Vaaft yöntemi ile anal fistül tedavisi nedir?

Anal fistül tedavi şekillerinden biri olan Vaaft yöntemi; video yardımı ile fistül ağzının dış deliğinden girerek iç deliğe ulaşılmasını ve başka fistül yollarının aranmasını amaçlamaktadır. Vaaft yönteminde görüntüleme yapılması sorunun daha iyi görülmesine ve tedavi oranının artmasına olanak sağlamaktadır. Tuvalet kaçırma gibi sorunlara sebebiyet vermeyerek ağrısız ve acısız bir şeklide tedavi tamamlanmaktadır.

Bu yazımızda vaaft yöntemi ile anal fistül tedavisi nedir, vaaft yöntemi ile anal fistül tedavisi nasıl yapılır, vaaft yöntemi ile anal fistül tedavisi avantajları nelerdir, vaaft yöntemi ile anal fistül tedavisi iyileşme süreci ne kadar sürer, vaaft yöntemi ile anal fistül tedavisi fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Vaaft yöntemi ile anal fistül tedavisi nasıl yapılır?

Anal fistül tedavisi yöntemlerinden biri olan vaaft yöntemi ameliyatlı teknikler arasında yer almaktadır. Hasta ameliyat boyunca ve ameliyat sonrası acı, ağrı gibi hisleri yaşamaz. Vaaft yönteminde öncelikle fistül yoluna genişletici solüsyon sürülür ve ardından fistüloskop kanal boyunca ilerletilir. Fistüloskop ilerletildikten sonra fistül iç ağzı bulunmaya çalışılır ve askı amaçlı fistül iç ağzına iki ya da üç dikiş atılır. Sonrasında fistülün dış ağzından iç ağzına doğru serum verilirken fistül koter ile yakılarak fırça yardımı ile kazınmaktadır. Dikiş yapılan alana fistülnin tekrarlamasını önlemek adına katater yardımı ile yapıştırıcı madde uygulanır.

Vaaft yöntemi ile anal fistül tedavisi avantajları nelerdir?

Anal fistül tedavisinde kullanılan vaaft yönteminin hastaya sunduğu bazı avantajlar vardır. Vaaft yönteminin avantajları şunlardır:

 • Ek bir kesi yapılmasına gerek yoktur.
 • Eğer makat fistülü varsa belirlenmesine ve koter veya lazer ile yakılarak yok edilmesine olanak sağlar.
 • Ek makat fistüllerinin belirlenmesinde etkilidir.
 • İltihabi şişlikler ve iyileşme dokularının belirlenmesi
 • Makat fistülü iç ağzının görüntülenerek dikilmesi
 • Makat fistülünün çeşidinin belirlenmesi

Vaaft yöntemi ile anal fistül tedavisi iyileşme süreci ne kadar sürer?

Vaaft yöntemi ile anal fistül tedavisi iyileşme sürecini ameliyat sonrası önerilenlere uyulup uyulmaması etki etmektedir. Doktor tarafından önerilenler iyileşme sürecini hızlandıracak, normal yaşama dönme süresini kısaltacaktır. Vaaft yöntemi ile anal fistül tedavisi iyileşme süreci üç ile beş hafta arasında değişmekte olup hastadan hastaya da farklılık göstermektedir.

Vaaft yöntemi ile anal fistül tedavisi fiyatları ne kadar?

Vaaft yöntemi ile anal fistül tedavisi fiyatları, hastanın tıbbi durumu ve işlemin yapılacağı hastaneye göre değişmektedir. Vaaft yöntemi ile anal fistül tedavisi, anal fistül, anal fistül tedavisi, anal fistül ameliyatı hakkında detaylı bilgi için hastanemiz genel cerrahi servisi ile iletişime geçebilir, daha fazla bilgi için whatsapp irtibat hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fistül Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi

  Sert ve kuru dışkılama sonucu makat bezlerinde küçük yırtılmalar meydana gelebilmektedir. Bu yırtıklar bazen anal bölgede şişlik ve apse oluşturacak yaralara dönüşmektedir. Bu apseler zaman geçtikçe Fistüle dönüşür.

  Anal Fistül hastalığının zaman geçirilmeden tedavi edilmesi çok önemlidir. Çünkü oluşan bu fistüllerin yaklaşık olarak %90’ı basit yapılı fistüllerdir. Ancak eğer bu fistüller ihmal edilirse zamanla hastalık ilerler ve basit fistüller komplike fistüllere dönüşebilirler. Komplike fistüllerin tedavisi ise basit fistüllere göre daha uzun ve zahmetli olabilir.

  Anal Fistül hastalığı anal bölgede kızarıklık, şişlik, dışkılama sırasında şiddetli ağrı, anal bölgede sarı akıntı, dışkılama sırasında kanama, dışkıda kan ve anal bölgede cildin hassaslaşması ile belirti verir.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi ile bu hastalık 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilir, tedavi sonrası ağrı hissedilmeyecek kadar azdır, tedavide herhangi bir kesi ve dikiş kullanılmadığı için doku kaybı, apse gibi şikayetler görülmez ve hasta aynı gün sosyal yaşantısına geri dönebilir.

  ANAL FİSTÜL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal fistül genellikle tüm vakalarda geçmişti oluşan bir apseden kaynaklanmaktadır. Fistül dediğimiz yapı apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibi küçük bir kanaldır.

  En net belirti ağrıdır. Makat çevresinde kaşıntı ve akıntı ile kendini belli eder. Yanma da bir diğer anal fistül belirtisidir. Bazen bu şikayetlere ateş ve halsizlik de eşlik edebilir. Bu hastalarda sıklıkla sarı renkli akıntı olmaktadır.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fistül tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fistül Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fistül Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Bazen hasta tercihe bağlı olarak 1 gece hastanemizde konaklatılabilir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar