Anal fistül, makat içindeki bezlerin iltihaplanması veya oluşan bir çatlak veya deliğin dışkı ile teması sonrası oluşan iltihaplanma ve ilerleyen zamanla bu iltihabın oluşturduğu kanallardır. Sebep ve sonuçları bakımından anal fistül diğer anorektal hastalıklara göre tedavisi en zor olan hastalıktır. Anal fistül tedavisi için günümüzde birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yazımızda en çok kullanılan anal fistül tedavisi yöntemleri, nasıl yapıldıkları ve avantajları hakkında bilgiler vereceğiz. Anal fistül hakkında bilgi almak için anal fistül nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Anal fistül tedavisi nasıl yapılır?

Anal fistül tedavisi için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden bazıları açık ameliyat şeklinde lazer uygulamaları kapalı şekilde uygulanmaktadır. Aşağıda anal fistül tedavi yöntemleri ve yapılış tarzları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Fistülektomi; fistül kanalının tamamen çıkartılmasını amaçlar.

Fistülotomi; fistül kanalının parçalanmasını amaçlar.

Fistül Plak; fistül kanalının bir tıkaç yardımıyla kapatılmasını amaçlar.

Buraya kadar olan anal fistül tedavileri anal fistül ameliyatı kapsamında değerlendirilmektedir. Hastanın tıbbi durumuna göre ve tercihine göre ameliyat tedavisi yerine ameliyatsız tedavi olarak da bilinen lazerle tedavi uygulamaları mevcuttur.

Lazerle fistül tedavisi; fistül kanalının lazer yardımıyla kendi içine doğru eritilerek kapatılmasını amaçlar.

Lazerle anal fistül tedavisi nasıl yapılır?

Lazerle anal fistül tedavisi günümüzde uygulanmakta olan en popüler fistül tedavisi yöntemidir. Lazerle anal fistül tedavisi ameliyatsız anal fistül tedavisi olarak da bilinmektedir. Lazerle anal fistül tedavisi kısa operasyon süresi, hızlı iyileşme süreci, ameliyat sonrası dışkı ve gaz kaçırma şikâyetlerine yol açmamasından dolayı tercih edilen en modern anal fistül tedavi yöntemidir. Lazerle anal fistül tedavisinde lokal anestezi ile enfeksiyon kanalı temizlendikten sonra kanala lazer cihazı ile girilerek baştan sona kanal eritilerek kapatılır. Lazer ile tedavi edilen kanalda doğal olarak yeni hücreler ile kapanma ve iyileşme sağlanır. Kanalın iki ucu da kapatılarak tedavi sonlandırılır.

Lazerle anal fistül tedavisi alanında uzman doktor kadrosuna sahip anal fistül tedavisi yapan hastaneler tarafından yapıldığında çok yüksek başarı oranına sahip bir tedavi yöntemidir.

Anal fistülün bitkisel tedavisi var mı?

Anal fistül tedavisi için bize ulaşan hastalarımızın en çok sorduğu sorular anal fistülün bitkisel tedavisi üzerine olmaktadır. Anal fistülün tedavisini anlamak için öncelikle fistülün yapısını incelemek gerekir. Anal fistül makat içinde oluşmaya başlayan bir iltihap ve devamında oluşan iltihap kanalıdır. Anal fistülün bitkisel tedavisi söz konusu değildir. Bitkisel kürler makat bölgesindeki iltihabı ve akıntıyı bir miktar azaltabilir. Ancak makat içindeki çatlağı veya deliği kapatması, anal fistül kanalını ortadan kaldırması mümkün olmadığı için kesin bir tedaviden söz etmek ne yazık ki mümkün değildir. Bitkisel çözümler veya medikal tedavi anal fistül tedavisine yönelik değil ancak hastalığın semptomlarını azaltmak için kullanılabilmektedir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında anal fistül tedavisi imkanı sunmaktayız. Lazerle anal fistül tedavisi, anal fistül ameliyatı, anal fistül tedavisi fiyatları ve anal fistül ameliyatı fiyatları hakkında hastanemiz genel cerrahi servisinde ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Anal fistül ve anal fistül tedavisi hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fistül Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.
  anorektal hastalıkların tedavisi

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi

  Sert ve kuru dışkılama sonucu makat bezlerinde küçük yırtılmalar meydana gelebilmektedir. Bu yırtıklar bazen anal bölgede şişlik ve apse oluşturacak yaralara dönüşmektedir. Bu apseler zaman geçtikçe Fistüle dönüşür.

  Anal Fistül hastalığının zaman geçirilmeden tedavi edilmesi çok önemlidir. Çünkü oluşan bu fistüllerin yaklaşık olarak %90’ı basit yapılı fistüllerdir. Ancak eğer bu fistüller ihmal edilirse zamanla hastalık ilerler ve basit fistüller komplike fistüllere dönüşebilirler. Komplike fistüllerin tedavisi ise basit fistüllere göre daha uzun ve zahmetli olabilir.

  Anal Fistül hastalığı anal bölgede kızarıklık, şişlik, dışkılama sırasında şiddetli ağrı, anal bölgede sarı akıntı, dışkılama sırasında kanama, dışkıda kan ve anal bölgede cildin hassaslaşması ile belirti verir.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi ile bu hastalık 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilir, tedavi sonrası ağrı hissedilmeyecek kadar azdır, tedavide herhangi bir kesi ve dikiş kullanılmadığı için doku kaybı, apse gibi şikayetler görülmez ve hasta aynı gün sosyal yaşantısına geri dönebilir.

  ANAL FİSTÜL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal fistül genellikle tüm vakalarda geçmişti oluşan bir apseden kaynaklanmaktadır. Fistül dediğimiz yapı apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibi küçük bir kanaldır.

  En net belirti ağrıdır. Makat çevresinde kaşıntı ve akıntı ile kendini belli eder. Yanma da bir diğer anal fistül belirtisidir. Bazen bu şikayetlere ateş ve halsizlik de eşlik edebilir. Bu hastalarda sıklıkla sarı renkli akıntı olmaktadır.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fistül tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fistül Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fistül Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Bazen hasta tercihe bağlı olarak 1 gece hastanemizde konaklatılabilir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar