Lazerle anal fistül tedavisi nasıl yapılır? Avantajları nelerdir?

Anal fistül makat bölgesinde enfeksiyon oluşumu sonrasında, enfeksiyonun dağılmak için kendine oluşturduğu doğal olmayan kanallardır. Makat fistülü olarak da adlandırılmaktadır. Vücudun doğal bir savunma mekanizması olan bu sistem vücuttaki iltihabı bir noktadan boşaltmak ister. İltihabın boşalma sürecinde iltihabın başlangıç noktasından cildin herhangi bir noktasından iltihap çıkışı olur. İltihabın biriktiği bu kanallar dokuları veya kasları keserek, içlerine nüfuz ederek ilerlemektedir. Makat bölgesinde apse oluşumuna anal apse denilmektedir. Anal apse tedavisinin nasıl yapıldığı hakkında bilgi almak için anal apse tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz. Anal apse tedavisi yapıldıktan ve enfeksiyon oluşumu engellendikten sonra ise iltihap kanalları varlığını korumaya devam etmektedir. Bu kanalların kapatılması tekrar apse oluşmaması için önemlidir.

Anal fistül tedavisi için fistülektomi, fistülotomi, fistül plak ve lazerle fistül tedavisi gibi birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yazımızda en başarılı anal fistül tedavi yöntemlerinden biri olan lazer yönteminin nasıl yapıldığı ve lazerle anal fistül tedavisinin avantajları hakkında bilgiler vereceğiz.

Lazerle anal fistül tedavisi nasıl yapılır?

Anal fistül ameliyatı ile ilgili hastaların en çok çekindiği durumlar ameliyat sonrası gaz kaçırma, dışkı tutamama olmaktadır. Bu sebeple anal fistül hastalığından mustarip olanlar ameliyatsız anal fistül tedavisi yöntemlerine yönelmektedir. Klasik anal fistül ameliyatı yerine minimal invaziv tedavi yöntemi olan lazerle anal fistül tedavisi ile hastalar kısa sürede normal yaşantısına dönebilmektedir.

Lazerle anal fistül tedavisinin uygulanması ise lokal anestezi altında enfeksiyon kanalı temizlendikten sonra başından sonuna lazer ile eritilerek kapatılması şeklindedir. Lazerle uygulanan kanalda yeni hücrelerin oluşması ile kapanma sağlanır.

Lazerle anal fistül tedavisi avantajları nelerdir?

Lazerle anal fistül tedavisinin risklerinin az oluşu, hızlı ve kaliteli bir iyileşme süreci sunması ve operasyon sonrası şikâyetlerin diğer yöntemlere göre az oluşu bu tedavi yöntemini popüler hale getirmektedir. Anal fistül tedavisinde lazer yöntemi minimal invaziv tedavi yöntemi olarak değerlendirilmektedir. Lazerle anal fistül tedavisinin avantajları şunlardır;

 • Operasyon yaklaşık on – on beş dakika aralığında tamamlanmaktadır.
 • Genel anesteziye gerek duyulmadığı için narkoz riskleri yoktur.
 • Tedavi sırasında dokular zarar görmez. Herhangi bir dolgu malzemesi kullanılmaz. Kanal yeni hücreler ile kapanır.
 • Operasyon sonrasında klasik anal fistül tedavisi yöntemlerindeki gaz kaçırma, dışkı tutamama riskleri yoktur.
 • Diğer tedavi yöntemlerine göre acı ve ağrı daha azdır.
 • Anestezi riskinden dolayı diğer tedavilerin uygulanamadığı kronik hastalığı bulunan kişilere uygulanabilmektedir.
 • Hızlı ve kaliteli bir iyileşme süreci sunar.

Anal fistül, bağırsak yapısının son kısmında gerçekleşen anormal tünelli yapıya verilen isimdir. Bu yapı tek bir kanal ya da ağaca benzer yapıda olabilir. Anüs yakınlarında gerçekleşen iltihaplanma sonucunda oluşabilir. Bu noktada oluşan apse kanalın oluşmasına sebep olur. Apsenin içerisindeki iltihap patlayıp, boşaldığında geriye kanal kalmış olur. Kişiler anal fistülü ciltte rahatsızlık hissi ile anlaşılabilir. Bunun için en kısa sürede uzman doktora görünmelisiniz. Çünkü bu tür rahatsızlıklar kendi kendine iyileşmezler. Apselerin sürekli olarak tekrarlandığı bir sürece girilir ve tedavi almadan iyileşme şansı yok denecek kadar azdır. Bu bölgede bulunan kaslar bu durumdan olumsuz şekilde etkilenir.

Anal fistül tedavisi, doktorunuzun önerdiği tedavi dışında iyileşmek oldukça güçtür. Doğru tedavi uygulanmadıkça bu hastalığın ilerlemesi de söz konusu olabilir. Bunun için cerrahi ve lazer yöntemi tercih edilebilir. Cerrahi yöntemde fistül kanalı açılmaktadır. Doktor gerekli müdahaleyi yapabilmek için makattan iltihaplı bölgeye girer ve apse yapan yeri oksijenli su ile yer tespiti yapılır. Daha sonra gerekli müdahale yapılarak cerrahi işlem yapılır.

Anal fistülde tedavisinde ikinci yöntem de lazerdir. Lazer probu iltihaplı bölgeye getirilir. Fistülün ağzından içeriye doğru sokulur. Saçtığı ışık nedeniyle fistülün iç yüzeyini yakan lazer, yavaşça dışarıya çıkartılır. Böylece kanal içerisindeki apse yapacak bölge tamamen yanar ve kaybolur.

Lazerle anal fistül tedavisi iyileşme süreci ne kadar sürer?

Lazerle anal fistül tedavisinde cerrahi yönteme göre daha rahat bir süreç izlenmektedir. Bu yöntem ile anal fistül tedavisini olan hastalar, hızlı bir iyileşme sürecine girerler. Ağrı ve sızı olamaması dolayısıyla tedavisi yapılan kişiler aynı gün taburcu edilebilirler. Ortalama 2 ila 4 gün içerisinde tüm yaşantılarına kaldıkları yerden devam edebilirler. Ayrıca herhangi bir kanama söz konusu olmaz. Gaz ve dışkı kaçırma problemleri de tamamen ortadan kalkar.

Lazerle anal fistül tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Lazerle anal fistül tedavisinde doğru hasta oldukça önemlidir. Bu başarı şansını ciddi ölçüde artırır. Daha iyi bir tedavi için öncesinde kanalların yerinin ve büyüklüğünün tespiti dikkat edilmesi gereken etmenler arasındadır. Dolayısıyla uzman doktorunuzun doğru muayene ve tedavi yöntemi ile kısa sürede bu sorunu aşabilirsiniz.

İstanbul Lazerle Anal Fistül Tedavisi

İstanbul lazerle anal fistül tedavisi konusunda son derece gelişmiş hastanelere sahip kentlerimizin başında gelir. Oldukça geniş yelpazede seçenek sunan şehir, bu alanda hem yurtiçinden hem de yurt dışından tedavi olmak için gelen hastalara modern tesislerinde iyileşme şansı tanımaktadır. Bu bağlamda İstanbul anal fistül tedavisi için tercih edilecek kentlerin başında gelir.

Lazerle Anal Fistül Tedavisi Fiyatları

Lazerle anal fistül tedavisi fiyatlarında uzman doktorun ve hastanenin fiyat politikası önemli rol oynamaktadır. Kaliteli ve doğru bir tedavi yöntemi uygulayan sağlık kuruluşları fiyatı yüksek olsa da size daha sağlıklı bir yaşam sunar.

Anal fistül, dışkının vücuttan atıldığı yer olan bağırsak ucu ve anüs yakınındaki deride gerçekleşen tünelimsi yapılı bir rahatsızlıktır. Bu tüneller içerisinde gelişen iltihap kişinin rahatsız olmasına neden olur.

Bu kanallı yapının içerisinde gelişen iltihaplanma zaman zaman boşalır ve tünelli yapıyı arkasında bırakır. Boşalım sırasında da kişinin anüs bölgesinden kötü kokular gelmesine sebep olur. Anal fistüller, rahatsızlık ve cilt tahrişi gibi hoş olmayan semptomlara neden olabilir. Halk arasında kendi kendine geçtiği yönünde söylenti olsa da genellikle kendi kendine iyileşmez. Bu durumda genellikle cerrahi yöntemlere başvurulması tavsiye edilir. Anal fistüller tedavi edilmediği zaman bölgede yayılma eğilimi gösterebilir. Bu durum da kişilerin daha fazla rahatsızlık duymasına neden olabilir.

Anal fistül tedavisinde son dönemlerde lazerli yöntemler kullanılmaktadır. Ağır ameliyat ve hastaların uzun iyileşme süreleri bu sayede kısaltılmıştır.

Lazerle Anal Fistül Tedavisi

Anal fistül tedavisinde birçok yöntem kullanılmaktadır. Bunların başında ise fistülotomi gelmektedir. En eski tedavi yöntemlerinden olan bu teknik cerrahi operasyon olarak geçer. Ancak son dönemlerde teknolojinin de ilerlemesiyle anal fistülün iyileşme yöntemleri arasında lazer de yerini almıştır. Lazerli anal fistül tedavisi radyal ışın yayarak tüm süreci ilerletir. Lazer tedavisi, fistülü kapatmak için küçük bir lazer ışını kullanarak hastanın hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Lazer cerrahisi sırasında proktolog, fistülün geliştiği bölgeye ışın veren bir prob yerleştirir. Probdan yayılan lazer ışını, fistülü yok etmek için bölgeye yönlendirilir ve anal kanalda gelişen fistül tünelini yok eder.

Bu tedavi yöntemi son derece güvenli ve birçok hastane tarafından kullanılmaktadır. Lazerle anal fistül tedavisi birçok sağlık kuruluşunda ameliyatsız tedavi olarak da bilinir. Dolayısıyla doktorunuz size bu yöntemi sunuyorsa lazerli yöntemle tedavi olmanızda sakınca yoktur.

Lazerle anal fistül tedavisi ne kadar sürer?

Lazer ameliyatı en yaygın olarak gündüz gerçekleştirilir. Bu, kişinin ameliyatın aynı günü eve dönebileceği anlamına gelir. Bu da süresi hakkında az ya da çok fikir verir. Ameliyat 30 ila 45 dakika arasında sürebilir, ancak kişinin ameliyata hazırlanmak ve ameliyattan sonra hastanede kontroller için kalması gerekebilir. Bu tamamen doktorunuzun kararına kalmış bir durumdur.

Lazerle tedavide anal fistül tekrarlar mı?

Son yıllarda teknolojinin de gelişimi ile birlikte gündeme gelen ve sıklıkla kullanılan anal fistül tedavilerinde tekrarlama oranları oldukça düşüktür. Lazerle anal fistül tedavisinde de bu durum geçerlidir. Ancak bu yeniden oluşmayacağı anlamına gelmemektedir. Doktorunuzun size sunduğu tedavinin ardından eski hayatınıza dönüş yaparken son derece dikkatli olmalısınız. Bu noktada verilecek tavsiyelere uymalı ve hayatınızı en azından bir süre buna göre düzenlemelisiniz. Bu süreçte günlük 2 ila 3 litre su tüketimi, ılık banyolar, lifli ve posalı gıdalar tüketerek tekrarı önleyebilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman hekimler ile hijyenik hastane ortamında lazerle anal fistül tedavisi imkanı sunmaktayız. Lazerle anal fistül tedavisi ve lazerle anal fistül tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Anal fistül tedavisi hakkında diğer merak ettiğiniz konuları telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fistül Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi

  Sert ve kuru dışkılama sonucu makat bezlerinde küçük yırtılmalar meydana gelebilmektedir. Bu yırtıklar bazen anal bölgede şişlik ve apse oluşturacak yaralara dönüşmektedir. Bu apseler zaman geçtikçe Fistüle dönüşür.

  Anal Fistül hastalığının zaman geçirilmeden tedavi edilmesi çok önemlidir. Çünkü oluşan bu fistüllerin yaklaşık olarak %90’ı basit yapılı fistüllerdir. Ancak eğer bu fistüller ihmal edilirse zamanla hastalık ilerler ve basit fistüller komplike fistüllere dönüşebilirler. Komplike fistüllerin tedavisi ise basit fistüllere göre daha uzun ve zahmetli olabilir.

  Anal Fistül hastalığı anal bölgede kızarıklık, şişlik, dışkılama sırasında şiddetli ağrı, anal bölgede sarı akıntı, dışkılama sırasında kanama, dışkıda kan ve anal bölgede cildin hassaslaşması ile belirti verir.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi ile bu hastalık 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilir, tedavi sonrası ağrı hissedilmeyecek kadar azdır, tedavide herhangi bir kesi ve dikiş kullanılmadığı için doku kaybı, apse gibi şikayetler görülmez ve hasta aynı gün sosyal yaşantısına geri dönebilir.

  ANAL FİSTÜL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal fistül genellikle tüm vakalarda geçmişti oluşan bir apseden kaynaklanmaktadır. Fistül dediğimiz yapı apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibi küçük bir kanaldır.

  En net belirti ağrıdır. Makat çevresinde kaşıntı ve akıntı ile kendini belli eder. Yanma da bir diğer anal fistül belirtisidir. Bazen bu şikayetlere ateş ve halsizlik de eşlik edebilir. Bu hastalarda sıklıkla sarı renkli akıntı olmaktadır.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fistül tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fistül Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fistül Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Bazen hasta tercihe bağlı olarak 1 gece hastanemizde konaklatılabilir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar