Anal fistül kişinin yaşam kalitesini oldukça düşüren sürekli akındı ve ağrıya sebep olan bir hastalıktır. Anal fistül hastalığından mustarip kişiler makat kaslarının zarar göreceği, dışkı ve gaz tutamama şikâyetleri oluşabileceğinden çekindikleri için tedavi olmaktan kaçınabilmektedir. Bu yazımızda anal fistül ameliyatı riskleri ve ameliyatı sonrası oluşabilecek durumlar hakkında bilgiler vereceğiz.

Anal fistül ameliyatı riskleri nelerdir?

Anal fistül ameliyatı olmak isteyen kişilerin ameliyat riskleri ve iyileşme sürecindeki istenmeyen etkiler hakkında tereddütleri olabilir. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi anal fistül operasyonlarında da binde bir oranında komplikasyon oluşması riski mevcuttur. Anestezi riskleri her operasyonda olabilecek kadardır. Anal fistül ameliyatı sonrası kişilerin çekindiği durum ise, dışkı tutamama, gaz çıkarma durumlarıdır. Anal fistülün birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. İstenmeyen etkiler ve risklerden kaçınmak için klasik cerrahi yöntemlerin yerine minimal invaziv tedaviler yapılabilmekte, riskler minimuma indirilebilmektedir.

Günümüzde yapılan anal fistül tedavilerinde komplikasyon gelişmesi ve ameliyat sonrası şikayetlerin oluşması çok düşük ihtimallerdir. Alanında uzman cerrahlar tarafından yapılacak anal fistül tedavileri ile yüksel başarı oranları yakalanmakta, hastalar kısa sürede normal yaşamlarına dönmektedirler.

Anal fistül ile anal fissür arasındaki fark nedir?

Anal fistül ile anal fissür kelime olarak birbirine benzese de farklı hastalıklardır. Bu hastalıkları İsimlerinden dolayı sıklıkla birbiri ile karıştırılmaktadır. Anal fissür makatta çatlak, anal fistül makatta apse oluşumu ile oluşan doğal olmayan kanalların oluşmasıdır. Tedavi yöntemleri, gelişimleri birbirinden farklıdır. Anal fissür tedavi edilmediği takdirde apse makat bölgesinde iltihap oluşturarak anal fistüle sebep olabilmektedir. Anal fissürün ne olduğu hakkında bilgi almak için anal fissür nedir, anal fistülün ne olduğu hakkında bilgi almak için anal fistül nedir yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Anal fistül ameliyatı olmazsam ne olur?

Anal fistül zaman geçmeden tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Anal fistül tedavi edilmediği takdirde bölgedeki iltihap günden güne büyüyerek tedavisi gittikçe zorlaşacaktır. Anal fistülün tedavi edilmediğinde kansere yol açabildiği bilinmektedir. Tedavi edilmeyen anal fistül vakaları sürekli iltihabi akıntı, makat bölgesinde mantar oluşumu ve kaşıntıya sebep olmaktadır.

En iyi anal fistül tedavisi nedir?

Anal fistül tedavisini günümüz modern tıp imkânları ile birçok metot ile yapmak mümkündür. Anal fistül tedavi yöntemleri hastanın tıbbi durumu ve hastalığın evresine göre değişim göstermektedir. Anal fistül için en iyi tedavi yöntemine anal fistül tedavisi yapan hastanelerde yapılacak genel cerrahi muayenesi sonrasında karar verilmelidir. Risk faktörlerinin az olması ve kaliteli bir iyileşme süreci sunması bakımından lazerle anal fistül tedavisi popüler tedavi yöntemlerinden biridir. Anal fistül tedavilerinin nasıl yapıldığı ve anal fistül tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için anal fistül tedavisi nasıl yapılır yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ve cerrahi ekibimiz ile hijyenik hastane ortamında anal fistül tedavisi imkanı sunmaktayız. Anal fistül, anal fistül ameliyatı ve anal fistül tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Anal fistül hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fistül Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.
  anorektal hastalıkların tedavisi

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi

  Sert ve kuru dışkılama sonucu makat bezlerinde küçük yırtılmalar meydana gelebilmektedir. Bu yırtıklar bazen anal bölgede şişlik ve apse oluşturacak yaralara dönüşmektedir. Bu apseler zaman geçtikçe Fistüle dönüşür.

  Anal Fistül hastalığının zaman geçirilmeden tedavi edilmesi çok önemlidir. Çünkü oluşan bu fistüllerin yaklaşık olarak %90’ı basit yapılı fistüllerdir. Ancak eğer bu fistüller ihmal edilirse zamanla hastalık ilerler ve basit fistüller komplike fistüllere dönüşebilirler. Komplike fistüllerin tedavisi ise basit fistüllere göre daha uzun ve zahmetli olabilir.

  Anal Fistül hastalığı anal bölgede kızarıklık, şişlik, dışkılama sırasında şiddetli ağrı, anal bölgede sarı akıntı, dışkılama sırasında kanama, dışkıda kan ve anal bölgede cildin hassaslaşması ile belirti verir.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi ile bu hastalık 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilir, tedavi sonrası ağrı hissedilmeyecek kadar azdır, tedavide herhangi bir kesi ve dikiş kullanılmadığı için doku kaybı, apse gibi şikayetler görülmez ve hasta aynı gün sosyal yaşantısına geri dönebilir.

  ANAL FİSTÜL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal fistül genellikle tüm vakalarda geçmişti oluşan bir apseden kaynaklanmaktadır. Fistül dediğimiz yapı apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibi küçük bir kanaldır.

  En net belirti ağrıdır. Makat çevresinde kaşıntı ve akıntı ile kendini belli eder. Yanma da bir diğer anal fistül belirtisidir. Bazen bu şikayetlere ateş ve halsizlik de eşlik edebilir. Bu hastalarda sıklıkla sarı renkli akıntı olmaktadır.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fistül tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fistül Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fistül Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Bazen hasta tercihe bağlı olarak 1 gece hastanemizde konaklatılabilir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar