Bağırsağın son kısmı ile anüs çevresindeki deri arasında oluşan anormal yapılara anal fistül adı verilmektedir. Çoğunlukla makat çevresinde meydana gelen enfeksiyonun apseleşmesi ile meydana gelmektedir. Kişide rahatsızlık hissi ve cilt tahrişi gibi hoş olmayan belirtilere sebebiyet vererek kişinin sosyal yaşamını olumsuz etkilemektedir. Anal fistül hakkında sıkça sorulan sorulardan derlediğimiz bu yazımızda anal fistül tedavisi yapılmazsa ne olur, anal fistülün bitkisel tedavisi mümkün mü, anal fistül tedavisi için hangi bölüme gidilir, anal fistül tedavisi nasıl yapılır ve anal fistül ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Anal fistül tedavisi hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Anal fistül şikâyeti ile karşı karşıya kalan birçok insan neyin ne olduğunu merak etmektedir. Belirtileri gün yüzüne çıktığı an şikâyetlerinden kurtulma yoluna başvururlar. Anal fistül nedir, kendiliğinden geçer mi, tedavisi nedir gibi sorulara cevap aramaktadırlar. Anal fistül hastalığına yakalanmış olan kişiler alanında uzman doktorlara başvurarak tedavi olabilir. Anal fistül hakkında birçok merak edilen unsur vardır, bunların arasında sık sorulan soru tekrar eder mi sorusudur. Evet, yeterli ve doğru tedavi yapılamadığı sürece anal fistül tekrar edebilir.

Anal fistül tedavisi yapılmazsa ne olur?

Anal fistül tedavisi olan bir hastalık olup, erken teşhis çok önemlidir. Tedavi edilmediği takdirde basit gibi görünen apse ilerleyerek hayati tehlike oluşturabilir. Belirtileri görüldüğü an geri plana atılmayıp mutlaka tedavisi için uzman doktorlarla görüşülmelidir.

Anal fistülün bitkisel tedavisi mümkün mü?

Anal fistül için bitkisel tedavi yoktur. Makatta oluşan çatlak iç kısımda da geliştiği için hangi bitkisel tedavi uygulanırsa uygulansın geçirmesi mümkün olmaz.

Anal fistül tedavisi için hangi bölüme gidilir?

Anal fistül tedavisi için gidilmesi gereken bölüm genel cerrahidir. Bu hastalığın teşhis ve tedavisinde ilk başvurulması gereken bölümdür. Fakat genel cerrahi bölümü çok geniş alanlıdır. Ameliyat gerektiren durumlar genel cerrahlar tarafından gerçekleştirildiği için kendi içinde alanlara ayrılmıştır. Bu alanlardan biri de proktoloji bölümüdür. Proktoloji uzmanları hastalığın teşhis ve tedavisinde önemli bir bölümdür.

Anal fistül tedavisi nasıl yapılır?

Anal fistülün tedavisi cerrahidir, destek amaçlı ilaçlar verilmektedir. Anal fistül tedavisi fistülün bulunduğu yere göre farklılık gösterebilir. Anal fistülün birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Fistülektomi, fistülotomi ve fistül plak ve lazer anal fistül tedavi yöntemidir. Gelin şimdi tedavi yöntemleri hakkında tek tek bilgi verelim.  Fistülektomi; fistül kanalının yerinden çıkarılmasıdır.

Fistülotomi; fistül kanalının parçalanmasıdır. Fistül plak ise kanalın tıkaç yardımıyla kapatılmasıdır. Hastanın durumuna göre lazerle de tedavi edilebilmektedir. Lazerle tedavi fistül kanalının eritilerek kapatılmasıdır ve günümüzde en çok anal fistül tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.

Anal fistül tedavisi iyileşme süreci ne kadar sürer?

Anal fistül tedavisi cerrahi yollarla iyileşen bir hastalıktır. Günümüzde en çok kullanılan yöntem lazerle tedavide ağrısız ve acısız bir tedavi imkânı sunmak mümkündür. Hasta bu tedavi yönteminde normal yaşamına hemen dönmektedir. Anal fistül tedavisinde ameliyat sonrası bir hafta içinde kanama gözlenebilir. Hastanın verilen ilaçları almaya devam ettiği sürece iyileşme süreci hızlanacaktır.

Anal fistül, bağırsak ile anüs birleşim noktası olan yerde gelişen tünel şeklinde yapılara verilen isimdir. Deriye oldukça yakın olan bu kısım oluşan her fistül içerisinde iltihaplı sıvı da barındırır. Böylece zamanı gelince açığa çıkan bu sıvı bölgede başka fistüllerin oluşmasına da neden olur. İrin boşaldığında arkasında küçük bir kanal da bırakır. Belirli bir süre sonra bu kanal yeniden irin ile dolabilir.

Anal fistüller, rahatsızlık ve cilt tahrişi gibi hoş olmayan semptomlara neden olabilir ve genellikle kendi kendine iyileşmez. Ancak toplumlarda ve kişilerde zaman zaman yanlış inanışlar ve bilgiler dolaşabilir. Bu da anal fistüllerin kendiliğinden farklı tedavi yöntemleri ile geçebileceğidir. Fakat tedavisi yalnızca cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır. Bağırsakta anal fistül gelişmişse bu mutlaka tedavi edilmelidir. Hem kişinin sağlığına kavuşması için hem de ileride kolon kanserine dönüşmemesi için gereklidir. Bazı anal fistül vakalarının gerekli şekilde tedavi edilmediği için ilerleyen dönemlerde kansere dönüştüğü görülmüş ve tıp dünyası tarafından kanıtlanmıştır.

Anal fistül ameliyatı riskli mi?

Yalnızca anal fistül değil, hangi alanda ameliyat olursa olsun çeşitli komplikasyonlar geliştiği için risk bulunmaktadır. Fistül cerrahisinden kaynaklanan yaygın komplikasyonlar arasında enfeksiyon, kanama ve anesteziklere karşı ters reaksiyonlar bulunur. Anal fistül cerrahisinin spesifik komplikasyonları şunları içerir:

 • Ameliyat olan kişinin bağırsak düzeninin bozulması,
 • Oluşan yaraların uzun sürelerde iyileşmesi,
 • Fistülün bir süre sonra tekrarlaması veya kronikleşmesi,
 • Anal kanalın daralması, bağırsak hareketini zorlaştırması,
 • Cerrahi müdahalenin yapıldığı bölgenin ağrıması,
 • Cerrahi ekipmana alerjik reaksiyon gösterilmesi,
 • Zaman zaman kanama görülmesi,
 • Dışkı kaçırma (Bağırsak inkontinansı)

Kişiler anal fistül konusunda şüpheleniyorlarsa mutlaka bir uzmana başvurmalı ve bu konuda yardım almalıdır. Aksi takdirde fistül kanalları artarak ilerler ve ameliyat zorlaşır. Ameliyat sonrasında gelişebilecek dışkı kaçırma için de ayrıca tedavi alarak bu süreci atlatmanız için adım atabilirsiniz.

Anal fistül ameliyatı kaç saat sürer?

Anal fistül ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılır ancak çeşitli anestezi teknikleri de mümkündür (lokal vb). Operasyon genellikle 15 ila 30 dakika sürer. Fistül, sfinkter kasınızın yakınından geçiyorsa (anal kanalı kontrol eden kas), cerrahınız           bu yapının bir kısmını kesebilir. Bu da ameliyat sonrasında dışkıyı kontrol etmede zorlanma anlamına gelir. Ancak fistül kasın üst kısmından geçiyorsa doktorunuz kısa sürede ameliyatı sonuçlandırabilir.

Anal fistül deliği nasıl kapanır?

Anüsünüze çok yakın olmayan basit bir fistül için doktor, tüneli çevreleyen deri ve kasları keserek açar ve tünelli yapıya bu şekilde ulaşır. Bu yöntem ile birlikte açıklığın içten dışa iyileşmesini sağlar. Fistülü kapatmak için bir tıkaç kullanabilirler. Daha karmaşık bir fistül için, doktor açıklığa seton olarak bilinen bir tüp koyarak müdahale edebilir. Tüm iyileşme süreci yaklaşık olarak 6 hafta sürebilir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında anal fistül tedavisi imkanı sunmaktayız. Anal fistül tedavisi, anal fistül tedavi yöntemleri ve anal fistül tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Anal fistül hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fistül Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi

  Sert ve kuru dışkılama sonucu makat bezlerinde küçük yırtılmalar meydana gelebilmektedir. Bu yırtıklar bazen anal bölgede şişlik ve apse oluşturacak yaralara dönüşmektedir. Bu apseler zaman geçtikçe Fistüle dönüşür.

  Anal Fistül hastalığının zaman geçirilmeden tedavi edilmesi çok önemlidir. Çünkü oluşan bu fistüllerin yaklaşık olarak %90’ı basit yapılı fistüllerdir. Ancak eğer bu fistüller ihmal edilirse zamanla hastalık ilerler ve basit fistüller komplike fistüllere dönüşebilirler. Komplike fistüllerin tedavisi ise basit fistüllere göre daha uzun ve zahmetli olabilir.

  Anal Fistül hastalığı anal bölgede kızarıklık, şişlik, dışkılama sırasında şiddetli ağrı, anal bölgede sarı akıntı, dışkılama sırasında kanama, dışkıda kan ve anal bölgede cildin hassaslaşması ile belirti verir.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi ile bu hastalık 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilir, tedavi sonrası ağrı hissedilmeyecek kadar azdır, tedavide herhangi bir kesi ve dikiş kullanılmadığı için doku kaybı, apse gibi şikayetler görülmez ve hasta aynı gün sosyal yaşantısına geri dönebilir.

  ANAL FİSTÜL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal fistül genellikle tüm vakalarda geçmişti oluşan bir apseden kaynaklanmaktadır. Fistül dediğimiz yapı apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibi küçük bir kanaldır.

  En net belirti ağrıdır. Makat çevresinde kaşıntı ve akıntı ile kendini belli eder. Yanma da bir diğer anal fistül belirtisidir. Bazen bu şikayetlere ateş ve halsizlik de eşlik edebilir. Bu hastalarda sıklıkla sarı renkli akıntı olmaktadır.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fistül tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fistül Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fistül Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Bazen hasta tercihe bağlı olarak 1 gece hastanemizde konaklatılabilir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar