Anestezili MR bazı hastalar için özel olarak düzenlenir. Bu tür bir MR genellikle anestezi altında olan veya MR cihazının dar alanından dolayı rahatça hareket edemeyen hastalarda kullanılır. Özellikle küçük çocuklar, zihinsel engelli bireyler veya aşırı kaygı ve klostrofobi gibi nedenlerle işlem sırasında hareket etmeleri zor olan hastalarda tercih edilir.

Anestezili MR türünde kişi tamamen bilincini aynı ameliyatta olduğu gibi kaybeder ve herhangi bir şekilde hareket etme durumu olmaz. Her ne kadar az tehlikeli olarak görülse de doğru bir planlama ile hareket edilmesi gerekiyor. Çünkü bu tür durumlar bazı kişilerin alerjik reaksiyonlarını da tetikleyebilir.

Anestezili MR Nedir?

Anestezili MR kişinin anestezi etkisinde manyetik rezonans cihazına alınması işlemi olarak düşünülebilir. Bazı hastalar durumları dolayısıyla bilinçli ya da bilinçsiz şekilde hareket ederler. Bu da görüntülemenin sağlıklı bir şekilde yapılmasını ciddi anlamda engeller. Dolayısıyla MR cihazında herhangi bir hareket olmadan görüntüleme yapılabilmesi için anestezi kullanılır.

Anestezili MR Nasıl Çekilir?

Anestezili MR çekimi dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Öncesinde mutlaka hasta değerlendirilmeye alınmalıdır. İkinci aşama ise anestezi uygulamasıdır. Bu aşamada hastaya anestezi verilir. Hastanın MR çekimine hazırlanması ise üçüncü aşama olarak görülür. Bu noktada hastanın üzerinde MR cihazının çalışmasını engelleyecek her türlü madde uzaklaştırılır. Çekim yapılır ve anestezinin etkisinin geçmesi beklenir.

Anestezili MR Neden Çekilir?

MR çekiminin yapılmasının zorunlu olduğu durumlarda eğer hasta özel bir duruma sahipse anestezili MR uygulaması gündeme gelir. Özellikle zihinsel engelli bireyler, hareketlerini kontrol edemeyen kişiler, klostrofobisi olanlar, küçük çocuk ve bebeklerde anestezili MR yapılabilir.

Anestezili MR Zararlı mı?

Anestezili MR doğru bir şekilde uygulandığında tehlikesi en az uygulamalardan birisidir. Elbette bazı risklerin göz önünde bulundurulması ve buna göre hareket edilmesi gerekiyor. Solunum problemi olan kişiler ve anestezik durumlara alerjisi olan kişilerin bu yöntemden uzak durması gerekiyor. Bunların tespiti için ise anestezi öncesinde bazı testleri uygulamak gerekebiliyor.

Anestezili MR Çekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anestezili MR çekiminde dikkat edilmesi ve mutlaka göz önünde bulundurulması gereken bazı adımlar vardır. Bunlar arasında:

 • Hastanın Durumunun Değerlendirilmesi
 • İşlem Öncesi Açlık Durumu
 • Anestezi İzleme ve Bakım
 • İşlem Sonrası Bakım

Anestezili MR Fiyatları Ne Kadar?

Anestezili MR fiyatları hastaneden hastaneye değişiklik gösterir. Ücretler, şehre, sağlık kuruluşuna, kullanılan teknolojiye, hastanın durumuna ve MR çekiminin yapılacağı alanlara göre değişebilir.

Kaş Tıp Merkezi olarak özel hastalar için anestezili mr imkânı sunmaktayız. Normal MR çekimine göre daha maliyetli olan anestezili mr fiyatları hakkında bilgi almak için telefon numaramız veya canlı destekten yardım alabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  MANYETİK REZONANS ( MR )

  Manyetik Rezonans ( MR )Manyetik Rezonans Görüntüleme büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Bilgisayarlı tomografi ve röntgen incelemelerinin aksine, MR’da X ışını kullanılmadığından hiç radyasyon riski bulunmamaktadır. Hastanemizde  1.5 TESLA KAPALI MR cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazın hastanın içine girdiği tünelinin  çapı 70 cm olup standart MR cihazlarından daha  geniştir ve  özel ışıklandırması sayesinde oldukça ferahtır. Dolayısıyla hasta, bütünüyle cihazın içine girme hissinden ve dar alanda kalma korkusundan kurtulur. Ayrıca Quite Suite ( Sessiz MR ) özelliği ile hastaya daha konforlu bir çekim sağlanır. Tarama işleminin çoğu hastanın kafası cihazın dışındayken gerçekleştirilir. Ayrıca hekim ya da tekniker sürekli olarak hastayla iletişim halindedir. Geniş tünel çapı sayesinde 200 kg’a kadar olan hastalarda başarıyla çekim yapılabilmektedir.

  MR çekim sürecinde, MR’ı çekilecek hastaya önlük giydirilir. Üzerinde bulunan saat, kolye, küpe ve yüzük gibi tüm metalleri çıkarması istenen hasta, MR cihazına uzanır. Tekniker, başını sabit tutmasını sağlayacak aparatı ayarlar. Kulaklık takılan hasta, bu yolla içerideki ekiple konuşarak onlardan gelen komutlara göre hareket eder. Hastanın sıkıntısı olduğunda bunu teknik ekibe bildirebilmesi için hastanın eline bir buton verilir. Daha sonra hasta MR cihazının içine alınarak çekim işlemine başlanır.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Uzm. Dr. Ali Kemal Güleç
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
  Güncelleme Tarihi : –

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.