Hemoroid hastalığı makat bölgesinde dolaşım sistemindeki bozukluklardan dolayı meme oluşması ile oldukça rahatsız edici, hastanın yaşam kalitesini düşüren, ağrılı bir hastalıktır. Hemoroid oluşmasından sonra tedavi edilmediği müddetçe gelişim göstermektedir. Hemoroidin bilinen dört evresi bulunmaktadır. Hemoroidin ne olduğu hakkında bilgi almak için hemoroid nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Hastalarımızın bize ilettiği sorular göz önünde bulundurulduğunda hemoroid ameliyatının hangi evrede yapılması gerektiği konusunda bilgi almak istedikleri görülmektedir. Hemoroid tedavisinin hemoroid belirtileri oluştuktan hemen sonra tespit edilerek tedavisinin yapılması önerilmektedir. Hemoroid başlangıcında karşılaşacağınız belirtiler hakkında bilgi almak için hemoroid belirtileri nelerdir yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda hemoroid hangi evrede ameliyatı edilir, hemoroid tedavisi ne zaman yapılır sorularına cevap olarak hemoroid ameliyatının ne zaman ve nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz.

Hemoroid ameliyatı nasıl ve ne zaman yapılır?

Hemoroid hastalığından mustarip kişiler muayenesinden veya tedavisinden çekindikleri için hastalığa öncelikle kendi başlarına çözüm arayarak hastalığın derecesinin ilerlemesine sebep olabilmektedir. Hemoroid tedavisi başlangıç evresinden itibaren her evresinde ameliyatlı veya ameliyatsız olarak tedavi edilebilen, günümüz tıp imkânları ile oldukça başarılı sonuçlar alınan bir cerrahi operasyondur.

Hemoroid başlangıç evrelerinde bant ligasyon, skleroterapi, lazerle hemoroid tedavisi ve kızılötesi tedavi yöntemleri gibi minimal invaziv tedaviler ile giderilebilirken, ilerleyen evrelerinde açık veya kapalı ameliyat şeklinde tedavi edilmesi gerekebilmektedir. Tüm hemoroid tedavi yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için hemoroid tedavi yöntemleri nelerdir yazımızı, hemoroid tedavisinin nasıl yapıldığı hakkında bilgi almak için hemoroid tedavisi nasıl yapılır yazımızı okuyabilirsiniz.

En iyi hemoroid tedavi yöntemi nedir?

Hemoroid tedavisi günümüz tıp imkânları sayesinde minimal invaziv ve cerrahi birçok yöntemler tedavi edilebilmekte, tedavinin seçimi hemoroidin evresi ve hastanın tıbbi durumuna göre seçilmektedir. En iyi hemoroid tedavisi denildiğinde akla ameliyatsız, hastanın ağrı ve acı duymadığı, kısa ve kaliteli iyileşme sürecine sahip lazerle hemoroid tedavisi yöntemi gelmektedir. Lazerle hemoroid tedavisinin ne olduğu ve nasıl yapıldığı hakkında bilgi almak için lazerle hemoroid tedavisi avantajları yazımızı okuyabilirsiniz.

Hemoroid ameliyatı fiyatları ne kadar?

Hemoroid ameliyatı birçok evrede ve birçok metot ile yapılabilmektedir. Hemoroid ameliyatı için en iyi yöntem hemoroid ameliyatı yapan hastanelerde yapılacak hemoroid muayenesi sonrasında hastanın tıbbi durumuna ve hemoroidin derecesine uygun olarak belirlenebilmektedir. Bu sebeple her hasta için tek yöntem ve ortalama bir hemoroid ameliyatı fiyatından bahsetmek mümkün olmamaktadır. Hemoroid tedavisi fiyatları için genel cerrahi bölümünden randevu alınması önerilmektedir.

Hemoroid, basur olarak da isimlendirilen, anüs ve rektumdaki damarların şişmesi ve iltihaplanmasıyla ortaya çıkan yaygın bir durumdur. Toplumlarda çok fazla görülen bir rahatsızlık olması bakımından birçok kişi bu hastalıkla karşı karşıya kalmaktadır.

Hemoroidler iç ve dış olmak üzere iki şekilde görülürler. İç hemoroidler rektumun içinde bulunur ve genellikle görünür veya ağrılı değildir. Dışkıda, tuvalet kağıdında veya klozette parlak kırmızı kana neden olabilirler. Dış hemoroidler anüsün dışında bulunur ve özellikle otururken veya bağırsak hareketi yaparken ağrılı olabilir. Ayrıca anüs çevresinde kaşıntı ve tahrişe neden olabilirler.

Hemoroid genellikle bağırsak hareketleri sırasında ıkınma, uzun süre oturma, kabızlık, ishal, hamilelik ve obeziteden kaynaklanabilir. Hemoroid tedavisi, şişliği ve rahatsızlığı azaltmak için lif alımını artırmak, bol sıvı içmek ve reçetesiz satılan kremler veya merhemler kullanmak gibi ev ilaçlarını içerebilmektedir.

Hemoroid Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Hemoroid ameliyatında birden fazla teknik uygulanmaktadır. Bu da sürelerin buna göre değiştiğini göstermektedir.

Skleroterapi: Bu uygulama hemoroidi küçültmek için yapılır. Kısa süren operasyon yaklaşık 10 dakika içerisinde son bulur.

Hemoroidektomi: Hemoroidlerin kesi yoluyla çıkartıldığı ameliyat olarak biliniyor. En erken yarım saat en geç birkaç saat sürer.

Zımbalı hemoroidektomi: Bu, hemoroidleri çıkarmak ve hasarlı dokuyu onarmak için dairesel bir zımbalama cihazının kullanıldığı cerrahi bir prosedürdür. Bu da yarım saat ile birkaç saat arasında sürer.

Hemoroid Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Ameliyat söz konusu olursa mutlaka birtakım riskleri de beraberinde getirir. Dolayısıyla hemoroid ameliyatında da bazı risklerden söz etmek mümkündür. Bunlar arasında;

Enfeksiyon: Ameliyat bölgesinde görülebilen enfeksiyon genellikle antibiyotik tedavisi ile çözüme kavuşturulur.

Kanama: Ameliyat sırasında ve sonrasında kanama her zaman doktorlar tarafından yapılan hesaplamalarda kendisine yer bulur.

Ağrı: Ameliyattan sonra ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilebilecek bir ağrı riski vardır.

Tekrarlama: Özellikle hemoroidin altında yatan nedene müdahale edilmezse, ameliyattan sonra hemoroidin tekrarlama riski vardır.

Hemoroid ameliyatı ile ilgili daha fazla bilgi almak ve riskleri hakkında konuşmak için doktorunuza müracaat edebilirsiniz.

Hemoroid Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Hemoroid ameliyatı genellikle diğer tedavi biçimlerine yanıt vermeyen şiddetli veya inatçı hemoroidleri olan kişiler için önerilir. Bu, hemoroidlerin önemli rahatsızlığa, kanamaya veya günlük aktiviteleri engelleyen diğer semptomlara neden olduğu düşünüldüğünde kişilerin bu ameliyata yönlendirilmesi söz konusu hale gelebilir.

Hemoroid ameliyatı, hamile kadınlar veya karaciğer hastalığı olan kişiler gibi hemoroid komplikasyon riskini artıran belirli tıbbi durumları olan kişiler için de önerilebilir.

Hemoroid Ameliyatı Acılı mı?

Hemoroid ameliyatı bir miktar ağrı ve rahatsızlık ile ilişkilendirilebilir, ancak ağrının spesifik seviyesi bireye ve uygulanan prosedürün tipine göre değişir. Bu noktada uygulanan tedavi türüne göre ağrı ve acı da değişiklik göstermektedir. Hastaların bunu mutlaka göz önünde bulundurması gerekiyor.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hemoroid ameliyatı imkânı sunmaktayız. Hemoroid, hemoroid ameliyatı ve hemoroid ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Hemoroid ameliyatı ve hemoroid tedavi yöntemleri hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.