Anal fistül tedavi edilmezse ne olur? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Anal fistül bağırsağın sonu ve anüs etrafında gelişen tünel şeklindeki bağlantılı anormal olan yapılardır. Çeşitli sebeplerden dolayı oluşabilir ve enfeksiyon sonucu apse haline gelebilmektedir. Hastaya ciddi sorunlar verebilmekte ve kendi kendine iyileşme olasılığı yoktur. Bu nedenle cerrahi yöntemlerle tedavi sağlanmaktadır. Fistülün oluşmasının nedenleri arasında anüste uzun süren apselerdir. Dışkı ve idrar sırasında apse oluşan yer sürekli temas halinde kalabilir ve enfeksiyon riski artabilir. Fistüller vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir fakat en sık görüldüğü yer bağırsak ve anüstür. Makatta ağrı ve şişlik, makatta kaşıntı, yanma, oturmada güçlük çekme, ağrılı idrar, makatta kızarıklık ve dolgunluk hissi anal fistül belirtileridir. Anal fistül mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır ve tedavi edilmediğinde kişinin yaşamını olumsuz etkilemektedir. Anal fistül tedavi edilmezse zaman geçtikçe oluştuğu yerde kalmayıp başka bölgelerde yayılabilmektedir ve geç kalındıkça tedavi sonrası iyileşme süreci de uzamaktadır. Ayrıca iltihabi süreç devam ettiğinde kanser oluşma riski de artmaktadır.

Bu yazımızda anal fistül tedavi edilmediğinde neler olduğu, kendiliğinden geçip geçmediği hakkında ve anal fistül tedavi yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Anal fistül kendiliğinden geçer mi?

Anorektal hastalıkların genelinde hasta tedavi ve muayeneden utanarak hastalığın kendi kendine iyileşip iyileşmeyeceğini merak etmektedir. Anal fistül cerrahi müdahale gerektiren bir rahatsızlık olup kendiliğinden iyileşmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü makatta yara oluşmakta ve dışkılama sırasında dışkı ile sürekli temas etmektedir.

Anal fistül tedavi yöntemleri nelerdir?

Anal fistül vücudun hassas bölgelerinden birinde ortaya çıktığı için mutlaka tedavisinin yapılması gerekir. İhmali ve kendiliğinden geçmesinin beklenilmesi yanlıştır ve uzman doktorlara başvurarak tedavi sağlanmalıdır. Anal fistülün tedavisi cerrahi yöntemlerle sağlanmaktadır. Cerrahi olarak kullanılan yöntemler; fistülektomi, seton tekniği, lift, vaft, anal tıkaç, permacol tedavileridir. Anal fistül cerrahi tedavinin yanında lazer yöntemi ile de başarılı sonuçlar vermektedir. Günümüzde en çok lazer yöntemi kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Lazerle anal fistül tedavisi için herhangi bir kesi yapılmadığı için açık yara olmadığı için enfeksiyon riski bulunmamaktadır. Hasta tedavi sonrası aynı gün taburcu olmakta ve günlük yaşantısına kısa sürede dönmektedir. Lazer ile tedavide amaç, fistülün iç kısmından başlayarak yakılmasıyla ortadan kalkmasıdır. Anal fistül lazer ile tedavide etkili ve kısa sürede başarılı sonuçlar elde edilmekte ve iyileşme süreci en aza inmektedir. Tedavide hastanın sfinkter kasları zarar görmediği için gaz ve dışkı kaçırma gibi sorunlar oluşmamaktadır. Ameliyat ile tedaviye göre hasta için avantajlı olmakta ve etkili iyileşme sağlanmaktadır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane şartlarında anal fistül tedavisi imkanı sunmaktayız. Anal fistül tedavisi, anal fistül ameliyatı, anal fistül tedavi yöntemleri ve anal fistül tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Anal fistül tedavisi hakkında diğer merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fistül Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.
  anorektal hastalıkların tedavisi

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi

  Sert ve kuru dışkılama sonucu makat bezlerinde küçük yırtılmalar meydana gelebilmektedir. Bu yırtıklar bazen anal bölgede şişlik ve apse oluşturacak yaralara dönüşmektedir. Bu apseler zaman geçtikçe Fistüle dönüşür.

  Anal Fistül hastalığının zaman geçirilmeden tedavi edilmesi çok önemlidir. Çünkü oluşan bu fistüllerin yaklaşık olarak %90’ı basit yapılı fistüllerdir. Ancak eğer bu fistüller ihmal edilirse zamanla hastalık ilerler ve basit fistüller komplike fistüllere dönüşebilirler. Komplike fistüllerin tedavisi ise basit fistüllere göre daha uzun ve zahmetli olabilir.

  Anal Fistül hastalığı anal bölgede kızarıklık, şişlik, dışkılama sırasında şiddetli ağrı, anal bölgede sarı akıntı, dışkılama sırasında kanama, dışkıda kan ve anal bölgede cildin hassaslaşması ile belirti verir.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi ile bu hastalık 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilir, tedavi sonrası ağrı hissedilmeyecek kadar azdır, tedavide herhangi bir kesi ve dikiş kullanılmadığı için doku kaybı, apse gibi şikayetler görülmez ve hasta aynı gün sosyal yaşantısına geri dönebilir.

  ANAL FİSTÜL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal fistül genellikle tüm vakalarda geçmişti oluşan bir apseden kaynaklanmaktadır. Fistül dediğimiz yapı apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibi küçük bir kanaldır.

  En net belirti ağrıdır. Makat çevresinde kaşıntı ve akıntı ile kendini belli eder. Yanma da bir diğer anal fistül belirtisidir. Bazen bu şikayetlere ateş ve halsizlik de eşlik edebilir. Bu hastalarda sıklıkla sarı renkli akıntı olmaktadır.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fistül tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fistül Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fistül Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Bazen hasta tercihe bağlı olarak 1 gece hastanemizde konaklatılabilir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar