Anal fistül, kişileri ciddi anlamda rahatsız eden ve makat bölgesinde meydana gelen rahatsızlığın adıdır. Bu hastalıkta, makatın iç yüzü ve dışı arasında gelişen iltihaplı kanal yoluyla oluşan sağlıksız bağlantının adıdır.

Anal fistül belirtilerini arasında sarı akıntı, irin ve makat çevresinde kaşıntı şeklinde sıralayabiliriz. Fistül ile birlikte aynı fissürde olduğu gibi kabızlık görülebilir. Bu tip durumda apselerin akıntıları daha sık görülebilir. Bu aynı zamanda yeni tünellerin oluşmasına da yol açar. Hasta böylece daha fazla rahatsızlık duymaya başlar. Dolayısıyla anal fistül olduğunuzda kabız olmamaya özen göstermelisiniz. Vücudu kabızlığa teşvik edici gıdalardan uzak durmalısınız.

Anal fistül kendiliğinden geçer mi?

Anal fistül gibi önemli bir rahatsızlık kendi kendine geçmez. Mutlaka bir uzman doktora başvurarak doğru tedavi yöntemleri ve ilaç kullanımı ile hastalığı yenebilirsiniz. Dolayısıyla mutlaka bir uzmana görünmeli, tedavinizi geciktirmemelisiniz.

Anal fistül tedavi edilmezse ne olur?

Anal Fistül TedavisiAnal fistüller tedavi edilmediğinde kişilerin sürekli olarak rahatsız olmasına neden olur. Hep apse aktığında tünel yeniden dolar. Bunun için tedavi oldukça önemli bir aşamadır. Tedaviyi ne kadar geciktirirseniz oluşan tünelin büyümesine sebep olursunuz. Ayrıca basit fistülden karmaşık fistüle bu dönemde geçiş olacağı için de işinizi ve süreci ciddi anlamda uzatırsınız.

Bunun dışında makat bölgesinde en başta tek tünel oluşur. Ancak zaman geçtikte farklı noktalara da yayılarak tünel sayısında artış gözlemlenir. Ayrıca tedavinin geciktirilmesi ileri safhalarda kansere de yol açabilmektedir.

Anal fistül, bağırsağın son kısmında ortaya çıkan iltihaplı yapılanmaların adıdır. Makat bölgesinin iç kısmında yer alan yer ile cilt alanı arasında gerçekleşen fistül, kendisini akıntı ve ağrı gibi şikayetlerle gösterir.

Anal fistül tedavisi mutlaka yaptırılmalıdır. Aksi takdirde bölgede başka fistüllerin de ortaya çıkmasına neden olur. Bu da ilerleyen süreçte kişinin daha çok acı çekmesi anlamına gelir. Özellikle oturmakta kişi güçlük çekebilir. Dışkılama sırasında bakteriler bölgede daha derin rahatsızlıklara da sebebiyet verebilirler. Bunun yanı sıra bağırsak bölgesinde kanser gibi oluşumlara da neden olabileceği unutulmamalıdır.

Anal fistüller kendisini makat bölgesinde yanma, ağrı, şişlik, oturmada güçlük, dışkılama sırasında cam batmasına benzer acı gibi birçok şekilde gösterir. Eğer bu tür sorunlarla karşılaşıyorsanız bazı durumların yanlış gittiğini düşünerek doktorunuza başvurabilirsiniz.

Anal fistül nasıl tespit edilir?

Anal fistülün tespit edilebilmesi için öncelikle hastanın öyküsü dinlenir. Bu bulgulardan yola çıkan uzman doktor, anal fistül şüphesi ile hareket edebilir. Daha sonra fiziki muayene yapan hekim, bölgede hassasiyet, şişlik, sıcaklık artışı gibi tespitlerde bulunabilir. Ancak bu bulgular da net olarak anal fistüle işaret etmez. Bunlara ek olarak püy ve kan gibi önemli etmenlerin gözlenmesi sonrasında fistül tespiti net olarak yapılabilir.

Bazı durumlarda fistüllerin tespitini zorlaştıran akıntıların da olduğu gözlenebilir. Bu durumda daha derin araştırmalar da yapılabilir.

Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi

Anal fistül için en büyük yanılgılardan birisi kendiliğinden geçmesini beklemektir. Bu durum kesinlikle doğru değildir. Hangi sebepten olursa olsun gelişen anal fistül mutlaka tedavi edilmelidir. Ameliyatsız anal fistül tedavisi mümkün değildir. Medikal anlamda yani ilaçla tedavi ne yazık ki sonuç vermediği için denemesi pek yapılmamaktadır. Her ne kadar iltihaplı yapıyı antibiyotik gibi bir ilaçla çözüme kavuştursanız da bölgede bulunan odacığı yok etmediğiniz için zaman içerisinde yeniden iltihaplı yapı görülecektir. Dolayısıyla bağırsağın son bölümünde ortaya çıkan bu yapıyı yok etmek en doğru yöntem olacaktır.

Ameliyatı ise cerrahi drenaj denilen yöntem ile yapılır.   Öncelikle odacık içerisinde bulunan iltihap boşaltılır. Ardından bu iş için geliştirilmiş alet ile odacık yakılarak ortadan kaldırılır. Ameliyatın süresi odacık sayısına bağlı olarak değişiklik gösterir. Bazı durumlarda fistül bölgede bulunan sfinkter kasının bazı bölümlerini içerebilir. Bu durumda fistülotomi tekniği uygulanır. Böylece kas dokusunun zarar görmesinin önüne geçilir.

İstanbul Anal Fistül Tedavisi

İstanbul anal fistül tedavisi için en geniş imkanlara sahip illerimizin başında gelmektedir. Hem yurt içerisinden hem de yurt dışından birçok hasta yılın her dönemi İstanbul’a gelerek anal fistül tedavisi olmaktadır. Kentte bulunan birçok sağlık kurumu (hem özel hem de devlet) bu konuda profesyonel destek sağlamaktadır. Yalnızca tedavi sırasında değil sonrasında da hastaların her türlü soru ve sorunlarında yanında yer almaktadır.

Anal fistül tedavi yöntemleri nelerdir?

Anal fistül tedavisi için öncelikle doktor tarafından sorunun büyüklüğü tespit edilir. Eğer geç kalınmış bir tedavi olacaksa uzman hekim daha uzun bir yol izleyebilir. Antibiyotik tedavisi kullanılır. Bu yolla iltihaplı tünel sayısının artışı önlenir. Ancak antibiyotik tek başına işe yaramayabilir. Bunun için cerrahi yöntemler devreye girer.

Fistülotomi ve fistülektomi olarak bilinen cerrahi yöntemlerde katater ismi verilen tıbbi alet kullanılır. İltihaplı tünel boşaltılır. Daha sonra katater yardımı ile tüm tünel yakılır ve iltihabın geleceği yer kapatılmış olur. Bu yöntemde milimetrik alanlar etkilendiği için makat kasları kesinlikle zarar görmez ve hasta hayatına çok kısa süre içerisinde devam edebilir.

Anal fistül için hangi doktora gidilir?

Anal fistül için genel cerrahi ve proktoloji uzmanına gidilir. Ancak hastalar genel cerrahiyi daha sık tercih etmektedirler. Bunun da temel nedeni ameliyat durumunda operatör doktorların (cerrahların) bu işlemi gerçekleştirebilmesidir.

Anal fistül ameliyatsız tedavi edilir mi?

Anal bölgede gelişen bir semptom olduğu için birçok kişi ameliyattan çekinmektedir. Ancak anal fistül tedavisi cerrahi bir müdahale gerektirmektedir. Ya lokal ya da genel anestezi kullanılarak tedavinin operatör doktor tarafından yapılması kişinin sağlığına çabucak kavuşması için elzemdir. Ameliyat edilemediği takdirde sürekli olarak tekrarlayan fistül, bölgeye yayılarak yeni kanalların açılmasına sebebiyet verebilir. Anal fistülün tedavisi için minimal invaziv tedavi metodu olarak lazerle anal fistül tedavisi uygulanmaktadır.

Anal fistül, bağırsak ve makat arasında görülen anormal tünellerin adıdır. Oluşan bu tüneller zaman içerisinde iltihapla dolar ve tedavi edilmezse bölgede başka fistüllerin de görülmesine neden olur. Anal fistül, makat fistülü ya da perianal fistül olarak da tıp dünyasında bilinen bu rahatsızlık doğru tedavi yöntemi ile kısa sürede bitirilebilir.

Makatta kanlı akıntı ya da sadece iltihaplı akıntı şikayeti ile doktora başvuran hastalar, genellikle yapılan muayeneler sonrasında anal fistül rahatsızlığı ile karşı karşıya olduklarını öğrenirler. Bu fistüller genellikle daha önce o bölgede oluşmuş iltihaplar nedeniyle oluşur. Hastalar zaman zaman şişkinlik ve ağrı şikayetleri ile de uzman hekimlerimize gelebilirler. Bu durumda olan hastalardaki fistül biraz daha ileri seviyede olabilmektedir.  Uzman doktorumuza bu tür şikayetlerle gelen hastalara fistülografi, MR gibi tetkikler uygulanır.

Daha önce bölgede boşluk oluşturabilecek bir rahatsızlık geçirildiyse ve bu boşluk kapanmadıysa anal fistül oluşması için zemin hazırlanmış olabilir. Çünkü kapanmayan ve takip edilmeyen bu boşluklara zaman içerisinde iltihap dolar ve anal fistül seyri gerçekleşir.

Fistül tehlikeli mi?

Her fizyolojik rahatsızlık gibi anal fistül de dikkate alınmadığında ciddileşebilen bir rahatsızlıktır. Hastalık seyri akıntı ile başlar ve ilerlemesine müsaade edildiğinde ağrı ve bölgede şişliklerin çıkmasın kadar ilerler. Ancak yine de doktor kontrolüne gidilmez ve tedaviye başlanmazsa makat ve bağırsak arasında fistül sayısı çoğalır. Bu açıdan anal fistül tehlikeli ve hızlı ilerleyen bir rahatsızlıktır.

Fistül kendiliğinden kapanır mı?

Fistüller genellikle kendiliğinde kapanmaz. Anal apse ile oluşan fistül kanallarının kapatılması için cerrahi tedavi gerekmektedir. Fistülü ciddiye almadığınızda çok acı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu açıdan işinizi şansa bırakmadan hızlı bir şekilde doktor gözetimine girmenizi tavsiye ediyoruz.

Fistül kansere neden olur mu?

Fistüllerin tedavi edilmesi elzemdir. Çünkü sürekli olarak bölgenin o şekilde kalması oradaki hücrelerin yapısını değiştirir. Bu da kansere zemin hazırlayan en önemli etkenlerdendir. Dolayısıyla fistül önemsenmezse ileri aşamalarda kanser gibi ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Klinik çalışmalarda bu süre uzun olsa da kişilerin fizyolojik yapıları farklı olduğu için oldukça kısa sürelerde de bu durum gözlemlenebilir. Bu bağlamda uzun süre seyreden anal fistül rahatsızlıkları kendisini bir süre sonra kansere çevirebilir.

Anal Fistül Tedavisi

Anal fistül tedavisi cerrahi yollarla yapılmaktadır. Kanal içerisine özel malzemelerle giren uzman doktor, fistülün içerisindeki iltihabı boşaltır. Kanalı boşalttıktan sonra başıboş bırakmaz. Çünkü ilerleyen dönemlerde yeniden aynı şekilde dolabilir. Bunun için kanalın iltihap yapan gözlerini ve içeriyi yakarak tüm kanalın yok olmasını sağlar. Böylece ilerleyen dönemlerde anal fistül yeniden tekrarlamaz. Böylece hem ameliyatla fistül bitirilmiş olur hem de tekrarlayacak etkenler tamamen ortadan kaldırılarak hastanın yaşamına devam etmesi sağlanır.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fistül Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi

  Sert ve kuru dışkılama sonucu makat bezlerinde küçük yırtılmalar meydana gelebilmektedir. Bu yırtıklar bazen anal bölgede şişlik ve apse oluşturacak yaralara dönüşmektedir. Bu apseler zaman geçtikçe Fistüle dönüşür.

  Anal Fistül hastalığının zaman geçirilmeden tedavi edilmesi çok önemlidir. Çünkü oluşan bu fistüllerin yaklaşık olarak %90’ı basit yapılı fistüllerdir. Ancak eğer bu fistüller ihmal edilirse zamanla hastalık ilerler ve basit fistüller komplike fistüllere dönüşebilirler. Komplike fistüllerin tedavisi ise basit fistüllere göre daha uzun ve zahmetli olabilir.

  Anal Fistül hastalığı anal bölgede kızarıklık, şişlik, dışkılama sırasında şiddetli ağrı, anal bölgede sarı akıntı, dışkılama sırasında kanama, dışkıda kan ve anal bölgede cildin hassaslaşması ile belirti verir.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi ile bu hastalık 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilir, tedavi sonrası ağrı hissedilmeyecek kadar azdır, tedavide herhangi bir kesi ve dikiş kullanılmadığı için doku kaybı, apse gibi şikayetler görülmez ve hasta aynı gün sosyal yaşantısına geri dönebilir.

  ANAL FİSTÜL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal fistül genellikle tüm vakalarda geçmişti oluşan bir apseden kaynaklanmaktadır. Fistül dediğimiz yapı apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibi küçük bir kanaldır.

  En net belirti ağrıdır. Makat çevresinde kaşıntı ve akıntı ile kendini belli eder. Yanma da bir diğer anal fistül belirtisidir. Bazen bu şikayetlere ateş ve halsizlik de eşlik edebilir. Bu hastalarda sıklıkla sarı renkli akıntı olmaktadır.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fistül tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fistül Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fistül Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Bazen hasta tercihe bağlı olarak 1 gece hastanemizde konaklatılabilir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar