Anal fistül makatın iç yüzü ve makatın dış yüzü arasında anormal kanal oluşmasıdır. Çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır ama en çok neden olabilecek durum anal bölgede geçmeyen ve süregelen apselerin varlığıdır. Kişinin dışkılama ve idrar sonucunda apse olan bölge sürekli bunlara teması olması yönünden fistül oluşumu kolaylaşabilir. Anal fistül kişinin mahrem bölgesinde ortaya çıktığı için tedavide utanç duymaktadır. Tedavi olmaktan kaçındıkları için internet ortamında hastalığını geçirebilecek yöntemleri aramaktadırlar. Anal fistülün tedavisi bitkisel yollarla değil ancak cerrahi yöntemlerle mevcuttur. Anal fistülün ne olduğu hakkında ayrıntılı bilgiyi anal fistül nedir yazımızda bulabilirsiniz. Bu yazımızda anal fistül çeşitlerinden, anal fistül tedavisinden ve anal fistül fiyatlarından bahsedeceğiz.

Anal fistül çeşitleri nelerdir?

Anal fistül çeşitleri oluşan fistülün yapısına ve yayılma oranına göre şekillenmektedir. Anal fistüllerin çoğu basit fistüller halinde olup tedavi edilmediğinde ilerlemesi kaçınılmazdır. İlerlediği zaman hastaya ciddi sıkıntılar vermektedir ve tedaviyi zorlaştırmaktadır. Anal fistülün tedavi edilmediği durumlarda hastalığın ilerlemesi ile karşılaşılabilecek sonuçlar hakkında bilgi almak için anal fistül tedavi edilmezse yazımızı okuyabilirsiniz.

Anal fistül çeşitleri şu şekildedir:

İntersfinkterik Anal Fistül

Anal fistüllerin neredeyse çoğunu bu çeşit fistüller oluşturmaktadır. Makat çevresindeki kasların arasından geçerek deri yüzeyine doğru yayılan fistül çeşididir.

Transsfinkterik Anal Fistül

Makatı kontrol eden en dıştaki kası geçerek deri yüzeyine doğru yayılan fistül çeşididir.

Suprasfinkterik Anal Fistül

Makatı çevreleyen kasların tamamını geçerek deri yüzeyine doğru yönelen fistül çeşididir.

Extrasfinkterik Anal Fistül

Anal fistül hastalığının küçük bir bölümünü oluşturmakta ve kökeninde iltihap olmayan fistül çeşididir.

Anal Fistül Tedavisi

Anal fistül kendi kendine kaybolmamakla birlikte iyileşme göstermez. Anal fistül tedavisi cerrahi yollarla sağlanmaktadır. Cerrahi tedavinin yanında ameliyatsız olarak da lazer ile tedavide son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır. Günümüzde hastalığın tedavisinde çoğunlukla tercih edilen yöntem lazerle anal fistül tedavisidir. Cerrahi yöntemlere göre birçok avantaj sağladığı için tercih meselesi haline gelmiştir. Ameliyat ile tedavide kesi yapıldığı için hastanın iyileşme süreci uzamaktadır. Ayrıca ağrı ve kanama riskleri de bulunmaktadır. Lazer ile tedavide ise iyileşme süreci kısa olmakta ve hastada ağrı yok denecek kadar az olmaktadır. Lazerle anal fistül tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için lazerle anal fistül tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Anal Fistül Tedavisi Fiyatları

Anal fistül tedavisi fiyatlarını belirleyen bazı kriterler bulunmaktadır. Anal fistül tedavisi yöntemi ve hastalığın derecesi fiyatları belirleyen unsurlar arasındadır. Anal fistül tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında anal fistül tedavisi ve diğer anorektal hastalık tedavileri imkanı sunmaktayız. Anal fistül, anal fistül ameliyatı, anal fistül tedavi yöntemleri ve diğer merak ettiğiniz konular hakkında ayrıntılı bilgi almak için genel cerrahi blog sayfamızdan, telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fistül Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi

  Sert ve kuru dışkılama sonucu makat bezlerinde küçük yırtılmalar meydana gelebilmektedir. Bu yırtıklar bazen anal bölgede şişlik ve apse oluşturacak yaralara dönüşmektedir. Bu apseler zaman geçtikçe Fistüle dönüşür.

  Anal Fistül hastalığının zaman geçirilmeden tedavi edilmesi çok önemlidir. Çünkü oluşan bu fistüllerin yaklaşık olarak %90’ı basit yapılı fistüllerdir. Ancak eğer bu fistüller ihmal edilirse zamanla hastalık ilerler ve basit fistüller komplike fistüllere dönüşebilirler. Komplike fistüllerin tedavisi ise basit fistüllere göre daha uzun ve zahmetli olabilir.

  Anal Fistül hastalığı anal bölgede kızarıklık, şişlik, dışkılama sırasında şiddetli ağrı, anal bölgede sarı akıntı, dışkılama sırasında kanama, dışkıda kan ve anal bölgede cildin hassaslaşması ile belirti verir.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi ile bu hastalık 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilir, tedavi sonrası ağrı hissedilmeyecek kadar azdır, tedavide herhangi bir kesi ve dikiş kullanılmadığı için doku kaybı, apse gibi şikayetler görülmez ve hasta aynı gün sosyal yaşantısına geri dönebilir.

  ANAL FİSTÜL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal fistül genellikle tüm vakalarda geçmişti oluşan bir apseden kaynaklanmaktadır. Fistül dediğimiz yapı apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibi küçük bir kanaldır.

  En net belirti ağrıdır. Makat çevresinde kaşıntı ve akıntı ile kendini belli eder. Yanma da bir diğer anal fistül belirtisidir. Bazen bu şikayetlere ateş ve halsizlik de eşlik edebilir. Bu hastalarda sıklıkla sarı renkli akıntı olmaktadır.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fistül tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fistül Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fistül Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Bazen hasta tercihe bağlı olarak 1 gece hastanemizde konaklatılabilir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar