Mr(manyetik rezonans görüntüleme); insan vücudundaki organ ve dokuların radyo dalgaları sayesinde ayrıntılı olarak görüntülenmesidir. Vücuttan elde edilen görüntülerin yatay kesitlerini oluşturan bir görüntüleme sistemidir. Hiç bir şekilde acı ve alerji riski bulunmamaktadır. İşlem öncesi hastada yüzük, kolye, kemer gibi metal içerik olan eşyalar bulunmamalıdır ve hasta işlem sırasında hareketsiz kalmak zorundadır. Mr; ilaçlı emar ve ilaçsız emar olmak üzere iki çeşittir. İlaçlı mr hastaya kontrast madde verilerek uygulanan görüntüleme sistemidir. İlaçsız emara göre süreç daha farklı işlemektedir. İlaçsız emarda hastaya herhangi bir ilaç verilmez ve süreç normal emar süreci gibi işlemektedir. İnsan vücudundaki her dokunun ve organın emarı çekilmektedir( boyun ve beyin emarı)gibi. Mr; çoğu hastalıkların teşhisinde kullanılmaktadır ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Prostat mr(prostat emarı) nedir?

Prostat; idrar torbasının sonunda bulunan bir salgı bezidir ve herhangi nedenlerle büyüme oluştuğunda hastaya ciddi sıkıntılar verebilmektedir. Prostat büyümesine sebep olarak erkeklik hormonları gösterilmektedir. Prostat hastalığı; erkeklerde görülen ve sık idrar çıkma ile karakterize bir rahatsızlıktır. Erken tanı ve tedavi hastalığın ilerlemesinin önüne geçmektedir. Prostat hastalığı tedavi edilmeyip ilerlemesi durumunda kanser oluşturabilmektedir. Günümüzde prostat bezinin ayrıntılı görüntüsünü elde etmek için emar kullanılmaktadır. Prostat emarı sayesinde prostat bezinde meydana gelen anormal durumlar saptanabilmektedir. Prostat bezinde kanser varlığı bu sayede gözlenebilmekte ve erken teşhis ile tedavi edilebilmektedir.

Prostat emarı neden çekilir?

Prostat emarı yapılan biyopsiler sonrası hastada tam sonuç elde edebilmek için ve prostat bezinde anormal durumların varlığının saptanabilmesi için çekilmektedir.

Prostat emarı nasıl çekilir?

Prostat emarı, diğer vücut bölgelerinin emarında olduğu gibi hasta emar masasına yatırılarak çekilmektedir. Hasta işlem öncesi tuvalete çıkmamalı ve mesanesinin yarısının dolu olması gerekmektedir. Radyo dalgaları ile hastanın prostat bezi detaylı olarak görüntülenmiş olmaktadır. Hasta işlem öncesinde üzerinde metal takı ve eşya bulundurmamalıdır ve işlem sırasında hareketsiz bir şekilde yatmalıdır. Hastanın durumunun daha iyi değerlendirilmesi için hastaya kontrast madde verilmektedir.

Prostat emarı ne kadar sürer?

Prostat emarı yaklaşık yirmi- otuz dakika kadar sürmektedir. Hasta bu süreç içerisinde hareketsiz olarak beklemelidir.

Prostat emarında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Prostat emarında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar:

 • Hasta üzerinde herhangi bir takı ve mücevher olmamalı ve hasta rahat kıyafetler giymelidir.
 • Hastada protez diş ve peruk olmamalıdır.
 • Hasta eğer üzerinde metal bir eşya taşıyorsa emar çekimi gerçekleşmez. Öyle bir durum söz konusu olduğunda hasta şiddetli yaralanmalara maruz kalabilir.

Prostat emarı fiyatları ne kadar?

Prostat emarı ilaçlı, ilaçsız ve sekansları birbirinden farklı olarak istenebildiğinden net prostat emarı fiyatı verilememektedir. Prostat emarı fiyatları hakkına ayrıntılı bilgiyi radyoloji servisimizde bulabilirsiniz.

Prostat emarı nerede çekilir?

Prostat emarı çekim için uygun radyoloji birimlerimde çekilmektedir. İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman personel ile prostat emarı çekim imkanı sunmaktayız. Prostat emarı, mr fiyatları ve prostat emarı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz radyoloji servisinde bulabilirsiniz. Prostat emarı hakkında sorularınız için telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  MANYETİK REZONANS ( MR )

  Manyetik Rezonans ( MR )Manyetik Rezonans Görüntüleme büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Bilgisayarlı tomografi ve röntgen incelemelerinin aksine, MR’da X ışını kullanılmadığından hiç radyasyon riski bulunmamaktadır. Hastanemizde 1.5 TESLA KAPALI MR cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazın hastanın içine girdiği tünelinin  çapı 70 cm olup standart MR cihazlarından daha  geniştir ve  özel ışıklandırması sayesinde oldukça ferahtır. Dolayısıyla hasta, bütünüyle cihazın içine girme hissinden ve dar alanda kalma korkusundan kurtulur. Ayrıca Quite Suite ( Sessiz MR ) özelliği ile hastaya daha konforlu bir çekim sağlanır. Tarama işleminin çoğu hastanın kafası cihazın dışındayken gerçekleştirilir. Ayrıca hekim ya da tekniker sürekli olarak hastayla iletişim halindedir. Geniş tünel çapı sayesinde 200 kg’a kadar olan hastalarda başarıyla çekim yapılabilmektedir.

  MR çekim sürecinde, MR’ı çekilecek hastaya önlük giydirilir. Üzerinde bulunan saat, kolye, küpe ve yüzük gibi tüm metalleri çıkarması istenen hasta, MR cihazına uzanır. Tekniker, başını sabit tutmasını sağlayacak aparatı ayarlar. Kulaklık takılan hasta, bu yolla içerideki ekiple konuşarak onlardan gelen komutlara göre hareket eder. Hastanın sıkıntısı olduğunda bunu teknik ekibe bildirebilmesi için hastanın eline bir buton verilir. Daha sonra hasta MR cihazının içine alınarak çekim işlemine başlanır.

  Merkezimizden Fotoğraflar