Anal bölgede meydana gelen bir damar hastalığı olan hemoroid hastanın yaşam kalitesini oldukça düşüren ağrılı bir rahatsızlıktır. Hemoroidin ne olduğu hakkında ayrıntılı bilgi almak için hemoroid nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda hemoroid nasıl tedavi edilir, hemoroid tedavi yöntemleri nelerdir ve hemoroid tedavisi ne kadar sürer konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Hemoroid nasıl tedavi edilir?

Hemoroid hastalığı evrelerine göre tedavi edilen bir hastalıktır. Hemoroid hastalığı hastanın şikayetine ve hastalığın şiddetine göre kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Her hemoroid hastalığı her kişide aynı şekilde ilerlememektedir. Erken evrede konservatif yöntemlerle tedavi edilmektedir. Yani çeşitli diyet önerileri ve hastanın gün içinde yaptığı bazı şeylerde değişiklik yapması mesela hastanın uzun süre tuvalette kalmaması gibi yöntemleri içerir. Hastanın tedavi sonrası kabız problemi yaşamaması gerekir. Bu da sebze meyve ağırlıklı beslenerek ortadan kalkacak bir durumdur. Günde 2 litre su içmek, uzun süre ayakta kalmamak dikkat edilmesi gereken hususlar arasındadır. Alkol ve acı içeren baharatları hemoroid hastalığının özellikle semptomlarının şiddetli olduğu dönemlerde tüketmemek gerekir. Bütün bunlar konservatif yöntemleri arasındadır. Bunun yanında bir diğer yöntem bir ay süren 4 ila 6 hafta boyunca verilen venatonik ilaçlardan oluşan tedavi yöntemleri de mevcuttur. Bu yöntem evre 1 ve 2 bazen de 3’te de uygulanmaktadır. Hastalığın hastada kronik hale dönüşmesi durumunda ve konservatif yöntemlerle gerilememesi durumunda cerrahi yöntemlere başvurulur. Evre 2 hemoroidlerde skleretomi, bant ligasyonu gibi yöntemler uygulanır. Evre 3 ve 4’te longo hemoroidepeksi denilen az ağrılı, hastanın sosyal yaşamını etkilemeyen başka bir yöntem uygulanır. Bu tedavi yöntemlerin hepsi hastadan hastaya değişiklik gösterir. Hemoroid tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerden biri de lazerle hemoroid tedavisi olmaktadır. Bazı hastalara öneriler farklı olurken bazılarına daha farklı olabilir. Hastanın anamnezi alındıktan sonra ve hasta muayene edildikten sonra karar verilir.

Hemoroid tedavi yöntemleri nelerdir?

Günümüz modern tıp imkanları ile hemoridin birçok tedavi metodu mevcuttur. Hemoroid tedavi yöntemlerini detaylı olarak hemoroid tedavi yöntemleri yazımızda anlatmıştık. Hemoroid tedavi yöntemleri hastalığın derecesi ve hastanın tıbbi durumuna göre kişiye özel olarak seçilmektedir. Hemoroid tedavisinin yönteminin belirlenmesi genel cerrahi bölümünde yapılacak hemoroid muayenesi ile belirlenebilmektedir.

Hemoroid tedavisi ne kadar sürer?

Hemoroid tedavisi operasyon öncesi ve sonrasını kapsayan bir iyileşme sürecine sahiptir. Hemoroid ameliyatı iyileşme süreci ve tedavinin ne kadar sürdüğü konusundaki bilgileri hemoroid iyileşme süreci yazımızda anlatmıştık. Operasyonun başarısı ve iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gerekenlere riayet edildiği takdirde kısa sürede iyileşme yaşanmakta ve hasta normal yaşantısına dönebilmektedir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında hemoroid tedavisi imkânı sunmaktayız. Hemoroid tedavisi, hemoroid ameliyatı ve hemoroid tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Hemoroid hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.