Dış hemoroid nedir?

Anüs ile kalın bağırsağın son kısmı olan rektumun içerisinde bulunan damarların haddinden fazla genişlemesi sonucunda ortaya çıkan rahatsızlığın genel adına dış hemoroid adı verilir. Damarların şişerek makattan dışarı çıkması ile hastalık kendisini gösterir.

Normal şartlarda anal bölgede yer alan damarlar kolay kolay hissedilmez. Ancak hemoroidal damar yumaklarının oluşması ile bu hissiyat şiddetli bir şekilde görülmeye başlar. Dış hemoroid tedavisi ağrının şiddetine göre değişir. Bu rahatsızlıkta damarların üzeri ince deri ile kaplıdır. Bunun yanı sıra basur memesi adı verilen etkiler de hastalarda görülebilir. İç hemoroide göre tanısı daha kolay bir şekilde konur.

Anal bölgede derimizin altında bulunan damarlar çeşitli sebeplerden dolayı kan akışının bozulması sonrasında kan gölleri adını verdiğimiz pıhtılaşma meydana getirir.  Hastalar bu tip durumlarda şiddetli bir ağrı ile durumu fark ederler. Elle kontrol sağladıklarında dışa doğru meme adı verilen kan toplarını fark ederler. Şişliğin büyüklüğüne göre de ağrı artabilir. Oluşan şişlikler mercimek tanesinden ceviz büyüklüğüne göre değişir. Bu noktada hastalar çok dikkatli hareket etmelidirler.

Dış hemoroid adını verdiğimiz rahatsızlık genellikle orta yaş grubuna dahil olan kişilerde görülür. Ancak çok çeşitli nedenlerden dolayı (kalıtsal, yeme-içme alışkanlıkları vb.) 20 ve daha küçük yaşlardaki bireylerde de gözlemlenebilir. Hastalığın oluşmasındaki en büyük etken beslenme alışkanlıklarıdır. Ancak bunun dışında da oluşmasına sebep olacak etkenler vardır. Yaş, kronik rahatsızlıklar, hamilelik, tuvalette uzun vakit geçirilmesi bunların arasında sayılabilir.

Dış hemoroid belirtileri nelerdir?

Dış hemoroid belirtileri arasında ağrı ve sancılanma ilk zamanlarda görülür. Dış hemoroidde pıhtı oluşması bu ağrıların şiddetli bir şekilde hissedilmesine sebep olabilir. Ağrı süreklilik gösterir ve kesilmeden devam eder.

İkinci belirtisi ise makatınıza dokunduğunuzda elinize bir şişliğin gelmesidir. Damarların genişlemesi ile başlayan süreçte kan pıhtıları basur memesi oluşturur. Kişinin o anda eline gelen şişlik de tam olarak budur.

Yine makat bölgesinde şiddetli kaşıntının olması dış hemoroid belirtisinin bir başka göstergesidir. Ayrıca tuvalete çıkıldığında kan pıhtısının patlaması sonucunda dışkının kanlı bir şekilde yapılması da bu noktada görülebilecek bir başka belirtidir.

Tüm bu nedenler ışığında alanında uzman hekimlere başvurduğunuzda gerekli tedavi için süreci başlatarak tüm ağrı ve sızılardan kurtulabilirsiniz.

Dış Hemoroid Tedavisi

Dış hemoroid tedavisi tamamen doktorun tavsiyeleri üzerinden devam etmelidir. Bunun dışında herhangi bir yol veya yöntem benimsememelisiniz. Hastaya önerilen yol ve yöntemler ile herhangi bir ameliyata ihtiyaç olmadan tüm sorun çözülür.

 • Öncelikle dışkılama konusundaki alışkanlıklar bir düzene oturtulur. Dış hemoroid tedavisinde dışkılama sırasında fazla oturmak veya aşırı zorlamak gibi noktaların üzerine gidilir ve bu sorun ortadan kaldırılır.
 • Anal bölge temizliği de ikinci aşamasıdır. Bu noktada bölgenin tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra iyi temizlenmesi gerekmektedir.
 • Yemek konusunda dikkatli olmak ve doktorumuzun verdiği diyet programını uygulamak bir diğer aşamadır.
 • Oturma banyosu ile günde birkaç kez 10’ar dakikalık süreler halinde ılık suya oturulur. Bu ağrıları ve oluşabilecek şikayetleri azaltır.
 • Makat bölgesinde kullanılacak ilaçlar ile akışın düzenli hale getirilmesi sağlanır. Böylece ağrı ve kan pıhtıları konusunda sorun ortadan kalkar.

Hemoroid belirtileri hissedildiğinde vakit kaybetmeden hemoroid tedavisi yapan hastanelere başvurulmalı, erken evrede hemoroid tedavisi için gerekli adımlar atılmalıdır.

Halk arasında basur olarak bilinen tıp dilinde ise karşılığının hemoroid olan rahatsızlık anüs bölgesinde ortaya çıkan ve kişinin yaşam kalitesini etkileyen hastalıktır. Anüs ve çevresinde şişmiş damarların meme şeklinde görünmesi ile kendisini gösteren rahatsızlık, ilerleyen dönemlerde rahat bir şekilde oturamama, istenilen yiyeceklerin yenmesine engel olacak derecede büyük sorunlar ortaya çıkartır.

Hemoroidler, genel olarak ikiye ayrılırlar. Bunlar iç ve dış hemoroid olarak tanımlanırlar. İç hemoroidler genel olarak anüsün iç bölgesinde ortaya çıkan damar şişkinlikleridir. Kişiler genellikle iç hemoroid rahatsızlığının vücutta geliştiğini fark etmezler ve bu bölgede sinir varlığının azlığı sebebiyle herhangi ağrı hissedilmez. İç hemoroid zaman zaman kendiliğinden geçen bir hastalık olsa da bazı evrelerinde ameliyat olunması gerekebilmektedir.

Dış hemoroid ise bilinen en fazla huzursuzluk veren kişiyi sosyal yaşamından soyutlayan bir hastalıktır. Anüs dışında şişen damarlar meme şeklinde görünür ve özellikle bazı yiyeceklerin tüketilmesi sonrasında kişi ciddi ağrılar ile karşılaşır.

Dış hemoroid memesi nasıl geçer?

Dış hemoroid memesi genel olarak kendiliğinden ortadan kalkar. Bu noktada kişinin rahatsızlık durumu oldukça önemlidir. Eğer kişi herhangi bir ağrı sızı hissetmezse     herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Dış hemoroid memeleri çoğunlukla 1 haftalık süre içerisinde geçmesi gerekiyor. Geçmemesi durumunda mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

Dış hemoroid memesinin geçirilmesi isteniyorsa doktor tarafından verilecek hastalığa özel diyete mutlaka uyulması gerekiyor. Buna göre dışkılamayı kolaylaştırmak için lifli beslenme tercih edilmeli ve bol su içilmelidir. Bu sayede hemoroidin üst seviyeye çıkması engellenecek ve daha az acı hissedilecektir. Bu durum hemoroid memesinin de geçmesine yardımcı olacak.

Dış hemoroid patlarsa ne olur?

Dış hemoroidin patlaması kişiye ciddi anlamda acı ve ağrı verebilir. Öyle ki bu durumu yaşayan hasta günü rahat geçiremeyecek kadar acı içerisinde geçirebilir. Hasta bu durumu acı dışında dışkılama esnasında kanama gördüğünde de fark edebilir. Bu durumun üstesinden gelebilmek için oturma banyosu iyi gelebilir. Oturma banyosunu kişi yaklaşık olarak 10 ila 15 dakika aralığında uygulamalıdır. Su ılık olmalı (çok sıcak ya da çok soğuk olmamalı), basur bölgesi tamamen suyun içerisinde kalmalıdır. Bazı durumlarda dış hemoroidin patlaması kan kaybına yol açacağı için kansızlık gibi sorunların da kapısını aralamaktadır.

Dış hemoroid ilaçla geçer mi?

Dış hemoroid ya da basurun herhangi bir türünün ilaç ile geçmesi söz konusu değildir. Bu rahatsızlığın bir doku problemi olması dolayısıyla çözümü de bu şekilde gelmez. Dış hemoroidi geçirmek için cerrahi yöntemler ya da doktor tavsiyeleri göz önünde bulundurulmaktadır. Ancak bunun yanı sıra dış hemoroid ağrılarını azaltan kremler de piyasada varlığını sürdürmektedir. Ancak doktorunuzun tavsiyesi olmadan bu ilaçları kesinlikle kullanmayın. Hem etken maddesi hem de size iyi gelip gelmeyeceği konusunda uzman hekimin muayenesi sonrasında vereceği krem tavsiyelerini dikkate alabilirsiniz.

Dış basur, anüs olarak da tanımlanan makatın hemen dışında oluşan şişliklere verilen isimdir. Hemoroidin en yaygın hali olan dış basur, kişileri ciddi anlamda rahatsız eder.

Dış basur, anüsün içindeki damarların şişmesiyle birlikte kendisini gösterir. Bu rahatsızlık, ağrı, kaşıntı, kanama ve rahat olamama gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen hastalık bir takım tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılır.

Dış Basur Nedenleri Nelerdir?

Dış basurun birbirinden farklı pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu duruma neden olan sebepler arasında kabızlık (uzun süre tuvalete çıkamama), kronik ishal, gebelik, dışkılarken aşırı zorlama, genetik olarak yatkınlık, uzun süreler oturarak ya da ayakta çalışma, obezite gibi sebepler sayılabilir.

Dış Basur Nasıl Teşhis Edilir?

Dış basur genellikle fiziksel (el ile) muayene sonucunda teşhis edilir. Ancak doktor bunun dışında bazı tetkikler isteyebilir ve sonucuna göre de değerlendirme yapabilir. Anüsün içini ve rektumun alt kısmını daha ayrıntılı bir şekilde gösteren anoskopi ve anüs ve rektumun ileri tekniklerle görüntülenmesine yardımcı olan sigmoidoskopi veya kolonoskopi hekimin işini kolaylaştırır.

Dış Basur Nasıl Tedavi Edilir?

Dış basur tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılır. Öncelikli olarak evde tedavi edilmeye çalışılır. Bu noktada doktorunuz size birkaç tavsiyede bulunur. Lifli gıda tüketimi, bol sıvı tüketimi, oturma banyosu, kremler ve reçeteli ilaçlar bu yöntemlerin arasında bulunur. Ancak bazı dış basurları ameliyat ile tedavi edebilirsiniz.

Dış Basur Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Şiddet olması nedeniyle kişilerin hayatını etkileyen dış basur ameliyatla etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Bu noktada birçok ameliyat yöntemi bulunmaktadır ve her tekniğin kendisine göre uygulama biçimi olmaktadır.

Hemoroidektomi: Bu yöntemde, dış basurun cerrahi olarak çıkarılması olarak tanımlanır. Ameliyat sırasında basurun üzerindeki cilt kesilir ve basur dokusu çıkarılır.

Hemoroidal arter ligasyonu (HAL): Bu yöntemde, basura kan sağlayan arterlerin bağlanması ve kesilmesiyle basurun küçülmesi beklenir.

Doppler hemoroidal arter ligasyonu: Ultrason kullanılarak yapılan bu yöntemde basurun kan sağlayan arterleri belirlenir ve bağlanır.

Stapler hemoroidektomi: Bu yöntemde, basur dokusu özel bir cihaz olan stapler ile çıkarılır. Aynı zamanda rektumun içerisindeki doku yeniden şekillendirilir.

Dış Basur Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Dış basur ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinde dikkat edilmesi ve uygulanması gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Bu süreçte ağrı oluşabilmektedir. Bunları kontrol altında tutabilmek için reçeteli ilaç kullanabilirsiniz. İyileşme döneminde hijyene de önem vermek gerekiyor. Buna ek olarak doktor takibini de kaçırmamalısınız.

Dış Basur Nasıl Önlenir?

Dış basuru önlemek için kullanabileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor. Lifli beslenme, sıvı tüketimi, tuvalet alışkanlığının düzenlenmesi, zorlanmadan tuvalete çıkmak bunlardan bazılarıdır.

Dış Basur İçin Evde Uygulanabilecek Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Dış basur için doğal yöntemler arasında oturma banyosu, soğuk kompres, yatıştırıcı krem gibi birçok yol izlenebilir.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.

  İçindekiler gizle