Kendisini anal bölgede çeşitli şekillerde gösteren hemoroid, kişilerin sosyal yaşamlarını ciddi anlamda tehlikeye atan bir rahatsızlıktır. Halk arasında basur olarak da bilinen bu hastalık doğru bir tedavi yöntemi ile kontrol altına alınır ve tamamen hayatınızdan çıkabilir.

Anal kanalın son kısmında yer alan damarların fazla genişlemesi ile kendisini gösteren hemoroid, bu şişme sonucunda rektumun dışarı çıkması ile kişinin rahatsızlanmasına neden olur. İç ve dış hemoroid olmak üzere iki şekilde kendisini gösteren hastalık, dört farklı şekilde ölçülerek şiddeti tespit edilir.

Varise de benzeyen bir yapı içerisinde olan basur, aşama aşama ilerler ve son noktada tamamen rahatsızlık vermeye başlar. Bu nedenle ilk fark ettiğiniz anda mutlaka uzman doktora tedavi olmasınız. Hastanede Genel Cerrahi Bölümü tarafından tedavi edilen hastalık için uzmanlar birçok tetkik yaptırır.

Hemoroid neden olur?

Hemoroid’in vücudunuzda baş göstermesinin birçok sebebi olabilir. Kalıtsal olabileceği gibi yediğiniz ve içtiğiniz gıdalardan da hastalık ortaya çıkabilir. Kaldı ki hastalığı tedavi edebilmek ve doğru bir süreç izlemek için mutlaka doktorunuz sebeplerini ortaya çıkartmak zorundadır. Ancak genel olarak nedenlerini şöyle sıralayabiliriz; kalıtsal yatkınlık, kabız, ishal, susuz kalma, zor doğum yapmak, posası olmayan gıdaları tercih etme, acı ve baharatlı gıda tüketimi, alkol bağımlılığı, tuvalet ihtiyacını ertelemek. Bu nedenlerden bir ya da birkaçına göre doktorunuz size tedavi yöntemi sunar ve tamamen iyileşene kadar bu süreç devam eder.

Hemoroid ağrılarını azaltmak için ne yapılmalı?

Basur ya da hemoroid anal bölgenin yanması ile kendisini hatırlatır. Bu nedenle birçok kişi basur ağrılarını azaltmak için çeşitli yöntemler dener. Bu yöntemler arasında, doktorunuzun tavsiye ettiği ya da önermediği gıdalara dikkat etmek, ılık su banyosu uygulaması, 10 dakikalık buz presi uygulaması, daha kolay dışkılama yapabilmek için lifli gıdalarla beslenmek sayılabilir.

Ancak hemoroid hastalığı oldukça ciddi bir rahatsızlıktır. Uygulayacağınız bu yöntemler geçici olacaktır ve etkisi bittikten sonra yeniden ağrı ya da yanma başlayacaktır. Dolayısıyla bu konuda mutlaka uzman doktora başvurmalı ve gerekli tedaviyi almalısınız.

Hemoroid tedavisi nasıl yapılır?

Dış hemoroidlerin zaman zaman kendiliğinden rahatsızlık veren semptomlarının ortadan kalktığı görülmüştür. Fakat yine de doktor kontrolünden mutlaka geçmelisiniz. Tedavi gerektiren basur ise iç hemoroid adı verilen türüdür. Öncelikle ilaç tedavisi ile hastalığın kontrol altına alınması sağlanır. Bu süreçte altında yatan nedeni de araştıran uzman doktorumuz, sebebi ortadan kaldıracak çalışmaya hasta ile birlikte başlar. Ancak buna rağmen iyileşme gerçekleşmemesi söz konusu olursa cerrahi müdahale gündeme gelebilir.

Bu noktada iki yöntem vardır. Birincisi klasik operasyondur ve bu noktada hastanın en az bir gün hastanede kalması gerekir. İkincisi ise lazer yoluyla tedavidir. Lazer ile yapılan operasyon daha kısa sürer ve tıbbi bakımı da klasik yönteme göre oldukça kısadır. Hemoroid tedavisinde kullanılan tedavi yöntemlerinin tümünü hemoroid tedavi yöntemleri yazımızda okuyabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.

  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN