Basur nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır?

Hemoroid, halk arasında basur olarak bilinen rahatsızlıktır. Kişilerin sosyal yaşamlarını olumsuz yönde etkilemesi ile ünlüdür.

Hemoroid, iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. İç hemoroid, İnternal hemoroid olarak da bilinir. Anüs ve rektum arasında iç bölgelerde görülür. Damarların şiştiği bölgede sinirlerin fazla olmaması dolayısıyla hastalar tarafından şikayet edilmez. Dış hemoroid ise, tıp literatüründe Eksternal Hemoroidal olarak geçer. Sinirlerin yoğun olduğu bölgede olması sebebi ile hastaların acı ve ağrı şikayetleri ile doktorlara başvuru yapmasına sebep olur. Hastalarda anüsten dışarıya sarmala görülebilir. Bu da dış hemoroidin ne kadar tehlikeli olduğunu bize gösterir.

Basur TedavisiHemoroid, halk arasında basur olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Yaşam tarzınızın doğrudan etkili olduğu bu hastalık, anal kanalın son kısmında gerçekleşir. Bu bölgedeki damarların şişmesi sonucunda tahriş olması sonucunda meme adı verilen yapı ortaya çıkar.

Bölgedeki damarların şişmesi sonucunda makattan dışarı çıkan basur memesi denilen kısım ciddi anlamda acı verebilir. Aynı zamanda ağrıya da sebep olan bu rahatsızlık, kişilerin hızlı bir şekilde doktora başvurmasına neden olur. Basur iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. İç hemoroid ciddi anlamda rahatsızlık vermezken dış hemoroidler kişinin hayatını olumsuz etkiler.

Basur tedavisi için genellikle son aşama yani hastalığın son kısmında fark edip gelen hastalar, gerekli tedavileri alarak sağlıklı yaşamlarına geri dönebilirler.

Basur olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Kişinin basur olup olmadığının anlaşılabilmesi için semptomlara bakılır. Doktorlar öncelikle anüs ve rektum bölgesinde inceleme yaparlar. Bu bölgede gelişen şişme ve topakların gözlenmesi basur dediğimiz kavramın geliştiğine ve hastayı etkilemeye başladığına işaret eder. Bunun yanı sıra bölgede tahriş ve şişme de varsa bunlar da diğer nedenler arasında sayılabilir.

Doktorlar hijyenik eldiven yardımı ile anal bölgede el ile muayene yapabilirler. Bu bölgedeki kas dokusu da incelendikten sonra hassasiyet ve buna bağlı diğer semptomların gelişip gelişmediğine bakarlar ve kişinin basur olup olmadığına kanaat getirirler.

Basur memesi nasıl geçer?

Hemoroid hastalığında çok önemli bir kavram olan basur memesi, damarların şişmeye başlaması sonucunda rektumun bir bölümünün anal kanaldan dışarıya sarkması anlamına gelmektedir. Ancak çoğu durumda basur memeleri herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan kısa sürede geçebilir. Fakat belirtiler bir hafta ve üzerinde devam ediyorsa mutlaka bu konuda doktorunuza başvurmalısınız.

Doktorunuzun uygulayacağı operasyonel olmayan tedavi yöntemleri ile basur memelerindeki kaşıntı ve diğer sorunlar kısa sürede çözüme kavuşabilir. Buna ek olarak yine hekiminizin belirleyeceği basura özel diyet programına uymanız durumunda basur memenizin iyileşmesinde önemli bir adım atabilirsiniz.

Basura hangi bölüm bakar?

Basur ve diğer anal rahatsızlıklara genel cerrahi bölümü bakar. Bu tür bir hastalığınız olduğunu düşünüyor ya da belirtileri takip ediyorsanız mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Basura ne iyi gelir?

Basur sorunu ile savaşmak istiyorsanız mutlaka yediğinize ve içtiğinize dikkat etmelisiniz. Basurun cerrahi tedavileri de olsa öncelikli olarak bu noktada bir deneme yapılır, cerrahi en son konuşulur. Özellikle lifli gıdaların tüketilmesi bu noktada oldukça önemlidir. Ayrıca posa yönünden zengin meyveler de savaşınızda önemli bir adım olabilir.

Basur patlarsa ne olur?

Basur memesi patlarsa kişiye ağrı ve acı verebilir. Bir başka deyişle tromboze basur olarak tabir edilen bu meme kişilerin rahatsız olmasına neden olur. Basur memesinin patlaması ile her dışkılamada kanama oluşması hastada kansızlığa sebep olmaktadır. Dışkılama sırasında kanama görüldüğünde vakit kaybetmeden basur tedavisi yapan sağlık kuruluşlarından yardım almak gereklidir.

Basur nedir?

Tıp literatüründe hemoroid olarak geçen basur hastalığının tanımı şöyledir; rektum ve anüs dediğimiz dışkılama sisteminin en altında yer alan anal kanalda bulunan damarların şişerek genişlemesi ve bölgedeki sinirlere baskı yapmasıdır. Bu damarlar şişerek makattan dışarı sarkar ve kişilerde ağrı ve acı ile başlayan şikayetlere sebep olurlar.

Basur belirtileri nelerdir?

Basur belirtileri iç ve dış hemoroide göre değişiklik gösterir. Dış hemoroidde önce şiddetli kaşıntı görülür. Ardından kaşıntılı, ağrılı ve yumrulu evre başlar. Bunun temel nedeni damarların şişmesi ve bulunduğu alana sığmamasıdır. Oturma ile birlikte bölgeden yayılan ağrı ve dışkıda kan bir diğer sebep olarak karşımıza çıkar. Bu belirtiler kapsamında bölge ile bilinçsiz bir şekilde uğraşılması semptomları daha da ileriye götürebilir. Dolayısıyla en kısa sürede doktora görünmelisiniz.

İç hemoroid belirtilerinde ise dışkıda ya da iç çamaşırda kan görülmesi ve basur dediğimiz rahatsızlığın makattan sarkarak ele gelmesi olarak gösterilebilir. İç hemoroidde diğer türüne göre daha az belirti vardır.

Basur neden olur?

Basur dediğimiz rahatsızlık birçok sebepten meydana gelebilir. Ancak en büyük neden olarak kabızlığı sayabiliriz. Bunun yanı sıra tuvalette son dönemde artan aşırı oturma problemi de basura sebep olarak görülebilir. Ayrıca dışkılama sırasında zorlanıyorsanız ve bu nedenle anüsü ve rektumu zorluyorsanız da basura neden olabilirsiniz.

Basur tedavisi nasıl yapılır?

Basur tedavisi ilaçlı ya da ilaçsız yöntemlerle yapılabilir. Özellikle 1 ve 2’nci evrede bulunan basurlar ilaçlı tedaviye tabi tutulur. Bunun için doktor tarafından krem, pomat ya da tablet gibi çeşitli ilaçlar denenebilir. Bunun yanı sıra ameliyatta bir diğer yöntemdir.

Basur tedavi yöntemleri nelerdir?

Basur tedavisinde ilaç yöntemi işe yaramadığı zaman cerrahi müdahale gündeme gelir. Son dönemlerde teknolojinin de gelişmesi ile birlikte ameliyatsız olarak da bilinen lazerli yöntem ile basur sorunu çözüme kavuşmaktadır. Özellikle sağlıklı dokulara zarar vermemesi, herhangi bir dikiş ile hastanın yaşama dönüşünü yavaşlanmaması gibi birçok sebep hastaları lazerli tedaviye yönlendirmektedir. Buna ek olarak ağrısız yöntem olması da tercih edilmesinde etkilidir. Bugün pek çok sağlık kuruluşu bu yöntemi kullanarak hastalarını hızlı bir biçimde sağlığına kavuşturmaktadır.

.

Basur Tedavisi

Basur tedavisi ilaçlı ya da ilaçsız yöntemlerle yapılabilir. Özellikle 1 ve 2’nci evrede bulunan basurlar ilaçlı tedaviye tabi tutulur. Bunun için doktor tarafından krem, pomat ya da tablet gibi çeşitli ilaçlar denenebilir. Bunun yanı sıra ameliyatta bir diğer yöntemdir.

Basur Tedavisi Fiyatları

Basur tedavisi fiyatının belirlenebilmesi için basurun derecesinin teşhis edilmesi ve tedavi yönteminin belirlenmesi gereklidir.

Basur Belirtileri Nelerdir?

Basur belirtileri iç ve dış hemoroide göre değişiklik gösterir. Dış hemoroidde önce şiddetli kaşıntı görülür. Ardından kaşıntılı, ağrılı ve yumrulu evre başlar. Bunun temel nedeni damarların şişmesi ve bulunduğu alana sığmamasıdır.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.