Perianal fistül nedir?

Perianal fistül anal bölgenin kronik bir enfeksiyonudur. Öncelikle anal apse olarak ortaya çıkar ve sonra fistül haline gelir. Tedavi edilmediğinde ömür boyu devam edebilen bir hastalıktır. Perianal fistül çeşitli sebeplerden dolayı makatta oluşan iltihaplanmanın vücuttan atılması için anormal bir bağlantı yolu oluşturmasıdır. Mesane ve vajina gibi iki vücut boşluğunun veya cildin bağlantısı şeklinde olabilir. Kendi kendine iyileşebilen bir Hastalıkları değildir. Çoğu zaman cerrahi müdahale gerekmektedir. Yerleşim yeri iki bağırsak bölümü arasında da olabilir.

Perianal fistül belirtileri nelerdir? Nasıl teşhis edilir?

Belirtiler anormal yapının nerede olduğuna bağlı olarak değişir. Süregelen bir ağrı ve şişlik gözlenir. Bağırsağındaki iki bölümü arasında gerçekleşen fistüller herhangi bir belirti göstermeyebilirler. Ağrı, ateş, hassasiyet, kaşıntı, kötü koku ve irin perianal fistül belirtileridir. Anüsün etrafındaki ciltte tahriş, hareket sırasında oluşan zonklama biçiminde ağrı, makatta kötü koku oluşumu, dışkılama sırasında irin ve kan görülmesi, apse varsa makat etrafında şişlik ve bazı durumlarda bağırsak hareketlerini kontrol edememe diğer belirtileri arasındadır. Fistül genellikle hastaların şikâyetleri sonucu teşhis edilir. Gerekli görüldüğünde bilgisayarlı tomografi, kolonoskopi, sigmoidoskopi ve fistulogram gibi görüntüleme yöntemlerine de başvurulabilir.

Perianal fistül için hangi doktora gidilmeli?

Anal fistül tedavisi için en sık olarak genel cerrahi bölümüne başvurulur. Ayrıca proktoloji uzmanları da makat bölgesi hastalıkları ile ilgilenmektedir.

Perianal fistül tedavisi nasıl yapılır?

Perianal fistül kendiliğinden iyileşebilen bir rahatsızlık değildir. Mutlaka cerrahi tedavinin uygulanması gerekir. Cerrahi tedavide fistül traktı denilen kanal açılır ve kazınır. Bu işlem ile anal sfinkterler de etkilenmektedir. Ameliyat anestezi altında gerçekleştirilir. İşlem öncesi hastanın makatı ekartör ile açılır. Ardından fistülün deriye yakın ağzından oksijenli su verilerek iç ağzının yeri belirlenir. Stile adı verilen bir tel yardımı ile fistül traktının seyri gözlemlenerek ameliyat yapılır. Bir diğer tedavi yöntemi lazerle yapılan tedavi yöntemidir. Lazer yöntemi ile gaz ve dışkı kaçırma riski en aza düşer ve oluşacak ağrı ve iyileşme oranı azalır. Lazerle anal fistül tedavisi gören hastalar ertesi gün normal yaşantılarına dönebilmektedirler.

Perianal fistül tekrarlar mı?

Perianal fistül tedavi edildikten sonra tekrarlama ihtimali yüksektir. Yetersiz tedavi fistülün tekrarlamasına sebebiyet verir. Bu sorunu yaşayan hastalar tekrar karşılaşmaktadırlar.

Perianal fistül kendiliğinden kapanır mı?

Perianal fistüllerin kendiliğinden kapanma ve iyileşme oranı oldukça düşüktür. Uzun süre devamı sonrası kanseri de beraberinde getirebilmektedir.

Perianal fistül tedavi edilmezse ne olur?

Anal fistül adı ile de bilinen perianal fistül; anal kanal ve makat dışındaki ciltte anormal bir kanal oluşmasıdır. Anal fistüllerin çoğu makat bölgesinde gelişen apselerden kaynaklanır. Anal apselerin boşaltılması sonucunda enfeksiyonun hala devam etmesi anal fistülün oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Anal fistüller mutlaka cerrahi tedavi gerektiren bir hastalık olup kendiliğinden iyileşmesi beklenmez. Perianal fistüller çoğunlukla; doğumda gelişen vajinal yırtıklar, sindirim sistemi ameliyatları sonrası bağırsaklarda, radyoterapi sonrası, kanser doku tahribatı ve crohn hastalıkları sonucu ortaya çıkmaktadır. Anal fistül şikâyeti çeken kişiler; ağrı, hassasiyet, kaşıntı ve kötü kokulu akıntı gibi belirtilerle karşılaşır. Perianal fistüller lazer yöntemi ve cerrahi yöntem olarak iki şekilde uygulanmaktadır. Perianal fistül tedavisinde amaç; iltihap ve fistül traktını ortadan kaldırmak, en kısa sürede iyileşmeyi sağlamak, fistülün tekrarlamasını önlemek ve gaz, gaita kaçırılmasının önüne geçmektir. Günümüzde anal fistül tedavisinde kullanılan yöntemler artmış ve hastalara tedavi sonrası başarılı sonuçlar sunulmuştur. Bir diğer adı ile perianal fistül şikayetlerini yaşayanlar bitkisel tedavi yöntemlerinin olup olmadığını aramakta ve çareyi bitkisel tedavilerde bulmayı amaçlamaktadır. Fistül hastalığının tedavisi ancak cerrahi yollarla yapılmaktadır. Perianal fistül tedavi edilmez ise zaman geçtikçe bulunduğu alandan başka alanlara doğru yayılır ve tedavi sürecinde geç kalınması hastanın iyileşmesine de olumsuz yönde etki eder.

Perianal fistülün bitkisel tedavisi mümkün mü?

Perianal fistül şikayetlerini yaşayan çoğu hasta tedavi sürecini bitkisel yollarda ararlar. Hastalık sebebi ile utanç duygusu yaşarlar ve tedavi olmakta geç kalırlar. Perianal fistülün bitkisel tedavisi yoktur ancak cerrahi yöntemlerle tedavinin uygulanması gerekir.

Perianal fistül iyileşme süreci ne kadar sürer?

Perianal fistül tedavisi lazer ve cerrahi yöntem olmak üzere iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Lazerle anal fistül tedavisi sonrası hastaların normal yaşamlarına dönmeleri cerrahi yöntemde olduğu gibi uzun ve ağrılı bir süreç değildir. Cerrahi yöntemle anal fistül tedavisi sonrası iyileşme süreci içerisinde hastada bazı komplike olaylar meydana gelebilir fakat bu korkulacak bir durum değildir, iyileşme süreci sonunda ortadan kalkacaktır. Perianal fistül iyileşme süreci 2-4 hafta aralığındadır.

Perianal fistül ameliyatı sonrası hasta bakımı nasıl olmalı?

Perianal fistül tedavisi sonrası hastalar bakımlarına mutlaka dikkat etmeli ve özenli olarak önerilen programlara uymalıdırlar. Perianal fistül ameliyatı sonrası hasta bakımı şu şekilde olmalıdır:

 • Hasta kontrollerini aksatmamalıdır.
 • Makat bölgesi hijyen ve temizliğinde son derece dikkatli olmalıdır.
 • Hasta operasyon sonrası beslenmesine dikkat etmelidir.
 • Bol bol sıvı tüketmelidirler.
 • Hastalar doktor tavsiyesi ile belirli aralıklarla oturma banyoları uygulamalıdır.
 • Dışkılama sırasında temizlik için sert tuvalet kağıtları kullanılmamalıdır.
 • Hastaların çabuk iyileşme görmeleri için verilen ilaçları düzenli kullanmaları gerekir.

Perianal fistül tedavisi sonrası beslenme nasıl olmalı?

Perianal fistül tedavisi sonrası operasyon bölgesinin temizliğine dikkat edildiği kadar beslenmeye de bir o kadar dikkat edilmelidir. Anal fistülün gelişmesine kabızlık sorunu da yol açtığı için hastanın kabız yapabilecek yiyeceklerden uzak durması gereklidir. Boşaltım ve sindirime oldukça faydası bulunan suyun tedavi sonrası bolca tüketilmesi gerekir. Hastanın kendi beslenmesine dikkat etmesi, hastalığının bir daha ortaya çıkmasının ve bundan sonraki yaşamında hastalığı yönünden sıkıntı çekmesinin önüne geçecektir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında perianal fistül tedavisi imkanı sunmaktayız. Perinanal fistül, perianal fistül tedavisi, anal fistül tedavisi ve anal fistül ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Perianal fistül hakkında sorularınızı telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fistül Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi

  Sert ve kuru dışkılama sonucu makat bezlerinde küçük yırtılmalar meydana gelebilmektedir. Bu yırtıklar bazen anal bölgede şişlik ve apse oluşturacak yaralara dönüşmektedir. Bu apseler zaman geçtikçe Fistüle dönüşür.

  Anal Fistül hastalığının zaman geçirilmeden tedavi edilmesi çok önemlidir. Çünkü oluşan bu fistüllerin yaklaşık olarak %90’ı basit yapılı fistüllerdir. Ancak eğer bu fistüller ihmal edilirse zamanla hastalık ilerler ve basit fistüller komplike fistüllere dönüşebilirler. Komplike fistüllerin tedavisi ise basit fistüllere göre daha uzun ve zahmetli olabilir.

  Anal Fistül hastalığı anal bölgede kızarıklık, şişlik, dışkılama sırasında şiddetli ağrı, anal bölgede sarı akıntı, dışkılama sırasında kanama, dışkıda kan ve anal bölgede cildin hassaslaşması ile belirti verir.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi ile bu hastalık 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilir, tedavi sonrası ağrı hissedilmeyecek kadar azdır, tedavide herhangi bir kesi ve dikiş kullanılmadığı için doku kaybı, apse gibi şikayetler görülmez ve hasta aynı gün sosyal yaşantısına geri dönebilir.

  ANAL FİSTÜL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal fistül genellikle tüm vakalarda geçmişti oluşan bir apseden kaynaklanmaktadır. Fistül dediğimiz yapı apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibi küçük bir kanaldır.

  En net belirti ağrıdır. Makat çevresinde kaşıntı ve akıntı ile kendini belli eder. Yanma da bir diğer anal fistül belirtisidir. Bazen bu şikayetlere ateş ve halsizlik de eşlik edebilir. Bu hastalarda sıklıkla sarı renkli akıntı olmaktadır.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fistül tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fistül Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fistül Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Bazen hasta tercihe bağlı olarak 1 gece hastanemizde konaklatılabilir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar