Anal fistül her yaştan kişide ortaya çıkabilen, ağrılı ve hastanın yaşam kalitesini oldukça düşüren bir rahatsızlıktır. Anal fistül hastalığının bilinen en yaygın sebepleri sert dışkılama, yanlış beslenme alışkanlıkları, yanlış yapılan temizlik sonrasında oluşan enfeksiyonlardır. Bu yazımızda anal fistülden korunmak için neler yapılmalı ve anal fistüle ne iyi gelir konuları hakkında bilgiler vereceğiz. Anal fistülün ne olduğu hakkında bilgi almak için anal fistül nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Anal fistül hastalığından korunma yolları nelerdir?

Anal fistülden korunma beslenme, temizlik ve düzenli dışkılama ile mümkündür. Alt başlıklar halinde anal fistül hastalığından korunmak için yapılması gerekenler şunlardır;

Beslenme: günümüzde beslenme alışkanlıklarımızın fast fooda yönelmesi, yeterli sebze, meyve ve lifli gıda alınamaması ile ya kabızlık ya da ishal oluşmakta, bu durum anal fistülü tetiklemektedir. Anal fistülden korunmak için ilk yapılması gereken beslenme alışkanlıklarını değiştirmek, yeterli ve dengeli beslenmektedir. Alkol, çok acı ve baharatlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Dengeli beslenmek sindirim sisteminizdeki sorunları en aza indirecek, boşaltım sistemi düzenli olacak ve anorektal hastalıklara yakalanma riskini azaltacaktır.

Düzenli dışkılama ve temizlik: dışkılamanın uzun süre ertelenmesi dışkının sertleşmesine sonrasında dışkılama sırasında anal kanalda zorlanma ile enfeksiyon ihtimalini güçlendirmektedir. Dışkılama alışkanlıklarındaki yanlışlıklar anal fistül gibi hemoroid, anal apse gibi diğer anorektal hastalıklara da sebep olabilmektedir. Anal fistül oluşmaması için dışkılama sırasında fazla ıkınmamak dışkılamadan sonra temizliği doğru yapmak gerekmektedir. Dışkılama sonrası temizlikte bol su kullanılarak ve yumuşak tuvalet kâğıtları tercih edilerek anal fistülden korunulabilir.

Anal fistüle neler iyi gelir?

Anal fistül hastalığının kesin çözümü sağlık kuruluşlarında cerrahi müdahalelerdir. Anal fistül tedavisinden kaçınılmamalıdır. Hastanemize anal fistül tedavisi için başvuran hastaların soruları ve internette bu hastalıktan mustarip hastaların popüler aramalarına göz önüne alındığında kişiler anal fistül tedavisi için ameliyatsız çözümler aramaktadırlar. Ameliyatsız anal fistül tedavisi araştırması yapan hastaların karşısına herhangi bir hekim görüşüne dayanmayan bitkisel anal fistül tedavisi adı altında, hastalığın iyileşmesi bir yana tedavi sürecini zorlaştıran tavsiyelerde bulunulduğu görülmektedir. Anal fistül belirtileri görüldüğünde ticari amaçla verilen yanlış bilgilere itibar edilmemeli, bir sağlık kuruluşuna başvurarak anal fistül muayenesi olunmalıdır. Anal fistül iyileşme süresi hakkında bilgi almak için anal fistül iyileşme süreci ne kadar sürer yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde anal fistül tedavisi hizmetleri vermekteyiz. Anal fistül, anal fistül ameliyatı ve anal fistül ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi genel cerrahi polikliniğinde bulabilirsiniz. Anal fistül muayene randevusu için telefon numaramız ve WhatsApp bilgi hattından yardım alabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fistül Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.
  anorektal hastalıkların tedavisi

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi

  Sert ve kuru dışkılama sonucu makat bezlerinde küçük yırtılmalar meydana gelebilmektedir. Bu yırtıklar bazen anal bölgede şişlik ve apse oluşturacak yaralara dönüşmektedir. Bu apseler zaman geçtikçe Fistüle dönüşür.

  Anal Fistül hastalığının zaman geçirilmeden tedavi edilmesi çok önemlidir. Çünkü oluşan bu fistüllerin yaklaşık olarak %90’ı basit yapılı fistüllerdir. Ancak eğer bu fistüller ihmal edilirse zamanla hastalık ilerler ve basit fistüller komplike fistüllere dönüşebilirler. Komplike fistüllerin tedavisi ise basit fistüllere göre daha uzun ve zahmetli olabilir.

  Anal Fistül hastalığı anal bölgede kızarıklık, şişlik, dışkılama sırasında şiddetli ağrı, anal bölgede sarı akıntı, dışkılama sırasında kanama, dışkıda kan ve anal bölgede cildin hassaslaşması ile belirti verir.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi ile bu hastalık 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilir, tedavi sonrası ağrı hissedilmeyecek kadar azdır, tedavide herhangi bir kesi ve dikiş kullanılmadığı için doku kaybı, apse gibi şikayetler görülmez ve hasta aynı gün sosyal yaşantısına geri dönebilir.

  ANAL FİSTÜL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal fistül genellikle tüm vakalarda geçmişti oluşan bir apseden kaynaklanmaktadır. Fistül dediğimiz yapı apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibi küçük bir kanaldır.

  En net belirti ağrıdır. Makat çevresinde kaşıntı ve akıntı ile kendini belli eder. Yanma da bir diğer anal fistül belirtisidir. Bazen bu şikayetlere ateş ve halsizlik de eşlik edebilir. Bu hastalarda sıklıkla sarı renkli akıntı olmaktadır.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fistül tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fistül Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fistül Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Bazen hasta tercihe bağlı olarak 1 gece hastanemizde konaklatılabilir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar