Topuk dikeni kişilerin hayatını olumsuz etkileyen ve yürüme bozukluklarına kadar giden bir rahatsızlıktır. Mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalıklardan birisi olan topuk dikeni rehabilitasyon ile birlikte hafifleyen bir sürece doğru evrilebilir.

Topuk dikeni rehabilitasyonu, multidisipliner bir yaklaşım olarak bilinir. Dolayısıyla tedavisi yalnızca hastanede yapılmaz. Evde de alınacak bazı önlemlerle birlikte tamamen kontrol altına alınır.

Topuk Dikeni Fizik Tedavi Rehabilitasyonu Nasıl Yapılır?

Topuk dikeni fizik tedavi rehabilitasyonu çok yönlü olarak ilerler. Bu noktada hastanede uzman hekimler eşliğinde öncelikle ilk değerlendirme yapılır. Bu değerlendirme süreci tedavinin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili net bilgiler sunar. Ardından ise fiziksel terapi ve egzersizler ile süreç başlatılır. İlerleyen dönemde elektroterapi ile ağrıların azaltılması hedeflenir. Masaj ve manuel terapi, ayak yastıkları ve destekleyiciler, hidroterapi, duruş ve yürüme egzersizleri ile tüm süreç profesyonel bir şekilde devam eder.

Topuk Dikeni Fizik Tedavi Rehabilitasyonunda Neler Yapılır?

Topuk dikeni fizik tedavi rehabilitasyonunda egzersizler önemli bir yer tutar. Kasları güçlendirme ve esneme egzersizleri, topuk dikeni ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Manuel terapide ağrının azaltılıp tamamen bitirilmesi hedeflenmektedir. Isı ve soğuk su tedavisi de bu süreçte uygulanan yöntemlerden birisidir. Sıcak veya soğuk tedavi, topuk dikeni ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Sıcak kompresler veya sıcak su tedavisi, kasları rahatlatabilir ve kan dolaşımını artırabilir. Soğuk kompresler ise enflamasyonu azaltabilir ve ağrıyı hafifletebilir.

Elbette her hastanın farklı durumları söz konusudur ve uygulanacak tedaviler de buna göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla uzman hekimin de yardımı ile fizik tedavi süreci ilerler.

Topuk Dikeni Fizik Tedavi Rehabilitasyonu Ne Kadar Sürer?

Topuk dikeni fizik tedavi rehabilitasyonunun süresi, hastanın bireysel durumuna, semptomlarının şiddetine, tedaviye verdiği yanıta ve düzenli olarak uygulanan tedavi planına bağlı olarak değişiklik gösterir. Genellikle topuk dikeni rehabilitasyonu uzun vadeli bir süreci kapsar ve birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir. Ancak, bu süre tam olarak belirlenemez çünkü her bireyin iyileşme süreci farklıdır.

Semptomların şiddeti, tedaviye gösterilen tepki, bireysel olarak yapılan çalışmalar ve uygulanabilecek cerrahi yollar bu süreci daha da aşağıya çekebilir. Ancak genellikle hastalar her detayı tam ve eksiksiz bir şekilde yerine getirseler bile sürecin uzaması söz konusu olabilir.

Topuk Dikeni Fizik Tedavi ile Geçer mi?

Topuk dikeni fizik tedavi ile geçebilir veya semptomları önemli ölçüde azaltılabilir. Fizik tedavi rehabilitasyon, topuk dikeni tedavisinde etkili bir yöntemlerden biri olarak bilinmektedir. Birçok hastanın ağrılarını hafifletmekte ve fonksiyonlarını geri kazanmalarına yardımcı olmaktadır. Ancak, bazı kişiler fizik tedaviye sağlıklı bir yanıt veremeyebilir. Bu durumda hastaya cerrahi müdahale uygulaması yapılabilir. Ameliyat ile birlikte plantar fasya kası gevşetilir ve oluşan topuk dikeni yerinden çıkartılır. Bu sayede hasta rahatsızlıktan tamamen kurtulmuş olur.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
    Boyun ve bel fıtıkları, kireçlenme, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, skolyoz gibi omurga eğrilikleri, spor yaralanmaları, çocuk felci, sırt – bel – boyun ağrıları vb. hastalıkların tedavisinde fizik ajanların (sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, ışın, mekanik uygulamalar ve egzersiz) kullanıldığı tıp dalıdır. Fizik tedavi bilimi, hastanın vücudunun motor fonksiyonlarını etkileyen hastalık veya ağrıların tedavisini, hastanın rehabilitasyonunu (eski hale getirilmesini) sağlayarak yapan bir uzmanlık alanıdır. Bu sebeple fizik tedavi ve rehabilitasyon bilim dalı olarak anılmaktadır. Fizik tedavi biliminin amacı hastanın ağrılarını azaltarak hastayı aktivitelerinde bağımsız kılmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

    Merkezimizden Fotoğraflar