Anal fistül, kanal ile dışarıdaki cilt arasında oluşan kanallara verilen isimdir. Çok ciddi bir rahatsızlıktır ve tedavi edilmediğinde bölgeye yayılma eğilimi gösterir. İlerlemesine daha da izin verilirse kansere kadar giden yolu açabilir.

Anal fistüllerin kanallarında apse dolu olur ve bu iltihaplar boşaldığında bölgede yeni fistüllerin oluşmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca boşalma sonrasında oda herhangi bir şekilde tahrip edilmediği için irin yeniden burayı doldurmaya başlar. Anal fistül ortaya çıktığı andan itibaren kişiyi ciddi anlamda rahatsız etmeye başlar. Makatta ağrı ve şişlik, akıntı gibi şikayetlerle doktora başvurabilir. Fistüllerin yarısı anal apse olarak da gelişebilir.

Anal fistülün tek bir tedavisi bulunmaktadır. Cerrahi dışında herhangi kesin çözüm yoktur. Dolayısıyla doktorunuzun vereceği antibiyotikler yalnızca iltihapları azaltır. Ancak herhangi bir şekilde iyileşme söz konusu olamaz. Yapılan cerrahi operasyonda fistül içerisine özel alet ile girilir ve odacık tamamen yakılır. Böylece yeniden oluşmasının da önüne geçilir.

Makat fistülü ne iyi gelir?

Makat fistülde cerrahi öncesinde kullanılabilecek bazı bitkisel ilaçlar bulunmaktadır. Ancak bunlar kesinlikle net çözüm üretmezler. Yalnızca ağrı ve şişkinlikleri kısa süreliğine geçirebilirler. Son dönemlerde aleo vera makat fistülü için kullanılmaktadır. Bitkiden üretilen özel jel günde iki ya da üç kez bölgeye sürülerek bitkisel tedavi süreci tamamlanır.

Bunun yanı sıra oturma banyosu da ağrı ve şişliği azaltmaya yardımcı olabilir. Ilık suyu bir kabın içerisine koyduktan sonra üzerine oturun. Yaklaşık olarak 15 ila 20 dakika sonunda ağrının azaldığını görebileceksiniz. Doktorlar hastalarına bu yöntemi sıklıkla hastalarına geçici tedavi yöntemi olarak önermektedir. Ayrıca bu teknikle birlikte anal bölge hijyenik hale gelir.

Anal fistül nasıl yok edilir?

Anal fistül yalnızca cerrahi yöntemlerle tedavi edilir. Fistül traktı adı verilen odacığa ilgili alet ile kanal açılır ve traktın içerisi temizlenir. Yeniden odacığın içerisi iltihapla dolmasın diye tüm oda yakılarak tahrip edilir. Bu işleme aynı zamanda kazıma adı da verilir. Tüm operasyon sonunda kişi net olarak sağlığına kavuşmuş olur.

Anal fistül kendiliğinden kapanır mı?

Anal fistül sanıldığı gibi kendiliğinden iyileşmez. Mutlak suretle tedavi edilmesi lazım gelmektedir. Aksi takdirde etrafına yayılmaya devam eder. Bunun tedavisi de ilaç ile yapılmamaktadır. Yalnızca ameliyat öncesinde antibiyotik verilebilir ama kesin tedavisi cerrahidir. Basit fistüllerde makat kaslarının bir kısmı kesilmek sureti ile tünelin iç ve dış ağızları birleştirilerek tedavi yapılabilir.

Anal Fistül Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anal fistül ameliyatı sonrasında yine ılık su banyosu yapılarak rahatlama sağlanabilir. Buna ek olarak doktorunuzun size verdiği ilaçları da mutlaka kullanmak gerekiyor. Böylece tedavi sonrası sürecin hızlı bir şekilde geçilmesi sağlanıyor. Alkol ve kafeinli içeceklerden uzak durmak, lifli gıdalarla beslenmek de iyileşme sürecini doğrudan etkiler.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fistül Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi

  Sert ve kuru dışkılama sonucu makat bezlerinde küçük yırtılmalar meydana gelebilmektedir. Bu yırtıklar bazen anal bölgede şişlik ve apse oluşturacak yaralara dönüşmektedir. Bu apseler zaman geçtikçe Fistüle dönüşür.

  Anal Fistül hastalığının zaman geçirilmeden tedavi edilmesi çok önemlidir. Çünkü oluşan bu fistüllerin yaklaşık olarak %90’ı basit yapılı fistüllerdir. Ancak eğer bu fistüller ihmal edilirse zamanla hastalık ilerler ve basit fistüller komplike fistüllere dönüşebilirler. Komplike fistüllerin tedavisi ise basit fistüllere göre daha uzun ve zahmetli olabilir.

  Anal Fistül hastalığı anal bölgede kızarıklık, şişlik, dışkılama sırasında şiddetli ağrı, anal bölgede sarı akıntı, dışkılama sırasında kanama, dışkıda kan ve anal bölgede cildin hassaslaşması ile belirti verir.

  Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi ile bu hastalık 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilir, tedavi sonrası ağrı hissedilmeyecek kadar azdır, tedavide herhangi bir kesi ve dikiş kullanılmadığı için doku kaybı, apse gibi şikayetler görülmez ve hasta aynı gün sosyal yaşantısına geri dönebilir.

  ANAL FİSTÜL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal fistül genellikle tüm vakalarda geçmişti oluşan bir apseden kaynaklanmaktadır. Fistül dediğimiz yapı apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibi küçük bir kanaldır.

  En net belirti ağrıdır. Makat çevresinde kaşıntı ve akıntı ile kendini belli eder. Yanma da bir diğer anal fistül belirtisidir. Bazen bu şikayetlere ateş ve halsizlik de eşlik edebilir. Bu hastalarda sıklıkla sarı renkli akıntı olmaktadır.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fistül tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fistül Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fistül Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Bazen hasta tercihe bağlı olarak 1 gece hastanemizde konaklatılabilir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar