Lazerle anal fistül tedavisi nasıl yapılır? Avantajları nelerdir?

Anal fistül makat bölgesinde enfeksiyon oluşumu sonrasında, enfeksiyonun dağılmak için kendine oluşturduğu doğal olmayan kanallardır. Makat fistülü olarak da adlandırılmaktadır. Vücudun doğal bir savunma mekanizması olan bu sistem vücuttaki iltihabı bir noktadan boşaltmak ister. İltihabın boşalma sürecinde iltihabın başlangıç noktasından cildin herhangi bir noktasından iltihap çıkışı olur. İltihabın biriktiği bu kanallar dokuları veya kasları keserek, içlerine nüfuz ederek ilerlemektedir. Makat bölgesinde apse oluşumuna anal apse denilmektedir. Anal apse tedavisinin nasıl yapıldığı hakkında bilgi almak için anal apse tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz. Anal apse tedavisi yapıldıktan ve enfeksiyon oluşumu engellendikten sonra ise iltihap kanalları varlığını korumaya devam etmektedir. Bu kanalların kapatılması tekrar apse oluşmaması için önemlidir.

Anal fistül tedavisi için fistülektomi, fistülotomi, fistül plak ve lazerle fistül tedavisi gibi birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yazımızda en başarılı anal fistül tedavi yöntemlerinden biri olan lazer yönteminin nasıl yapıldığı ve lazerle anal fistül tedavisinin avantajları hakkında bilgiler vereceğiz.

Lazerle anal fistül tedavisi nasıl yapılır?

Anal fistül ameliyatı ile ilgili hastaların en çok çekindiği durumlar ameliyat sonrası gaz kaçırma, dışkı tutamama olmaktadır. Bu sebeple anal fistül hastalığından mustarip olanlar ameliyatsız anal fistül tedavisi yöntemlerine yönelmektedir. Klasik anal fistül ameliyatı yerine minimal invaziv tedavi yöntemi olan lazerle anal fistül tedavisi ile hastalar kısa sürede normal yaşantısına dönebilmektedir.

Lazerle anal fistül tedavisinin uygulanması ise lokal anestezi altında enfeksiyon kanalı temizlendikten sonra başından sonuna lazer ile eritilerek kapatılması şeklindedir. Lazerle uygulanan kanalda yeni hücrelerin oluşması ile kapanma sağlanır.

Lazerle anal fistül tedavisi avantajları nelerdir?

Lazerle anal fistül tedavisinin risklerinin az oluşu, hızlı ve kaliteli bir iyileşme süreci sunması ve operasyon sonrası şikâyetlerin diğer yöntemlere göre az oluşu bu tedavi yöntemini popüler hale getirmektedir. Anal fistül tedavisinde lazer yöntemi minimal invaziv tedavi yöntemi olarak değerlendirilmektedir. Lazerle anal fistül tedavisinin avantajları şunlardır;

 • Operasyon yaklaşık on – on beş dakika aralığında tamamlanmaktadır.
 • Genel anesteziye gerek duyulmadığı için narkoz riskleri yoktur.
 • Tedavi sırasında dokular zarar görmez. Herhangi bir dolgu malzemesi kullanılmaz. Kanal yeni hücreler ile kapanır.
 • Operasyon sonrasında klasik anal fistül tedavisi yöntemlerindeki gaz kaçırma, dışkı tutamama riskleri yoktur.
 • Diğer tedavi yöntemlerine göre acı ve ağrı daha azdır.
 • Anestezi riskinden dolayı diğer tedavilerin uygulanamadığı kronik hastalığı bulunan kişilere uygulanabilmektedir.
 • Hızlı ve kaliteli bir iyileşme süreci sunar.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman hekimler ile hijyenik hastane ortamında lazerle anal fistül tedavisi imkanı sunmaktayız. Lazerle anal fistül tedavisi ve lazerle anal fistül tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Anal fistül tedavisi hakkında diğer merak ettiğiniz konuları telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fistül Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.
  anorektal hastalıkların tedavisi

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi

  Sert ve kuru dışkılama sonucu makat bezlerinde küçük yırtılmalar meydana gelebilmektedir. Bu yırtıklar bazen anal bölgede şişlik ve apse oluşturacak yaralara dönüşmektedir. Bu apseler zaman geçtikçe Fistüle dönüşür.

  Anal Fistül hastalığının zaman geçirilmeden tedavi edilmesi çok önemlidir. Çünkü oluşan bu fistüllerin yaklaşık olarak %90’ı basit yapılı fistüllerdir. Ancak eğer bu fistüller ihmal edilirse zamanla hastalık ilerler ve basit fistüller komplike fistüllere dönüşebilirler. Komplike fistüllerin tedavisi ise basit fistüllere göre daha uzun ve zahmetli olabilir.

  Anal Fistül hastalığı anal bölgede kızarıklık, şişlik, dışkılama sırasında şiddetli ağrı, anal bölgede sarı akıntı, dışkılama sırasında kanama, dışkıda kan ve anal bölgede cildin hassaslaşması ile belirti verir.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi ile bu hastalık 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilir, tedavi sonrası ağrı hissedilmeyecek kadar azdır, tedavide herhangi bir kesi ve dikiş kullanılmadığı için doku kaybı, apse gibi şikayetler görülmez ve hasta aynı gün sosyal yaşantısına geri dönebilir.

  ANAL FİSTÜL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal fistül genellikle tüm vakalarda geçmişti oluşan bir apseden kaynaklanmaktadır. Fistül dediğimiz yapı apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibi küçük bir kanaldır.

  En net belirti ağrıdır. Makat çevresinde kaşıntı ve akıntı ile kendini belli eder. Yanma da bir diğer anal fistül belirtisidir. Bazen bu şikayetlere ateş ve halsizlik de eşlik edebilir. Bu hastalarda sıklıkla sarı renkli akıntı olmaktadır.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fistül tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fistül Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fistül Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Bazen hasta tercihe bağlı olarak 1 gece hastanemizde konaklatılabilir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar