Proktoloji Nedir?

Proktoloji, rektum (kalın bağırsağın son bölümü) ve anal kanal ile ilgili hastalıkların teşhis, tedavi ve takibini yapan bir tıp dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış hekimler genellikle proktolog ya da kolorektal cerrah olarak bilinirler.

Proktoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Proktoloji bölümü, anüs, rektum ve bağırsakların son bölümünde meydana gelen hastalıkların teşhis, tedavi ve takibini yapar. Bu bölümdeki uzmanlar, hemoroid, anal fissür, anal fistül, anal abseler, rektum ve anal kanserleri, kolon polipleri, ülseratif kolit, crohn hastalığı, divertikülit, anal kondilom gibi çeşitli proktolojik hastalıklara bakarlar.

Proktoloji Bölümü Olan Hastaneler

Proktoloji bölümü olan hastaneler ülkemizde bulunmaktadır. Bu hastaneler genellikle büyük şehirlerde bulunmakta olup, üniversite hastaneleri, devlet hastaneleri ve özel hastaneler olabilmektedir. Hastanelerin internet siteleri veya randevu merkezleri üzerinden proktoloji bölümüne başvuru yapılabilir.

Proktoloji Doktorları

Proktoloji doktorları, genellikle genel cerrahi, gastroenteroloji veya kolorektal cerrahi alanında uzmanlaşmış hekimlerdir. Bu uzmanlık alanına sahip doktorlar genellikle hastanelerde veya özel kliniklerde çalışırlar. Proktoloji doktorlarına ulaşmak için hastanelerin veya sağlık kuruluşlarının internet sitelerinde arama yapabilirsiniz. Ayrıca, sağlık sigortanızın sağladığı sağlık hizmetleri kapsamında proktoloji doktorlarından hizmet alabilirsiniz.

Proktoloji Randevu

Proktoloji bölümüne ihtiyaç duyan hastalar, bu alanda uzmanlaşmış doktorların hizmetlerinden yararlanabilir. Pek çok hastane ve tıp merkezi, proktoloji bölümü hizmeti sunmaktadır. Ancak, bu alanda uzmanlaşmış doktorların seçimi önemlidir.

Proktoloji bölümümüz, anüs, rektum ve kolon hastalıkları ile ilgili olarak kapsamlı bir tanı ve tedavi hizmeti sunmaktadır. Bölümümüzde görev yapan uzman doktorlar, hastalıkların teşhisinden tedavisine kadar birçok alanda hizmet sunarlar.

Proktoloji bölümümüzde hizmet veren doktorlar, hastalarına en iyi ve en doğru tedavi yöntemini sunmak için güncel teknoloji ve yöntemleri kullanırlar. Böylece, hastaların tedavi süreci daha hızlı ve etkili bir şekilde ilerler.

Randevu almak için, proktoloji bölümümüze telefon yoluyla veya canlı destek sistemimiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Randevu talebiniz doğrultusunda, size en uygun tarih ve saat belirlenir. Böylece, uzman doktorlarımızla en kısa sürede tanışabilirsiniz.

Proktoloji bölümümüzde verilen hizmetler arasında; rektal kanama, hemoroid, anal fissür, anal fistül, anal abseler, ülseratif kolit, Crohn hastalığı, divertiküler hastalıklar gibi hastalıkların teşhis ve tedavisi yer alır.

İstanbul Proktoloji

İstanbul, Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biridir ve birçok sağlık merkezine ev sahipliği yapar. Bu sağlık merkezleri arasında proktoloji bölümleri de yer almaktadır. İstanbul’daki proktoloji bölümleri, kaliteli hizmetleri ve deneyimli doktorlarıyla hastaların sağlık sorunlarına çözüm bulmalarına yardımcı olmaktadır.

Proktoloji bölümleri, kolorektal hastalıkların (bağırsak ve rektum hastalıkları) teşhis, tedavi ve takibinde uzmanlaşmış tıbbi bir birimdir. Hemoroid (basur), anal fissür (çatlak), anal fistül, anal abse, rektal prolapsus, anal kanser gibi hastalıklar proktoloji bölümünde incelenir.

İstanbul’daki proktoloji bölümleri, genellikle donanımlı ve modern tıbbi cihazlara sahip hastanelerde yer alır. Hastanelerdeki proktoloji bölümleri, hasta memnuniyetine önem veren ve hastaların konforunu ön planda tutan bir hizmet sunarlar.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.