Dış hemoroid nedir?

Anüs ile kalın bağırsağın son kısmı olan rektumun içerisinde bulunan damarların haddinden fazla genişlemesi sonucunda ortaya çıkan rahatsızlığın genel adına dış hemoroid adı verilir. Damarların şişerek makattan dışarı çıkması ile hastalık kendisini gösterir.

Normal şartlarda anal bölgede yer alan damarlar kolay kolay hissedilmez. Ancak hemoroidal damar yumaklarının oluşması ile bu hissiyat şiddetli bir şekilde görülmeye başlar. Dış hemoroid tedavisi ağrının şiddetine göre değişir. Bu rahatsızlıkta damarların üzeri ince deri ile kaplıdır. Bunun yanı sıra basur memesi adı verilen etkiler de hastalarda görülebilir. İç hemoroide göre tanısı daha kolay bir şekilde konur.

Anal bölgede derimizin altında bulunan damarlar çeşitli sebeplerden dolayı kan akışının bozulması sonrasında kan gölleri adını verdiğimiz pıhtılaşma meydana getirir.  Hastalar bu tip durumlarda şiddetli bir ağrı ile durumu fark ederler. Elle kontrol sağladıklarında dışa doğru meme adı verilen kan toplarını fark ederler. Şişliğin büyüklüğüne göre de ağrı artabilir. Oluşan şişlikler mercimek tanesinden ceviz büyüklüğüne göre değişir. Bu noktada hastalar çok dikkatli hareket etmelidirler.

Dış hemoroid adını verdiğimiz rahatsızlık genellikle orta yaş grubuna dahil olan kişilerde görülür. Ancak çok çeşitli nedenlerden dolayı (kalıtsal, yeme-içme alışkanlıkları vb.) 20 ve daha küçük yaşlardaki bireylerde de gözlemlenebilir. Hastalığın oluşmasındaki en büyük etken beslenme alışkanlıklarıdır. Ancak bunun dışında da oluşmasına sebep olacak etkenler vardır. Yaş, kronik rahatsızlıklar, hamilelik, tuvalette uzun vakit geçirilmesi bunların arasında sayılabilir.

Dış hemoroid belirtileri nelerdir?

Dış hemoroid belirtileri arasında ağrı ve sancılanma ilk zamanlarda görülür. Dış hemoroidde pıhtı oluşması bu ağrıların şiddetli bir şekilde hissedilmesine sebep olabilir. Ağrı süreklilik gösterir ve kesilmeden devam eder.

İkinci belirtisi ise makatınıza dokunduğunuzda elinize bir şişliğin gelmesidir. Damarların genişlemesi ile başlayan süreçte kan pıhtıları basur memesi oluşturur. Kişinin o anda eline gelen şişlik de tam olarak budur.

Yine makat bölgesinde şiddetli kaşıntının olması dış hemoroid belirtisinin bir başka göstergesidir. Ayrıca tuvalete çıkıldığında kan pıhtısının patlaması sonucunda dışkının kanlı bir şekilde yapılması da bu noktada görülebilecek bir başka belirtidir.

Tüm bu nedenler ışığında alanında uzman hekimlere başvurduğunuzda gerekli tedavi için süreci başlatarak tüm ağrı ve sızılardan kurtulabilirsiniz.

Dış Hemoroid Tedavisi

Dış hemoroid tedavisi tamamen doktorun tavsiyeleri üzerinden devam etmelidir. Bunun dışında herhangi bir yol veya yöntem benimsememelisiniz. Hastaya önerilen yol ve yöntemler ile herhangi bir ameliyata ihtiyaç olmadan tüm sorun çözülür.

 • Öncelikle dışkılama konusundaki alışkanlıklar bir düzene oturtulur. Dış hemoroid tedavisinde dışkılama sırasında fazla oturmak veya aşırı zorlamak gibi noktaların üzerine gidilir ve bu sorun ortadan kaldırılır.
 • Anal bölge temizliği de ikinci aşamasıdır. Bu noktada bölgenin tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra iyi temizlenmesi gerekmektedir.
 • Yemek konusunda dikkatli olmak ve doktorumuzun verdiği diyet programını uygulamak bir diğer aşamadır.
 • Oturma banyosu ile günde birkaç kez 10’ar dakikalık süreler halinde ılık suya oturulur. Bu ağrıları ve oluşabilecek şikayetleri azaltır.
 • Makat bölgesinde kullanılacak ilaçlar ile akışın düzenli hale getirilmesi sağlanır. Böylece ağrı ve kan pıhtıları konusunda sorun ortadan kalkar.

Hemoroid belirtileri hissedildiğinde vakit kaybetmeden hemoroid tedavisi yapan hastanelere başvurulmalı, erken evrede hemoroid tedavisi için gerekli adımlar atılmalıdır.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.

  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN