Fistülektomi nedir? Nasıl yapılır? Avantajları nelerdir?

Makat fistülü, perianal fistül olarak da bilinen anal fistül; anal bölgede anormal kanalların oluşmasıdır. Çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelmektedir ve kendi kendine iyileşme sağlayabilen bir hastalık değildir. Kişide ishal durumu, süregelen bir kabızlık durumu ve sert dışkılama sonucu anal fistül hastalığı oluşabilmektedir. Yapı ve şekline göre çeşitleri bulunmaktadır ve fistüller ilk apse olarak meydana gelir ve sonrasında fistül halini almaktadır. Anal fistül çeşitleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için anal fistül çeşitleri nedir yazımızı okuyabilirsiniz.  Anal fistül tedavi edilmediğinde kişiye ciddi sıkıntılar vererek yaşamlarını kâbusa çevirebilir. Anal fistülün ne olduğu, belirtileri ve teşhis yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için anal fistül nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda başarılı bir anal fistül tedavi yöntemi olan fistülektominin ne olduğu, nasıl uygulandığı, tedavinin avantajları, tedavi sonrası iyileşme süreci ve fistülektomi sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler vereceğiz.

Fistülektomi nedir?

Fistülektomi, basit fistüllerde uygulanan ve fistül yolunun açılıp içindeki iltihaplı dokunun çıkarılmasını amaçlamaktadır. Anal fistül tedavisinde klasik cerrahi ameliyat yöntemidir. Gaz ve dışkı tutamama gibi riskleri taşımaktadır. Dış makat kası içe doğru girmiş fistüllerde uygulanması tercih edilmemektedir. Günümüzde gelişen teknoloji ile fistül tedavisinde fistülektomi yerine kullanılan birçok yöntem vardır. Günümüzde fistülektomi yerine hastanın tıbbi durumu ve fistülün derecesine göre uygulanan lazer yöntemi oldukça başarılı sonuçlar vermekte ve sıklıkla uygulanmaktadır. Lazer yöntemiyle anal fistül tedavisi hakkında bilgi almak için lazerle anal fistül tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Fistülektomi nasıl yapılır?

Lokal anestezi altında fistül kanalının içine girilerek iltihaplı dokunun kazınması ile yapılmaktadır. Kolay ve kısa süren bir işlemdir ve hastaların hastanede yatma ihtiyacı olmamaktadır. Başarılı sonuçlar veren fistülektomi ile hastalar bu şikâyetlerinden kurtulabilirler.

Fistülektomi avantajları nelerdir?

Anal fistül tedavisinde fistülektomi yönteminin avantajları şunlardır;

 • Başarı oranı çok yüksektir.
 • Tekrarlama oranı %1’in altındadır.
 • Lokal anestezi ile uygulanabilir.

Fistülektomi sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer?

Fistülektomi ameliyatı sonrası iyileşme süreci yaklaşık bir aydır. Bu süre içerisinde hastanın kontrolleri aksatmaması, doktorunun önerdiği şekilde temizlik, istirahat ve pansuman gibi durumlara dikkat etmesi iyileşme sürecinin iyi geçirilmesi için önemlidir.

Fistülektomi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Fistülektomi sonrası dikkat edilmesi gerekenler hastalar tarafından önem arz eden bazı konular vardır:

 • Hasta tedavi sonrası düzenli olarak kontrole gitmelidir.
 • Doktorun önerdiği program ve ilaçlara uymalıdır.
 • Kabızlığı önleyecek besinler tüketmelidir.
 • Hasta yara yerini temiz tutmalı ve nemli bırakmamalıdır.
 • Ilık oturma banyosu uygulamak ağrı ve acıyı azaltmada etkili olacaktır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile fistülektomi imkânı sunmaktayız. Fistülektomi, anal fistül tedavisi ve anal fistül tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Fistülektomi ve diğer anal fistül tedavi yöntemleri hakkında merak ettiklerinizi genel cerrahi blog sayfamızdan, telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fistül Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi

  Sert ve kuru dışkılama sonucu makat bezlerinde küçük yırtılmalar meydana gelebilmektedir. Bu yırtıklar bazen anal bölgede şişlik ve apse oluşturacak yaralara dönüşmektedir. Bu apseler zaman geçtikçe Fistüle dönüşür.

  Anal Fistül hastalığının zaman geçirilmeden tedavi edilmesi çok önemlidir. Çünkü oluşan bu fistüllerin yaklaşık olarak %90’ı basit yapılı fistüllerdir. Ancak eğer bu fistüller ihmal edilirse zamanla hastalık ilerler ve basit fistüller komplike fistüllere dönüşebilirler. Komplike fistüllerin tedavisi ise basit fistüllere göre daha uzun ve zahmetli olabilir.

  Anal Fistül hastalığı anal bölgede kızarıklık, şişlik, dışkılama sırasında şiddetli ağrı, anal bölgede sarı akıntı, dışkılama sırasında kanama, dışkıda kan ve anal bölgede cildin hassaslaşması ile belirti verir.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi ile bu hastalık 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilir, tedavi sonrası ağrı hissedilmeyecek kadar azdır, tedavide herhangi bir kesi ve dikiş kullanılmadığı için doku kaybı, apse gibi şikayetler görülmez ve hasta aynı gün sosyal yaşantısına geri dönebilir.

  ANAL FİSTÜL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal fistül genellikle tüm vakalarda geçmişti oluşan bir apseden kaynaklanmaktadır. Fistül dediğimiz yapı apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibi küçük bir kanaldır.

  En net belirti ağrıdır. Makat çevresinde kaşıntı ve akıntı ile kendini belli eder. Yanma da bir diğer anal fistül belirtisidir. Bazen bu şikayetlere ateş ve halsizlik de eşlik edebilir. Bu hastalarda sıklıkla sarı renkli akıntı olmaktadır.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fistül tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fistül Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fistül Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Bazen hasta tercihe bağlı olarak 1 gece hastanemizde konaklatılabilir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar