazının içine alınarak çekim işlemine başlanır.

  Merkezimizden Fotoğraflar