Beslenme alışkanlıkları ve çağımızın genel sorunu hareketsizlikten dolayı meydana gelen hemoroid hastalığı hastanın yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Hemoroid hakkında bilgi almak için hemoroid nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Hemoroid belirtilerinden yakınan hastalarımız hemoroid tedavisinin medikal veya cerrahi metotlarını araştırırken iyileşme süresi, hemoroid ameliyatı sonrası bakım, hastalığın tekrarlaması gibi endişeler taşımaktalar. Bu yazımızda hemoroid ameliyatı iyileşme süreci ve hemoroid ameliyatı sonrası bakım hakkında bilgiler vereceğiz.

Hemoroid iyileşme süreci ne kadar sürer?

Hemoroid hastalığının tedavisi cerrahi ve medikal yollar ile yapılabilmektedir. Günümüzde modern bir yöntem olan lazerle hemoroid tedavisi iyileşme sürecinin daha kısa oluşu sebebi ile tercih edilmektedir. Hemoroid tedavisi sonrası tam olarak iyileşme süreci yedi-on gün aralığında olmaktadır. Hasta hemoroid ameliyatından sonra aynı gün ayağa kalabilmekte, kısa süre sonra normal hayatına dönebilmektedir. Hemoroid ameliyatı sonrasında hastanın iyileşme sürecini ağrısız ve konforlu geçirmesi için doktoru tarafından birtakım tavsiyeler verilir. Doktorunuz tarafından önerilenlere harfiyen uymalı, reçete edilen ilaçları zamanında kullanmalısınız. Hemoroid ameliyatı sonrasında hasta bakımında dışkılama sonrası hijyen kurallarına azami dikkat edilmeli, yumuşak dışkı için içilen su miktarı artırılmalı, beslenmede lifli gıdalara öncelik verilmeli, uzun zaman ayakta durulmamalıdır. Ilık suda oturma banyoları önerilen saatlerde yapılmalıdır.

Hemoroid tekrarlar mı?

Halk arasında hemoroid hastalığının tekrarladığıyla ilgili yaygın bir kanı oluşmuştur. Bu tarz endişeler ile hasta hemoroid belirtilerinden yakınmakta ancak tekrarlamasından korkarak sağlık kuruluşuna başvurmaktan kaçınmaktadır. Ticari amaçlarla internet siteleri ve reklamlar aracılığı ile hemoroid ameliyatı sonrası hastalığının tekrarladığı inancı yayılmakta, hasta herhangi bir tıbbi bilgisi olmayan kişiler tarafından yanlış yollara yönlendirilmektedir. Hemoroid hastalığı belirtilerinden şüphelenen hasta, vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurarak hastalığının evresi ve tedavisi hakkında bilgi almalıdır. Hemoroid alanında uzman cerrahlar tarafından lazerle veya cerrahi yollar tedavisi yapıldıktan sonra aynı noktan tekrarlayan bir hastalık değildir. Hemoroid hastalığı tedavi edildikten sonra hasta eski beslenme alışkanlıkları değiştirmeli, yeterli egzersiz yapmalı, tuvalet hijyenine dikkat etmelidir. Hemoroid hastalığından korunma hakkında ayrıntılı bilgi için hemoroidden korunma yolları yazımızı okuyabilirsiniz. Hemoroid hastalığının sebepleri giderilmediği takdirde tekrarlaması değil, yeni hemoroidlerin oluşması mümkündür.

Hemoroid ameliyatı sonrası kaç gün rapor alabilirim?

Halk dilinde daha çok basur olarak anılan hemoroid; makat bölgesindeki damarların anormal genişlemesi sonucu oluşan bir sağlık sorunudur. Makat bölgesinde kaşıntı, kanama ve şiddetli ağrı ile kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Hemoroid sorunu yaşayan kişiler tuvalet ihtiyacını gidermekte zorlanır ve bu durumdan kaçınmaktadırlar. Hemoroid evreler halinde ilerleyen bir hastalık olup ileri derecelere taşındığı anda tedavisi zorlaşmaktadır. Belirti gösterdiği sıralarda hastaya pek fazla sıkıntı vermeyebilir fakat hemoroid ilerleyen bir rahatsızlıktır. Erken tanı ve doğru tedavi ile hemoroid sorunu ortadan kalkmaktadır. Basurun tedavi yöntemleri lazer ve cerrahi yöntemlerdir. Lazer ile tedavi cerrahi tedavilere nazaran daha avantajlı olan yöntemdir. Hemoroid lazer ile tedavi edildiğinde hasta kısa sürede normal yaşantısına dönmekte ve iyileşme süreci daha kısa olmaktadır. Cerrahi yöntemlerle tedavide iyileşme süreci bu kadar kısa olmamakta ve hastanın günlük yaşantısına dönmesi zaman almaktadır. Hemoroid ameliyatı hakkında ayrıntılı bilgi almak için hemoroid ameliyatı nasıl ve ne zaman yapılır yazımızı okuyabilirsiniz. Hemoroid sorunu çalışan kişilerde ortaya çıktığı zaman kişilerin hayatlarını olumsuz etkilemekte ve çalışmalarına engel olmaktadır. Basur şikâyeti olan çalışan hastalar hemoroid ameliyatı sonrası kaç gün rapor alacakları hakkında merak sahibidirler. Hemoroid ameliyatında kaç gün rapor verilir, hemoroid ameliyatı sonrası iş göremezlik raporu alabilir miyim soruları tarafımıza sıklıkla iletilmektedir. Hemoroid ameliyatı sonrası hastaların günlük yaşantılarına dönmeleri zaman aldığı için iyileşme süreci zarfı boyunca ve doktorun kontrolü altında kişilere hemoroid istirahat raporu verilmektedir. Hemoroid istirahat rapor süresini hastanın iyileşme süreci belirlemektedir. Hemoroid ameliyatı sonrası doktorun onayı ile hemoroid istirahat raporu verilmekte ve çalışmadığı süre zarfı boyunca çalışanlar bu rapordan sorumludurlar.

Hemoroid ne kadar zamanda iyileşir?

Hemoroid iyileşme süreci uygulanan tedaviye göre değişmektedir. Cerrahi tedavi uygulandığında kesi yapıldığı için iyileşme süreci uzamaktadır fakat lazer ile tedavide herhangi bir kesi uygulanmadığı için iyileşme süresi daha kısa olmaktadır. Hemoroid ameliyatı olanlar iyileşme süreçleri boyunca hemoroid ameliyat raporu alabilmektedir.

Hemoroid ameliyatı sonrası kaç gün rapor verilir?

Hemoroid ameliyatı sonrası çalışmakta olan hastalara hemoroid istirahat raporu verilmektedir. Hemoroid rapor süresi kişinin iyileşme süreci boyunca devam etmektedir. Hemoroid ameliyatı çalışan hastaların yaşamlarını negatif yönde etkilemektedir ve tıbbi durumları çalışmalarına mâni olmaktadır. Çalışan hastalar iyileşme süreçlerini atlattıktan sonra işlerine ve günlük yaşamlarına dönebilmektedir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde medikal ve cerrahi hemoroid tedavisi hizmetleri vermekteyiz. Hemoroid ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgiyi genel cerrahi polikliniğinde bulabilirsiniz. Hemoroid muayene randevusu için telefon numaramız ve WhatsApp bilgi hattından yardım alabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.