Donuk omuz, kişilerin yaşam kalitelerini ciddi anlamda düşüren ve hareket kabiliyetini zayıflatan önemli bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın tedavi edilmemesi durumunda ciddi sonuçlarının ortaya çıkacağı mutlaka bilinmelidir. Rahatsızlığın tedavisinde son zamanlarda fazlaca kullanılan fizik tedavi rehabilitasyonu, donuk omuz problemini büyük ölçüde hafifletmektedir.

Herhangi bir cerrahi operasyon geçirmeye gerek duyulmayan hastalara donuk omuz fizik tedavi rehabilitasyonu uygulaması yapılarak kişiler eski sağlığına kavuşturulur.

Donuk Omuz Fizik Tedavi Rehabilitasyonu Nasıl Yapılır?

Donuk omuz fizik tedavi rehabilitasyonunda öncelikle hastanın durumu kontrol edilir. Her hasta aynı aşamada doktora başvurmadığı için ilk aşamayı değerlendirme olarak isimlendirebiliriz. İkinci aşamada ağrının yönetilebilmesi için buz uygulaması ve elektroterapi gibi yollar kullanılır. Bu esnada hastanın evde de uygulayabilmesi için egzersiz programı çizilir. Manuel terapi fizik tedavinin bir diğer aşamasıdır. Bu aşamada uzman elle kişinin omzuna terapi uygular.

Donuk Omuz Fizik Tedavi Rehabilitasyonunda Neler Yapılır?

Donuk omuz fizik tedavi rehabilitasyonunda aktif ve pasif egzersizler uygulanır. Aktif egzersizlerde siz kasları çalıştırırken, pasif egzersizlerde fizyoterapist omuzu hareket ettirir.

Omuz kaslarını güçlendirme bir diğer aşamadır. Omuz eklemini destekleyen kasların güçlendirilmesi, omuzun stabilitesini artırır ve günlük aktivitelerinizi daha kolay yapmanıza yardımcı olur.

Hidroterapi de fizik tedavi rehabilitasyonunda önemli rol oynar. Suyun kaldırma kuvveti sayesinde omuz ekleminin hareketlerini daha rahat ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Hidroterapi, omuz rehabilitasyonunda faydalı bir seçenek olabilir.

Evde uygulamanız gereken hareketlerin programı da bu aşamada önemli bir noktadır. Fizyoterapist tarafından size özel bir ev egzersiz programı oluşturulacaktır. Bu programı düzenli olarak uygulayarak tedavi sürecine evinizde de devam etmeniz gerekiyor.

Donuk Omuz Fizik Tedavi Rehabilitasyonu Ne Kadar Sürer?

Donuk omuz fizik tedavi rehabilitasyonu süresi hastalığın hangi aşamada olduğu ile alakalıdır. Kimi hasta ilk anlardan itibaren bu tedaviye geçerken, kimisi de daha geç doktora başvurduğu için fazla tedavi almak durumunda kalıyor. Buna ek olarak hastalığın fizik tedavi sürecini etkileyen noktalar arasında:

 • Hastalığın şiddeti
 • Tedaviye uyum
 • Tedaviye başlama zamanı
 • Kişisel durumlar
 • Eşlik eden hastalıklar
 • Tedaviye verilen cevap

gibi durumlar yer almaktadır. Kaldı ki tedavi süreci boyunca, doktor ve fizyoterapistiniz düzenli olarak ilerlemenizi değerlendirecek ve gerektiğinde tedavi planını ayarlayacaktır.

Donuk Omuz Fizik Tedavi ile Geçer mi?

Donuk omuz fizik tedavi ile tedavi edilebilir ve çoğu vakada başarılı sonuçlar elde edilebilir. Donuk omuz, bir fizyoterapist veya uzman doktor tarafından yönetilen uygun bir fizik tedavi rehabilitasyon programıyla tedavi edilebilir. Fizik tedavi, donuk omuzun tedavi sürecindeki en önemli ve etkili yöntemlerden biridir ve genellikle ilaçsız ve cerrahisiz bir seçenektir.

Donuk omuz fizik tedavi rehabilitasyonu, omuz eklem kapsülünün sertleşmiş dokularını esnetmeyi ve omuzun hareket açıklığını artırmayı hedefler.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
  Boyun ve bel fıtıkları, kireçlenme, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, skolyoz gibi omurga eğrilikleri, spor yaralanmaları, çocuk felci, sırt – bel – boyun ağrıları vb. hastalıkların tedavisinde fizik ajanların (sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, ışın, mekanik uygulamalar ve egzersiz) kullanıldığı tıp dalıdır. Fizik tedavi bilimi, hastanın vücudunun motor fonksiyonlarını etkileyen hastalık veya ağrıların tedavisini, hastanın rehabilitasyonunu (eski hale getirilmesini) sağlayarak yapan bir uzmanlık alanıdır. Bu sebeple fizik tedavi ve rehabilitasyon bilim dalı olarak anılmaktadır. Fizik tedavi biliminin amacı hastanın ağrılarını azaltarak hastayı aktivitelerinde bağımsız kılmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Uzm. Dr. Mustafa Yelkovan
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
  Güncelleme Tarihi : –

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.