Makat bölgesinin içinde bir çatlak vasıtası ile enfeksiyon oluşması ve bu enfeksiyonun anal bölgede doğal olmayan kanallar oluşturarak birikmesi ile oluşan anal fistül, hastaların yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Anal fistülün ne olduğu hakkında ayrıntılı bilgi almak için anal fistül nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Anal fistül tedavisi hakkında merak edilen konularda bilgi vermek için bu yazımızda anal fistül ameliyatı iyileşme süreci ve anal fistül ameliyatı sonrası bakım hakkında bilgiler vereceğiz.

Anal fistül ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer?

Anal fistül tedavisi cerrahi yollarla yapılabilen bir hastalıktır. Günümüzün modern imkânları ile lazerle anal fistül tedavisi imkânı ile ağrısız ve kanamasız olarak yapılabilmektedir. Lazerle anal fistül ameliyatında kanama ve ağrı olmadığından dolayı hasta aynı gün taburcu edilebilmekte, normal yaşantısına hızlıca dönebilmektedir. Cerrahi anal fistül ameliyatı ile bir hafta içerisinde kanama ve ağrı oluşması beklenir. Bu süre içerisinde doktorunuzun reçete edeceği ilaçların düzenli kullanılması ile anal fistül iyileşme süresi hızlanacak, daha konforlu bir iyileşme süreci yaşanacaktır.

Anal fistül ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Anal fistül ameliyatı sonrasında hastalara ılık su içinde oturma banyosu, reçete edilecek kremlerin uygulanması, sebze ve lifli gıda ağırlıklı beslenme, alkol ve kafein içeren içeceklerden uzak durulması, düzenli dışkılama, bol su içilmesi gibi hastalığın iyileşme süresini kısaltacak ve tekrarlamasını engelleyici genel tavsiyelerde bulunulur. Dikkat edilecek bu hususlar dışında her cerrahi operasyon kendine özel durumlar barındırır, her hastanın tıbbi durumuna göre doktoru özel tavsiyelerde bulunabilir. Kaliteli bir iyileşme süreci için doktorun tavsiyelerine harfiyen uyulmalı, reçete edilen ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.

Anal fistül tekrar eder mi?

Anal fistül tedavisinin en önemli evresi lazerle, medikal veya cerrahi yöntemlerle olsa da hastalar anal fistül belirtileri ile hastanemize başvurduğunda muayene sırasında hastalığın sebeplerinin ne olduğu belirlenmekte, anal fistül tedavisi sonrasında hastalığın tekrarlamasını önlemek üzere tavsiyelerde bulunulur. Anal fistül tekrarlar mı endişesi haklı sebepler taşımakla birlikte, uzman hekimler tarafından yapılan başarılı operasyonlar sonrası hastalığın nedenlerinin bilinmesi, ameliyat sonrası tavsiyelere uyulması, beslenme ve dışkılama alışkanlıkların değiştirilmesi ile anal fistül tekrarlaması ihtimali çok azalmaktadır.

Anal fistül ameliyatı sonrası akıntı olur mu?

Anal fistül, makatın iç yüzeyi ve dış yüzeyini çevreleyen dokular arasında anormal durumların varlığını ortaya çıkaran bir rahatsızlıktır. Fistüller tek bir bölgede toplandığı gibi birçok bölgede de varlığını gösterebilmektedir. Hastalığın kendiliğinden iyileşmesini bekleyen hastalar aslında yanlış bir inanış peşindedirler. Anal fistül tedavi edilmediği sürece kendi kendine ortadan kaybolması mümkün olmayan bir hastalıktır. Anal fistül kişinin bazı konularda dikkat etmesi durumunda ortaya çıkabilecek bir hastalık değildir. Anal fistül şikâyetleri yaşamamak için korunma yollarını araştırmak için anal fistül hastalığından korunma yolları adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Anal fistül sorunu yaşayan hastalar hastalığın vücutlarına düştüğü andan itibaren hep bir araştırma peşinde olurlar. Anal fistül hastalığını ilk kez yaşıyor olanlar hastalık hakkında hiç bilgileri olmadığı gibi birçok konuyu merak etmektedirler. Bu konu hakkında detaylı bilgi ve araştırma yapmak için anal fistül tedavisi hakkında en çok merak edilenler adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Az önce de belirttiğimiz gibi anal fistül kendiliğinden iyileşme gösterebilen bir rahatsızlık olmadığı için mutlaka tedavi gerektirmektedir. Çoğu hastalığın avantajlı bir tedavisi olan lazer yöntemi anal fistül hastalığının da avantajlı yöntemidir. Lazer yönteminin yanında cerrahi tedavi ile de tedavi edilebilmektedir. Anal fistül ameliyatı sonrası hastaların iyileşme süreçleri boyunca dikkat etmeleri gereken bazı kriterler bulunmaktadır. Uzman doktorlar tarafından yapılan cerrahi tedavi sonrası hastalar, doktorun önerdiği reçete ve programlara harfiyen uymalıdır. Her hastalığın tedavisinde operasyonun getirdiği bazı riskler bulunabilir. Anal fistül ameliyatı sonrası da iyileşme sürecinde bazı ufak boyutlu komplike olaylar meydana gelebilmektedir. Anal fistül ameliyatı sonrası hastada akıntı gözlenebilir. Oluşan akıntı korkulacak gibi olmayıp 2-4 hafta arasında iyileşme sağlayacaktır.

Anal fistül ameliyatı sonrası kaşıntı olur mu?

Anal fistül ameliyatı sonrası hastanın makat bölgesinin temizliği sırasında kullandığı malzemelerden dolayı kaşıntı ortaya çıkabilir. Makatta oluşan kaşıntılar hastanın merhem kullanması sonucu geçmektedir.

Anal fistül ameliyatı sonrası kanama olur mu?

Anal fistül ameliyatı sonrası hasta, operasyon bölgesinde zaman zaman damla damla kan geldiğini gözlemleyebilir. Makattaki kanama iyileşme süreci boyunca devam edebilir fakat geçmeyen bir kanama mevcut ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Anal fistül ameliyatı sonrası gaz ve dışkı kaçırma olur mu?

Anal fistül ameliyatı esnasında makat kasları yaralanma durumu ile karşı karşıya kalabilir. Operasyon sonrası hastada küçük bir ihtimalle de olsa gaz ve dışkı kaçırma durumu gelişebilir.

Anal fistül ameliyatı sonrası hasta bakımı nasıl olmalı?

Anal fistül ameliyatı sonrası hasta bakımı oldukça önem taşımaktadır. Operasyonu gerçekleştiren doktor tarafından hastalara program önerilmektedir. Hastalar iyileşme süreçleri boyunca ve hatta yaşamları boyunca bir daha bu sorunla karşılaşmamak adına sağlıklarına dikkat etmelidirler. Anal fistül ameliyatı sonrası hasta operasyon bölgesinin temizliğini ve pansumanını düzenli olarak yapmalıdır. Kabız yapabilecek yiyecekleri tüketmekten uzak durmalıdırlar. Düzenli olarak gün içinde aktif olmalıdırlar. Bütün bunlara dikkat edildiği takdirde anal fistül sorunu hafiflemeye ve iyileşmeye başlayacaktır.

Anal fistül ameliyatı sonrası kaç gün rapor alabilirim?

Anal fistül sorunu kişinin normal yaşantısına ciddi bir şekilde etki edebilecek bir boyuttadır. Anal fistül sorunu yaşayan çalışan hastalar sağlıklarına kavuşacakları gün kadar yani hastalığın iyileşme süreci kadar istirahat raporu alabilmektedirler.

Anal fistül, anüs çevresindeki deri ile anüs veya rektumun içi arasında gelişen küçük bir tünel olarak tanımlanabilir. Anal fistüllerin oluşumu genellikle anal bölgede bir enfeksiyon veya apse sonucu gerçekleşmektedir.

Anal fistüller ağrıya, şişmeye ve akıntıya neden olabilir ve tedavisi zor olabilir. Cerrahi olarak çıkarılmaları gerekebilir. Anal fistül tedavisi, fistülün yeri ve ciddiyetine ve ayrıca bireyin genel sağlığına bağlı olacaktır. Bazı durumlarda, fistülü kapatmak için ilaçlar veya diğer cerrahi olmayan tedaviler kullanılabilirken, diğer durumlarda ameliyat gerekli olabilir.

Anal Fistül Ameliyatı Olanlar

Anal fistül ameliyatı olma deneyimi kişiden kişiye değişebilir ve fistülün yeri ve ciddiyeti, yapılan ameliyatın türü ve bireyin genel sağlığı gibi bir dizi faktöre bağlı olacaktır. Genel olarak, anal fistül ameliyatı tipik olarak genel anestezi altında yapılır. Kişiler ameliyat sırasında herhangi bir şey hissetmezler.

Ameliyattan sonra, kişi anal bölgede genellikle ağrı kesici ilaçlarla giderilebilen bir miktar ağrı ve rahatsızlık hissedebilir. Ayrıca bölgede şişlik ve morarma olabilir. Operasyon sonrasında iyileşme süreci de birkaç haftayı bulabilir. Bu süre zarfında, bireyin cerrahının talimatlarına uyması ve reçeteli ilaçları alması gerekiyor. Ayrıca yorucu faaliyetlerden kaçınmaları ve bölgenin düzgün bir şekilde iyileşmesini sağlamak için özel bir diyet izlemeleri elzem olabilir.

Anal Fistül Tekrarlar mı?

Ameliyattan sonra anal fistülün tekrarlama riski her zaman için vardır. Tekrarlama riski, fistülün yeri ve ciddiyeti, yapılan ameliyatın türü ve kişinin genel sağlığı gibi bir dizi faktöre bağlı olabilir. Bazı durumlarda, fistülün tekrarını tedavi etmek için ikinci bir ameliyat gerekebilir.

Tekrarlama riskini azaltmak için, cerrahın talimatlarına uymak ve reçete edilen ilaçları talimatlara uygun olarak almak önemlidir. Bölgeyi temiz tutmak ve kabızlıktan kaçınmak da yeni fistül gelişimini önlemeye yardımcı olabilir.

Anal fistülün tekrarlama riski ile ilgili olarak doktorunuz ile görüşme yapmanız gerekebilir. Yapılacak muayenede tekrarlama riski ya da tekrarladığı net bir şekilde ortaya çıkartılacaktır.

Anal Fistül Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Anal fistül ameliyatı kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Öncelikle fistül sayısı ve yerleri ameliyatın süresini belirlemede ana etken olarak görülebilir. Ameliyatın kendisi, belirli koşullara bağlı olarak birkaç saatten birkaç saate kadar sürebilir. Ameliyattan sonra, kişinin eve gitmek üzere taburcu edilmeden önce bir süre hastanede müşade altında kalması gerekecektir.

Bir anal fistül için en yaygın ameliyat türü, fistülü açmak ve içten dışa doğru iyileşmesini sağlamak için tüm fistülün kesilmesini içeren bir fistülotomidir. Ameliyatın süresi ile ilgili uzman hekim size daha net bilgiler de sağlayabilir.

Anal fistül ameliyatı sonrası iyileşme döneminde cerrahın ve sağlık ekibinin talimatlarına uyulması önemlidir. Bu, sorunsuz bir iyileşme sağlamaya ve komplikasyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Uyulmaması halinde iyileşme süreci uzun sürebilir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman cerrahlar ile lazerle anal fistül tedavisi imkânı sunuyoruz. Anal fistül hakkında ayrıntılı bilgi almak için hastanemiz genel cerrahi servisinde bilgi alabilirsiniz. Sorularınız için telefon numaralarımız ve WhatsApp destek hattından yardım alabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fistül Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.
  anorektal hastalıkların tedavisi

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi

  Sert ve kuru dışkılama sonucu makat bezlerinde küçük yırtılmalar meydana gelebilmektedir. Bu yırtıklar bazen anal bölgede şişlik ve apse oluşturacak yaralara dönüşmektedir. Bu apseler zaman geçtikçe Fistüle dönüşür.

  Anal Fistül hastalığının zaman geçirilmeden tedavi edilmesi çok önemlidir. Çünkü oluşan bu fistüllerin yaklaşık olarak %90’ı basit yapılı fistüllerdir. Ancak eğer bu fistüller ihmal edilirse zamanla hastalık ilerler ve basit fistüller komplike fistüllere dönüşebilirler. Komplike fistüllerin tedavisi ise basit fistüllere göre daha uzun ve zahmetli olabilir.

  Anal Fistül hastalığı anal bölgede kızarıklık, şişlik, dışkılama sırasında şiddetli ağrı, anal bölgede sarı akıntı, dışkılama sırasında kanama, dışkıda kan ve anal bölgede cildin hassaslaşması ile belirti verir.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi ile bu hastalık 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilir, tedavi sonrası ağrı hissedilmeyecek kadar azdır, tedavide herhangi bir kesi ve dikiş kullanılmadığı için doku kaybı, apse gibi şikayetler görülmez ve hasta aynı gün sosyal yaşantısına geri dönebilir.

  ANAL FİSTÜL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal fistül genellikle tüm vakalarda geçmişti oluşan bir apseden kaynaklanmaktadır. Fistül dediğimiz yapı apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibi küçük bir kanaldır.

  En net belirti ağrıdır. Makat çevresinde kaşıntı ve akıntı ile kendini belli eder. Yanma da bir diğer anal fistül belirtisidir. Bazen bu şikayetlere ateş ve halsizlik de eşlik edebilir. Bu hastalarda sıklıkla sarı renkli akıntı olmaktadır.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fistül tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fistül Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fistül Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Bazen hasta tercihe bağlı olarak 1 gece hastanemizde konaklatılabilir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  İçindekiler gizle