Hemoroid ile ilgili en çok merak edilenler nelerdir?

Hemoroid anal bölgede meydana gelen ve kişinin yaşam kalitesini oldukça düşüren bir anorektal hastalıktır. Hemoroid halk arasında basur veya mayasıl olarak da bilinmektedir. Hemoroid rahatsızlığı yaşayan kişilerin utanma, sıkılma ile hemoroid tedavisi ve hemoroid muayenesinden kaçındıkları görülmektedir. Hemoroid hastalığı toplumumuzda birçok kişide görülebilen yaygın bir rahatsızlıktır. Hemoroid belirtileri görüldüğünde en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak tedavi adımlarına başlanmalıdır. Bu yazımızda hemoroid muayenesinden çekinen ve hemoroid ile ilgili bilgi almak için bize ulaşan hastalarımız için hemoroid ile ilgili en çok merak edilen konular hakkında bilgiler vereceğiz.

Hemoroid kaşıntı, kanama ve ağrı yapar mı?

Hemoroidin belirtileri arasında kaşıntı ve ağrı bulunmaktadır. Makatta kaşıntı ve ağrı şikâyetleri görüldüğünde hemoroid tedavisi hizmeti veren en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Hemoroid belirtileri sıklıkla diğer anal bölge rahatsızlıkları ile karıştırılmakta ve geç kalındığında hastalığın derecesi artabilmektedir. Hemoroidin tüm belirtileri hakkında bilgi almak için hemoroid belirtileri yazımızı okuyabilirsiniz.

Hemoroid nedenleri nelerdir?

Hemoroid hastalığına yakalananlar tarafından en çok merak edilen konulardan biri hemoroide neyin sebep olduğudur. Hemoroid nedenleri arasında yanlış dışkılama ve temizlik alışkanlıkları, dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam tarzı, bağırsak hastalıkları veya kadınlarda gebelik ve doğum süreçleridir. Hemoroid nedenlerini merak eden kişiler hemoroid hastalığından kaçınmak için de bunları merak etmektedirler. Hemoroid hastalığından korunabilmek için ayrıntılı bilgiler verdiğimiz hemoroidden korunma yolları yazımızı okuyabilirsiniz.

Hemoroid cinsel hayatı etkiler mi?

Hemoroid hastalığı semptomları ile cinsel ilişki isteğinde doğrudan ve dolaylı olarak bir azalma yaratabilmektedir. Hemoroid hastalığından mustarip kişiler ağrı ve kanama şikâyetleri dolayısı ile cinsel ilişkiden kaçınabilmektedir. Hemoroid hastalığının derecesine göre cinsel ilişki performansı veya cinsel ilişki isteğini etkileyebildiği bilinmektedir.

Hemoroid ishale neden olur mu?

Hemoroid hastalığının ishale doğrudan neden olduğunu söylemek doğru değildir. Hemoroidin ishale neden olduğu yerine kronik ishalin veya kabızlığın hemoroide neden olabileceği düşünülmektedir. Uzun süren ishal veya kabızlık hemoroid haricinde başka hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Dikkate alınması gereken bu belirti vücutta su ve mineral kaybına yol açmaktadır. Devam eden ishal veya kabızlık durumlarında bir sağlık kuruluşundan yardım almalısınız.

Hemoroid kendi kendine geçer mi?

Hemoroid hastalığı bir damar rahatsızlığı olduğundan dolayı kendi kendine iyileşmesi söz konusu değildir. Kişiler hemoroid tedavisi ve muayenesinden kaçındıkları için internette yer alan yanlış bitkisel çözümler yerine bir sağlık kuruluşundan tedavi hakkında bilgi almalıdırlar. Bitkisel çözümler hemoroid semptomlarından kaşıntı ve ağrıyı kısa süreler geçirebilseler de kesin çözüm sunmaları mümkün değildir. Hemoroid tedavisi cerrahi ve minimal invaziv yöntemlerle kesin olarak çözülebilmektedir. Hemoroid hastalığının en iyi tedavi yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için hemoroid tedavi yöntemleri yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hemoroid tedavisi imkanı sunmaktayız. Hemoroid tedavisi, hemoroid ameliyatı ve hemoroid ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Hemoroid ve hemoroid ameliyatı hakkında diğer merak ettiğiniz konuları telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.