Omuzda bulunan eklemin etrafında kapsüllerin kalınlaşıp sıkılaşması sonucunda bölgenin hareketinin kısıtlanmasına donuk omuz ismi verilir. Genel olarak omuz ekleminin uzun saatler boyunda hareketsiz kalmasına neden olan bir işte çalışma ya da herhangi bir travma geçirme durumunda ortaya çıkar.

Donuk omuz sendromu çoğunlukla sessiz bir şekilde ortaya çıkar ve gelişir. Omuz hareketinin önemli bir biçimde engellenmesi sonucunda da kişinin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürür.

Donuk omuz sorunu genellikle orta yaşta gündeme gelir. 40 ila 60 yaşları arasında ortaya çıkan bu durum kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülmektedir.

Donuk Omuz Sendromu Nedir?

Donuk Omuz Sendromu, omuz eklemindeki kapsülün (joint capsule) kalınlaşması ve sertleşmesi sonucu omuzun hareketlerinin kısıtlandığı, ağrılı ve rahatsız edici bir durumdur. Omzun normal hareket kabiliyetini kaybetmesi sonucunda gündelik işlerin bile daha ağrılı bir şekilde yapılması söz konusu olur.

Donuk Omuz Belirtileri Nelerdir?

Donuk omuz birçok belirtisi ile kendisini gösterir. En önemli belirti ise klasikleşmiş omuz ağrısıdır. Bu ağrı genellikle omzun dış kısmında gelişir. İkinci olarak ise, omuz hareketlerinde kısıtlanma meydana gelir. Geceleri ağrıların artması ve kişinin uyku düzenini bozması da donuk omuz belirtilerindendir. Donuk omuz sendromu ilerleme kaydettikçe belirtilerini de değiştirir. Omuzlarda güç kaybı da bu belirtilerden birisidir. Omuzda sertlik ve günlük aktivitelerde zorlanma artık kişinin doktora gitme evresi olarak da görülebilir.

Donuk Omuz Neden Olur?

Donuk omuz sorununun tam nedeni belli değildir. Ancak doktorlar bazı durumların donuk omuz sendromuna neden olduğunu söylemektedirler.

Diyabet: Bu rahatsızlık ile uğraşan hastaların donuk omuz sorununa yakalanma oranları ciddi anlamda fazladır.

Hareketsiz Yaşam: Hareketin olmadığı bir yaşam tarzını benimseyen kişilerin donuk omuz hastalığına yakalanmaları yüksektir. Özellikle ofis ortamında çalışan kişiler risk altındadır.

Kronik Rahatsızlıklar: Tiroid bozukluğu, kalp ve damar hastalıkları, Parkinson gibi kronik rahatsızlıklar donuk omuz hastalığını tetiklemektedir.

Omuz Travması: Omuz bölgesinden daha önce travma geçiren kişiler ile omuz yaralanması sorunu yaşayanlar hastalığa yakalanabilirler.

Donuk Omuz Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Donuk omuz sendromu çok ciddi bir rahatsızlıktır. Mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. Ancak edilmediği durumlarda hareketlerde kalıcı kısıtlanma başlayabilir. Bu da yaşam faaliyetlerinin sürdürülürken zorlanılması anlamına gelebilir.

Ağrının sürekli ve dayanılmaz hale gelmesi de sorunlardan birisidir. Gece ve gündüz omuz bölgesinden gelen ağrının sürekli olarak kişiyi rahatsız etmesi söz konusu olur.

Tedavi edilmemesi durumunda donuk omuz güç kaybını da tetikler. Özellikle omza yaptığı baskı ile sinirlerin de bu baskı altında kalmasına neden olan hastalık, kolda gücün kaybolmasına neden olur.

Donuk Omuza Ne İyi Gelir?

Donuk omuz tedavisinde uygulanan birtakım yöntemler bulunmaktadır. Bunlar arasında:

 • Fizik tedavi
 • Ağrı kesici ilaç
 • Sıcak ve soğuk uygulamaları
 • Manuel terapi
 • Omuz distansiyonu

yer almaktadır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
  Boyun ve bel fıtıkları, kireçlenme, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, skolyoz gibi omurga eğrilikleri, spor yaralanmaları, çocuk felci, sırt – bel – boyun ağrıları vb. hastalıkların tedavisinde fizik ajanların (sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, ışın, mekanik uygulamalar ve egzersiz) kullanıldığı tıp dalıdır. Fizik tedavi bilimi, hastanın vücudunun motor fonksiyonlarını etkileyen hastalık veya ağrıların tedavisini, hastanın rehabilitasyonunu (eski hale getirilmesini) sağlayarak yapan bir uzmanlık alanıdır. Bu sebeple fizik tedavi ve rehabilitasyon bilim dalı olarak anılmaktadır. Fizik tedavi biliminin amacı hastanın ağrılarını azaltarak hastayı aktivitelerinde bağımsız kılmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Uzm. Dr. Mustafa Yelkovan
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
  Güncelleme Tarihi : –

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.