Anal fistül tedavi edilmezse ne olur? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Anal fistül bağırsağın sonu ve anüs etrafında gelişen tünel şeklindeki bağlantılı anormal olan yapılardır. Çeşitli sebeplerden dolayı oluşabilir ve enfeksiyon sonucu apse haline gelebilmektedir. Hastaya ciddi sorunlar verebilmekte ve kendi kendine iyileşme olasılığı yoktur. Bu nedenle cerrahi yöntemlerle tedavi sağlanmaktadır. Fistülün oluşmasının nedenleri arasında anüste uzun süren apselerdir. Dışkı ve idrar sırasında apse oluşan yer sürekli temas halinde kalabilir ve enfeksiyon riski artabilir. Fistüller vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir fakat en sık görüldüğü yer bağırsak ve anüstür. Makatta ağrı ve şişlik, makatta kaşıntı, yanma, oturmada güçlük çekme, ağrılı idrar, makatta kızarıklık ve dolgunluk hissi anal fistül belirtileridir. Anal fistül mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır ve tedavi edilmediğinde kişinin yaşamını olumsuz etkilemektedir. Anal fistül tedavi edilmezse zaman geçtikçe oluştuğu yerde kalmayıp başka bölgelerde yayılabilmektedir ve geç kalındıkça tedavi sonrası iyileşme süreci de uzamaktadır. Ayrıca iltihabi süreç devam ettiğinde kanser oluşma riski de artmaktadır.

Bu yazımızda anal fistül tedavi edilmediğinde neler olduğu, kendiliğinden geçip geçmediği hakkında ve anal fistül tedavi yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Anal fistül kendiliğinden geçer mi?

Anorektal hastalıkların genelinde hasta tedavi ve muayeneden utanarak hastalığın kendi kendine iyileşip iyileşmeyeceğini merak etmektedir. Anal fistül cerrahi müdahale gerektiren bir rahatsızlık olup kendiliğinden iyileşmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü makatta yara oluşmakta ve dışkılama sırasında dışkı ile sürekli temas etmektedir.

Anal fistül tedavi yöntemleri nelerdir?

Anal fistül vücudun hassas bölgelerinden birinde ortaya çıktığı için mutlaka tedavisinin yapılması gerekir. İhmali ve kendiliğinden geçmesinin beklenilmesi yanlıştır ve uzman doktorlara başvurarak tedavi sağlanmalıdır. Anal fistülün tedavisi cerrahi yöntemlerle sağlanmaktadır. Cerrahi olarak kullanılan yöntemler; fistülektomi, seton tekniği, lift, vaft, anal tıkaç, permacol tedavileridir. Anal fistül cerrahi tedavinin yanında lazer yöntemi ile de başarılı sonuçlar vermektedir. Günümüzde en çok lazer yöntemi kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Lazerle anal fistül tedavisi için herhangi bir kesi yapılmadığı için açık yara olmadığı için enfeksiyon riski bulunmamaktadır. Hasta tedavi sonrası aynı gün taburcu olmakta ve günlük yaşantısına kısa sürede dönmektedir. Lazer ile tedavide amaç, fistülün iç kısmından başlayarak yakılmasıyla ortadan kalkmasıdır. Anal fistül lazer ile tedavide etkili ve kısa sürede başarılı sonuçlar elde edilmekte ve iyileşme süreci en aza inmektedir. Tedavide hastanın sfinkter kasları zarar görmediği için gaz ve dışkı kaçırma gibi sorunlar oluşmamaktadır. Ameliyat ile tedaviye göre hasta için avantajlı olmakta ve etkili iyileşme sağlanmaktadır.

Anal fistül, makat bölgesinin sonunda kanal ile deri arasında iltihaplı bölgenin oluşması anlamına gelmektedir. Bu yapı tüp şeklindedir ve anormal olarak gelişir. Genellikle kötü koku ve apseye bağlı olarak akıntıların oluşması ile gelişebilir. Apse ile birlikte seyretmesi halinde ağrı ve şişlik de söz konusu olabilir. Bu da kişilerin ciddi şekilde rahatsız olmasına neden olur.

Anal fistül sinsi ilerleyen ve bölgeyi ele geçiren yapıda bir hastalıktır. Dolayısıyla belirtilerinin görülmesi halinde mutlaka uzman doktor ile görüşülmeli ve gerekli tedavi alınmalıdır. Aksi takdirde bir tane olarak gelişen fistül, zaman içerisinde farklı noktalarda kendisini tekrarlamaya başlar ve bölgede giderek yaygın bir hal almaya başlar. Bu durumda tedavi süreci de buna bağlı olarak uzar ve kişi için acı verici olabilir.

Anal fistül konusunda birçok kişi kendiliğinden geçebileceği yanılgısına kapılmaktadır. Ancak uzmanlar böyle bir durumun gerçekleşmesinin söz konusu olmadığını ve mutlaka cerrahi müdahale gerektiğini belirtmektedirler. Bu açıdan mutlaka tedavi olmalısınız. Aksi takdirde yalnızca bölgede çoğalması değil, farklı hastalıklara davetiye çıkartması da söz konusu olabilir. Özellikle kanser rahatsızlığının bölgede başlamasına neden olabilir.

Anal fistül çeşitleri nelerdir?

Hemen her rahatsızlıkta olduğu gibi anal fistüllerde de çeşitler bulunmaktadır ve kişilerin tedavisi buna göre devam etmektedir. Anal fistül çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

İntersfinkterik Anal Fistül: Genel olarak karşılaşılan anal fistül çeşididir. Makatta bulunan kasların arasından geçen fistül, deri yüzeyine doğru yayılır.

Transsfinkterik Anal Fistül: Makat için oldukça önemli olan kasın en dış kısmını geçerek deri yüzeyine doğru yayılan türdür.

Suprasfinkterik Anal Fistül: Makat kaslarının tamamını geçerek deri yüzeyine doğru büyüyen anal fistüldür.

Extrasfinkterik Anal Fistül: Diğer fistüllerden ayrılan ve altında iltihabın olmadığı fistül türüdür.

Anal Fistül Tedavisi

Anal fistül tedavisinde kendiliğinden iyileşme söz konusu değildir. Bu durum zaman kaybı ile sonuçlanacak ve tedavinin hızlı ve çabuk olmasının önüne geçecektir. Dolayısıyla mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. Anal fistül tedavisi cerrahi olarak gerçekleşmektedir. Bunun dışında ilaçla tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak cerrahi müdahale sonrasında tedaviyi desteklemek amacıyla antibiyotik kullanılabilir.

Anestezi ile hastanın makatındaki apseler ve kanallar ekatör yardımı ile açılır ve içi boşaltılır. Yeniden aynı kanalda apse oluşmaması için kanal yakılır ve yok edilir. Bu esnada hasta genellikle acı hissetmez. Ameliyat sonrasında hastanın çok az da olsa kas dokusunda azalma gerçekleşebilir. Ancak bir süre sonra bu durum düzelir ve eskisi gibi olur.

Anal Fistül Tedavisi Fiyatları

Anal fistül tedavisi için özel hastaneler ya da muayenehanelere başvurabilirsiniz. Anal fistül tedavisi fiyatları konusunda başvurduğunuz kurumun belirlediği fiyat politikası baz alınır. Ayrıca hastalığınızın ilerleme durumu da buna etki eder. Tüm bunları yalnızca muayene sonrasında öğrenebilirsiniz.

Anal fistül, rektumun son bölümünde ortaya çıkan için iltihap dolu keselerden oluşan rahatsızlıktır. Anal apse olarak da bilinen bu rahatsızlık kişilerin yaşam kalitelerini düşüren, yaşama biçimini derinden etkileyen hastalıkların başında gelmektedir.

Anal bölümün sonunda meydana gelen kanalların bir sebepten ötürü tıkanması ve içerisinde iltihaplı sıvının boşalamaması sonucunda tünel benzeri yapılar oluşur ve bu da hastalığın derinleşmesine sebep olur.

Anal fistül hastalığı ile uğraşan kişilerin bu durumu en yakın sağlık kuruluşundaki uzman doktor ile ortadan kaldırması oldukça önemlidir. Çünkü tedavi edilmeyen fistüller aynı bölgede başka iltihaplı tüneller meydana getirir ve bu da farklı hastalıklara davetiye çıkartır. Fistüller oluşan tünellere verilen isimdir ve bu yapıların içerisinde zaman zaman iltihaplı sıvı bulunmamaktadır. Ancak bu durum rahatsızlığı tehlikesiz hale getirmez.

Daha önce anal fistül rahatsızlığı geçirmiş olan kişilerin yüzde 50’sinde hastalık tekrar görülebilmektedir.

Anal fistül neden meydana gelir?

Anal fistüller hem kadın hem de erkeklerde eşit oranda görülür. Kısacası bir cinsiyette baskın olarak görülen rahatsızlıklardan değildir.

 • Kadınlarda doğum esnasında fazla ıkınmanın gerçekleşmesi nedeniyle anal fistül başlangıcı gerçekleşebilmektedir.
 • Crohn rahatsızlığı da bir başka nedendir. Bağırsak kalınlaşmasına sebep olan bu rahatsızlık anal fistülü doğurabilmektedir.
 • Cinsel yolla bulaşan HIV vb. rahatsızlıklar da yol açabilir
 • Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi de fistül oluşumuna neden olabilir.
 • Anal bölgede katater ile yapılan tedaviler sırasında oluşabilecek hasarlar içi iltihap dolu tünellere sebebiyet verebilmektedir. Bu aletlerin kullanımı sırasında yanlışlıkla dokunmak hasara yol açabilir.
 • Kadınlarda uygulanan vajina ameliyatlarında özellikle arka duvar ile ilgili sorunların giderilmesi sırasında fistül oluşumu için ortam hazırlanabilir.

Makat fistülüne ne iyi gelir?

Makat fistülüne uygun ilaçlar bu noktada etkili olabilir. Doktorunuz tarafından tavsiye edilen antibiyotik etkili ilaçlar ile makat fistülü sorunu ortadan kaldırılabilir. Bunun dışında yine uzman doktorunuz tarafından uygun görülen farklı tipteki ilaçlar da kullanılarak tedavi süreci tamamlanabilir.

Makat fistülü kendiliğinden kapanır mı?

Makat fistülü ne yazık ki kendiliğinden geçmez. Bunun için mutlaka uzman doktora görünmeli ve gerekli tedaviyi almalısınız. Aksi takdirde tek olan fistül bölgede yayılmaya ve sağlığınızı tehdit etmeye başlar. Doktorunuz fistül sorununun boyutuna göre ilaçlı tedavi ya da ameliyatlı çözüm önerir.

Fistül tedavisi ameliyatsız yapılır mı?

Fistül tedavisi ameliyatsız seçeneği barındırmaktadır. Bu tedavi yöntemine lazer adı verilir. Herhangi bir kesi ve iyileşme süresi olmadan kısa süre içerisinde sonuç alınan bu yöntem ile anal fistül sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz. Bu seçenekte herhangi bir kesme işlemi olmadığı için gaz ve dışkı kaçırma gibi sorunlarla da karşılaşmazsınız. Lazer ile fistül odası yakılarak dağıtılır böylece yeniden oluşmasının da önüne geçilmiş olur.

Anal fistül konusunu hafife almayın ve mutlaka tedavisi yaptırın. İlerleyen dönemlerde daha büyük rahatsızlıklara sebebiyet vermeden sorunu çözüme kavuşturun.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane şartlarında anal fistül tedavisi imkanı sunmaktayız. Anal fistül tedavisi, anal fistül ameliyatı, anal fistül tedavi yöntemleri ve anal fistül tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Anal fistül tedavisi hakkında diğer merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fistül Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi

  Sert ve kuru dışkılama sonucu makat bezlerinde küçük yırtılmalar meydana gelebilmektedir. Bu yırtıklar bazen anal bölgede şişlik ve apse oluşturacak yaralara dönüşmektedir. Bu apseler zaman geçtikçe Fistüle dönüşür.

  Anal Fistül hastalığının zaman geçirilmeden tedavi edilmesi çok önemlidir. Çünkü oluşan bu fistüllerin yaklaşık olarak %90’ı basit yapılı fistüllerdir. Ancak eğer bu fistüller ihmal edilirse zamanla hastalık ilerler ve basit fistüller komplike fistüllere dönüşebilirler. Komplike fistüllerin tedavisi ise basit fistüllere göre daha uzun ve zahmetli olabilir.

  Anal Fistül hastalığı anal bölgede kızarıklık, şişlik, dışkılama sırasında şiddetli ağrı, anal bölgede sarı akıntı, dışkılama sırasında kanama, dışkıda kan ve anal bölgede cildin hassaslaşması ile belirti verir.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi ile bu hastalık 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilir, tedavi sonrası ağrı hissedilmeyecek kadar azdır, tedavide herhangi bir kesi ve dikiş kullanılmadığı için doku kaybı, apse gibi şikayetler görülmez ve hasta aynı gün sosyal yaşantısına geri dönebilir.

  ANAL FİSTÜL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal fistül genellikle tüm vakalarda geçmişti oluşan bir apseden kaynaklanmaktadır. Fistül dediğimiz yapı apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibi küçük bir kanaldır.

  En net belirti ağrıdır. Makat çevresinde kaşıntı ve akıntı ile kendini belli eder. Yanma da bir diğer anal fistül belirtisidir. Bazen bu şikayetlere ateş ve halsizlik de eşlik edebilir. Bu hastalarda sıklıkla sarı renkli akıntı olmaktadır.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fistül tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fistül Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fistül Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Bazen hasta tercihe bağlı olarak 1 gece hastanemizde konaklatılabilir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar