Makat bölgesinin içinde bir çatlak vasıtası ile enfeksiyon oluşması ve bu enfeksiyonun anal bölgede doğal olmayan kanallar oluşturarak birikmesi ile oluşan anal fistül, hastaların yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Anal fistülün ne olduğu hakkında ayrıntılı bilgi almak için anal fistül nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Anal fistül tedavisi hakkında merak edilen konularda bilgi vermek için bu yazımızda anal fistül ameliyatı iyileşme süreci ve anal fistül ameliyatı sonrası bakım hakkında bilgiler vereceğiz.

Anal fistül ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer?

Anal fistül tedavisi cerrahi yollarla yapılabilen bir hastalıktır. Günümüzün modern imkânları ile lazerle anal fistül tedavisi imkânı ile ağrısız ve kanamasız olarak yapılabilmektedir. Lazerle anal fistül ameliyatında kanama ve ağrı olmadığından dolayı hasta aynı gün taburcu edilebilmekte, normal yaşantısına hızlıca dönebilmektedir. Cerrahi anal fistül ameliyatı ile bir hafta içerisinde kanama ve ağrı oluşması beklenir. Bu süre içerisinde doktorunuzun reçete edeceği ilaçların düzenli kullanılması ile anal fistül iyileşme süresi hızlanacak, daha konforlu bir iyileşme süreci yaşanacaktır.

Anal fistül ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Anal fistül ameliyatı sonrasında hastalara ılık su içinde oturma banyosu, reçete edilecek kremlerin uygulanması, sebze ve lifli gıda ağırlıklı beslenme, alkol ve kafein içeren içeceklerden uzak durulması, düzenli dışkılama, bol su içilmesi gibi hastalığın iyileşme süresini kısaltacak ve tekrarlamasını engelleyici genel tavsiyelerde bulunulur. Dikkat edilecek bu hususlar dışında her cerrahi operasyon kendine özel durumlar barındırır, her hastanın tıbbi durumuna göre doktoru özel tavsiyelerde bulunabilir. Kaliteli bir iyileşme süreci için doktorun tavsiyelerine harfiyen uyulmalı, reçete edilen ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.

Anal fistül tekrar eder mi?

Anal fistül tedavisinin en önemli evresi lazerle, medikal veya cerrahi yöntemlerle olsa da hastalar anal fistül belirtileri ile hastanemize başvurduğunda muayene sırasında hastalığın sebeplerinin ne olduğu belirlenmekte, anal fistül tedavisi sonrasında hastalığın tekrarlamasını önlemek üzere tavsiyelerde bulunulur. Anal fistül tekrarlar mı endişesi haklı sebepler taşımakla birlikte, uzman hekimler tarafından yapılan başarılı operasyonlar sonrası hastalığın nedenlerinin bilinmesi, ameliyat sonrası tavsiyelere uyulması, beslenme ve dışkılama alışkanlıkların değiştirilmesi ile anal fistül tekrarlaması ihtimali çok azalmaktadır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman cerrahlar ile lazerle anal fistül tedavisi imkânı sunuyoruz. Anal fistül hakkında ayrıntılı bilgi almak için hastanemiz genel cerrahi servisinde bilgi alabilirsiniz. Sorularınız için telefon numaralarımız ve WhatsApp destek hattından yardım alabilirsiniz.

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fistül Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi

  Sert ve kuru dışkılama sonucu makat bezlerinde küçük yırtılmalar meydana gelebilmektedir. Bu yırtıklar bazen anal bölgede şişlik ve apse oluşturacak yaralara dönüşmektedir. Bu apseler zaman geçtikçe Fistüle dönüşür.

  Anal Fistül hastalığının zaman geçirilmeden tedavi edilmesi çok önemlidir. Çünkü oluşan bu fistüllerin yaklaşık olarak %90’ı basit yapılı fistüllerdir. Ancak eğer bu fistüller ihmal edilirse zamanla hastalık ilerler ve basit fistüller komplike fistüllere dönüşebilirler. Komplike fistüllerin tedavisi ise basit fistüllere göre daha uzun ve zahmetli olabilir.

  Anal Fistül hastalığı anal bölgede kızarıklık, şişlik, dışkılama sırasında şiddetli ağrı, anal bölgede sarı akıntı, dışkılama sırasında kanama, dışkıda kan ve anal bölgede cildin hassaslaşması ile belirti verir.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi ile bu hastalık 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilir, tedavi sonrası ağrı hissedilmeyecek kadar azdır, tedavide herhangi bir kesi ve dikiş kullanılmadığı için doku kaybı, apse gibi şikayetler görülmez ve hasta aynı gün sosyal yaşantısına geri dönebilir.

  ANAL FİSTÜL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal fistül genellikle tüm vakalarda geçmişti oluşan bir apseden kaynaklanmaktadır. Fistül dediğimiz yapı apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibi küçük bir kanaldır.

  En net belirti ağrıdır. Makat çevresinde kaşıntı ve akıntı ile kendini belli eder. Yanma da bir diğer anal fistül belirtisidir. Bazen bu şikayetlere ateş ve halsizlik de eşlik edebilir. Bu hastalarda sıklıkla sarı renkli akıntı olmaktadır.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fistül tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fistül Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fistül Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Bazen hasta tercihe bağlı olarak 1 gece hastanemizde konaklatılabilir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar