Anal fistül nedir?

Fistül organlar veya dokular ile vücut yüzeyi arasında ortaya çıkan doğal olmayan kanallardır. Anal fistül bağırsak son bölümü ile anüs çevresi arasında iltihaplanma veya yaralanma sonucu oluşabilen bağlantılardır. Anal fistül tek bir kanal olabileceği gibi çoklu kanallar şeklinde de oluşabilir.

Anal fistül belirtileri nelerdir?

Fistüller sıklıkla anüs çevresinde görülse de herhangi bir organ ve doku arasında görülebilir. Anal fistülün belirtileri makat çevresinde tahriş, oturma veya dışkılama sırasında ağrı, makat çevresinde akıntı, makat çevresinde şişlik ve kızarıklıktır.

Anal fistül neden olur?

Anal fistül kronik ishal, sert dışkılama, bağırsak parazitleri, genital enfeksiyonlar, iltihaplı anal fissür gibi boşaltım sistemi kaynaklı hastalıklar sebebi ile gelişebilir. Tedavi edilmeyen anal fissür, anal fistüle yol açabilir. Anal fissür hakkında bilgi almak için anal fissür (makat çatlağı) nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Anal fistül çeşitleri nelerdir?

Anal fistül çeşitleri fistülün yapısına ve fistülün yayılma şekline göre sınıflandırılmaktadır. Vaka karşılaşma sıklığına göre aşağıda anal fistül çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

İntersfinkterik Anal Fistül: anal fistül vakalarının büyük çoğunluğunu bu fistül türü oluşturur. Anüs bölgesinde oluşan iltihabın makat iç ve dış kasları arasına yayılması sonrası deri yüzeyine doğru yönelip boşalması sonucu oluşan kanallardır.

Transsfinterik Anal Fistül: anal fistül vakalarının ikinci en sık görülen türü transsfinterik anal fistük çeşididir. İntersfinkterik boşluktaki apsenin makat dış kasını yararak ilerlermesi ve deri yüzeyinden boşalması sonucu oluşur.

Suprasfinkterik Anal Fistül: intersfinkterik boşluktaki iltihabın içeriye doğru ilerleyip, levator kasın üzerinden deri yüzeyine doğru yönelmesi ile oluşur.

Extrasfinkterik Anal Fistül: anal iltihap kökenli olmayan anal fistül çeşididir. Anal fistül vakalarının çok küçük bir bölümünü oluşturur. Apandisit iltihabı, crohn hastalığı veya rektum bölgesinde kesici delici yaralanmalar sonucunda gelişeblir.

Anal fistül muayenesi nasıl yapılır?

Anal fistül belirtileri ile hastanemize başvuran hastada öncelikle hastalığın boyutunu belirlemek önemlidir. Basit anal fistüllerde muayene bulguları tedaviyi belirlemede yeterli olurken komplike anal fistüllerde ultrason, kolonoskopi, manometri gibi tanı yöntemleri kullanmak gerekebilir. Anal fistül tedavisi için belirtilerin başlamasından itibaren kısa süre içinde sağlık kuruluşuna başvurmak önemlidir.

Anal fistül tedavisi nasıl yapılır?

Anal fistül muayenesinden sonra fistülün çeşidi, hastalığın evresi ve hastanın tıbbi durumu değerlendirildikten sonra tedavi aşaması planlanır. Anal fistül tedavi edilmeden kendi başına iyileşebilen bir hastalık değildir. Hastalığın durumuna göre anal fistülün lazerle ameliyatsız şekilde tedavisi yapılabilmektedir. Lazerle anal fistül tedavisi son yıllarda başarı ile uygulanan, operasyon sonrası şikayetleri en aza indiren bir tedavi yöntemidir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktor kadromuz ile ameliyatsız anal fistül tedavisi imkânı sunmaktayız. Anal fistül muayene ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fistül Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.
  anorektal hastalıkların tedavisi

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi

  Sert ve kuru dışkılama sonucu makat bezlerinde küçük yırtılmalar meydana gelebilmektedir. Bu yırtıklar bazen anal bölgede şişlik ve apse oluşturacak yaralara dönüşmektedir. Bu apseler zaman geçtikçe Fistüle dönüşür.

  Anal Fistül hastalığının zaman geçirilmeden tedavi edilmesi çok önemlidir. Çünkü oluşan bu fistüllerin yaklaşık olarak %90’ı basit yapılı fistüllerdir. Ancak eğer bu fistüller ihmal edilirse zamanla hastalık ilerler ve basit fistüller komplike fistüllere dönüşebilirler. Komplike fistüllerin tedavisi ise basit fistüllere göre daha uzun ve zahmetli olabilir.

  Anal Fistül hastalığı anal bölgede kızarıklık, şişlik, dışkılama sırasında şiddetli ağrı, anal bölgede sarı akıntı, dışkılama sırasında kanama, dışkıda kan ve anal bölgede cildin hassaslaşması ile belirti verir.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi ile bu hastalık 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilir, tedavi sonrası ağrı hissedilmeyecek kadar azdır, tedavide herhangi bir kesi ve dikiş kullanılmadığı için doku kaybı, apse gibi şikayetler görülmez ve hasta aynı gün sosyal yaşantısına geri dönebilir.

  ANAL FİSTÜL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal fistül genellikle tüm vakalarda geçmişti oluşan bir apseden kaynaklanmaktadır. Fistül dediğimiz yapı apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibi küçük bir kanaldır.

  En net belirti ağrıdır. Makat çevresinde kaşıntı ve akıntı ile kendini belli eder. Yanma da bir diğer anal fistül belirtisidir. Bazen bu şikayetlere ateş ve halsizlik de eşlik edebilir. Bu hastalarda sıklıkla sarı renkli akıntı olmaktadır.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fistül tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fistül Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fistül Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Bazen hasta tercihe bağlı olarak 1 gece hastanemizde konaklatılabilir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar