Kıl dönmesi sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer?

Kıl dönmesi sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer?

Vücutta oluştuğu an kişiye ciddi sıkıntılar veren pilonidal sinüs bilinen adı ile kıl dönmesi; kişinin yaşamını olumsuz etkilemekte ve sosyal yaşamını düşürmektedir. Kıl dönmesi hakkında ayrıntılı bilgi almak için kıl dönmesi nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Kıl dönmesi sorunu ile karşı karşıya kalan hastalar kıl dönmesi tedavisi, kıl dönmesi iyileşme süreci ve kıl dönmesi tedavisi sonrası tekrar etmesi konuları üzerinde endişeleri büyüktür.

Bu yazımızda kıl dönmesi iyileşme sürecinden, ameliyat sonrası tuvalet ihtiyacından, ameliyat sonrası pansuman ve temizlikten ve kıl dönmesinin tekrar edip etmediğinden bahsedeceğiz.

Kıl dönmesi sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer?

Kıl dönmesi tedavisi cerrahi ve lazer yöntemleri ile yapılabilmektedir. Lazer ile tedavi cerrahi tedaviye göre daha avantajlı olduğu için hastalar tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Kıl dönmesi sonrası iyileşme süreci ortalama yedi-on iki gün arasındadır. Lazer ile kıl dönmesi tedavisinde hastalar kısa sürede günlük yaşantılarına dönebilmekte ve ağrı ve acıyı yok denecek kadar az hissederler. Lazerle kıl dönmesi tedavisi hakkında merak ettiklerinizi lazerle kıl dönmesi tedavisi yazımızı okuyarak giderebilirsiniz.

Kıl dönmesi ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kıl dönmesi ameliyatı sonrası hastanın dikkat etmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Kıl dönmesi tedavisi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Hasta düzenli olarak pansumanını yaptırmalıdır.
 • Hasta tuvalet ihtiyacı sırasında oturmamalıdır.
 • Doktorun önerdiği programa uygun yaşamalıdır.
 • Verilen ilaçların düzenli kullanılması gerekir.

Her cerrahi operasyonun kişiye özel olduğu, ameliyatınızda size özel durumlar, ameliyatta gerçekleşecek komplikasyonlar ve benzeri için doktorunuzun size önereceği farklı durumlar olabileceği unutulmamalıdır.

Ameliyat Sonrası Tuvalet

Kıl dönmesi ameliyatı sonrası tuvalet ihtiyacı büyük önem taşımakta ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Hasta iyileşme süreci boyunca tuvalet ihtiyacı sırasında oturmadan ve pansumanını kirletmeyecek şekilde ihtiyacını gidermelidir.

Ameliyat Sonrası Oturma

Hasta kıl dönmesi ameliyatı sonrası hastanın oturmasında herhangi bir sıkıntı yoktur. Hasta yara üzerine oturabilir ve sırtüstü yatmasında sıkıntı olmayacaktır.

Ameliyat Sonrası Pansuman

Kıl dönmesi ameliyat sonrası işlem yapılan bölgenin gayet temiz ve hijyenik tutulması gerekmektedir. Hasta yaranın kısa sürede iyileşmesi adına pansumanını düzenli olarak yapmalı ya da yaptırmalıdır.

Ameliyat Sonrası Temizlik

Kıl dönmesi ameliyatı sonrası bölgenin hijyen kurallarına oldukça dikkat edilmelidir. Bu konu hakkında hastalara düşen görev büyüktür. İşlem yapılan bölgenin enfeksiyon ve iltihaplardan uzak kalınması sağlanmalıdır. Hijyen kurallarına uyulduğu taktirde iyileşme süreci kısalacaktır.

Kıl dönmesi tekrarlar mı?

Kıl dönmesi tedavi sonrası kıl dönmesi tekrar eder mi kaygısıyla yaşayan, bu sorun ile karşı karşıya kalan birçok hasta bulunmaktadır. Kıl dönmesi oluştuğu an kişiye ciddi ağrı ve acı verebilmektedir, tedavisinin ertelenmesi durumunda iyileşme süresi gecikebilmektedir. Kıl dönmesi hastalığı tedavi sonrası tekrar etmeye gayet açık bir rahatsızlıktır. Tedavide kıl dönmesinin tekrar etmeyeceği ve bir daha sıkıntı çekilmeyecek bir yöntem kullanılmalıdır. Erken tanı ve tedavi ile kıl dönmesi belirtilerinden şikâyetçi olan kişiler kısa sürede bu şikâyetlerinden kurtulabilir.

Kıl dönmesi ameliyatı sonrası kaç gün rapor alabilirim?

Tıpta pilonidal sinüs olarak adlandırılan kıl dönmesi, vücuttan dökülen kılların kuyruk sokumunda birikerek hastaya ciddi sıkıntılar veren bir deri rahatsızlığıdır. Hem erkek hem de kadınlarda meydana gelebilir ve tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara yol açmaktadır. Kıl dönmesi şikâyetlerini yaşayan hastalar kıl dönmesi belirtilerini göz ardı etmemeli ve mutlaka tedavi olmalıdırlar. Kıl dönmesinin erken tedavi edilmesi ile hastalığın ileri seviyelere taşınmasının önüne geçilebilir. Kıl dönmesi, kıl dönmesi belirtileri ve hastalığın ilerlemesi hakkında detaylı bilgi almak için kıl dönmesi belirtileri nelerdir adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Kıl dönmesi sorununun oluşmaması için kişinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle kıl dönmesi sorununun oluşmasını engelleyen ilk etmen hijyen kurallarıdır. Kişi vücut temizliğine dikkat ettiği sürece kıl dönmesi şikâyetleri ile karşılaşmayacaklardır. Kıl dönmesinden korunma yollarını öğrenmek için kıl dönmesinden korunma yolları adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Kıl dönmesi, cerrahi ve lazer yöntemi olmak üzere iki şekilde tedavi edilmektedir. Lazer yöntemi ile tedavi sağlanırsa hastalar için avantajlı bir durum ortaya çıkmaktadır. Lazer ile kıl dönmesi tedavisi kuyruk sokumunda oluşan kıl keseciklerinin alınmasını amaçlamaktadır. Hastalar lazer yöntemi ile tedavi edildiğinde iyileşme süreçleri cerrahi tedaviye göre daha kısa olmaktadır. Hastalar aynı gün içerisinde normal yaşantılarına dönmektedir. Lazerle kıl dönmesi tedavisinin nasıl yapıldığı ve avantajları hakkında detaylı bilgi almak için lazerle kıl dönmesi tedavisi nasıl yapılır adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Kıl dönmesi ameliyatı sonrası hastaların iyileşme süreçleri biraz uzamaktadır. Kesi yapılarak uygulanan bir operasyon olduğu için iyileşme süreçleri ve hastaların normal yaşantılarına dönmeleri zaman almaktadır. Kıl dönmesi sorunu yaşayan ve çalışmakta olan hastalar kıl dönmesi ameliyatı sonrası kaç gün rapor alabilirim diye merak etmektedirler. Kıl dönmesi ameliyatı sonrası rapor, iyileşme süreci devam ettiği gün kadar verilebilmektedir.

Kıl dönmesi ne kadar zamanda iyileşir?

Kıl dönmesinin tedavisi cerrahi ve lazer yöntemi ile sağlanmaktadır. Lazer yöntemi cerrahi tedaviye nazaran hastalara avantaj olmakta ve iyileşme süreçlerini de en aza indirmektedir. Sonuç olarak kıl dönmesi iyileşme süreci 7-12 gün arasıdır.

Kıl dönmesi ameliyatı sonrası kaç gün rapor verilir?

Kıl dönmesi ameliyatı olan hastalar için iyileşme süreci ve sağlıklarına kavuşmaları merak konusudur. Kısa sürede normal yaşamıma nasıl dönerim, iyileşmem kaç gün sürer diye şüpheye düşmektedirler. Kıl dönmesi ameliyatı sonrası çalışan hastalara iyileşme süreleri boyunca istirahat raporu verilebilmektedir. Hastalar, iyileşme süreçleri bittiğinde normal yaşamlarına dönebilmekte ve çalışmaya devam edebilmektedirler.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında modern yöntemlerle kıl dönmesi tedavisi imkanı sunmaktayız. Kıl dönmesi, kıl dönmesi ameliyatı ve kıl dönmesi tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Kıl dönmesi hakkında merak ettiğiniz diğer konuları genel cerrahi blog sayfamızdan, telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

  Kıl dönmesi hastalığı, vücudumuzdan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinden deri altına girmesi ve burada sıvı veya irinle dolarak apse oluşturması sonucu ortaya çıkmaktadır. Şiddetli ağrıya, akıntıya ve kötü kokuya sebep olabilir. Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığının belirtileri bazen ortaya çıkıp sonra kaybolduğunda, hastalar bu hastalığın tedavisini erteleyebilmektedir. Ancak kıl dönmesi hastalığı ertelendikçe ilerleyebilen ve ilerledikçe tedavisi zorlaşan bir hastalıktır. Dolayısıyla teşhis konulduktan sonra ertelemeden tedaviye geçilmesi önemlidir.

  Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi

  Tedavi genel anestezi altında veya spinal anestezi kullanılarak yapılabilir. Pilonidal sinüs tedavisinde, çok çeşitli tedavi yöntemleri olmakta birlikte uygun hastalarda lazer yöntemi uygulanmakta ve tercih edilmektedir. Lazer tedavisinin en büyük avantajı sağlıklı dokunun zarar görmemesidir. Lazer yönteminde iki adet kanal açılarak hastalığın bulunduğu bölgeye lazer ışınları gönderilir ve kıl dönmesinin bulunduğu doku içeride yok edilir. Bu yöntemle yapılan operasyonlarda onlarca dikişe ve uzun iyileşme süreçlerine ihtiyaç duyulmamaktadır. Lazerle kıl dönmesi tedavisinin bir diğer avantajı ise nüks oranının diğer yöntemlere göre çok daha düşük olmasıdır. Tedavi 10-15 dakika sürer.

  KIL DÖNMESİ TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Kıl dönmesi hastalığı genellikle saç dökülmesi yaşayan kişilerde ortaya çıkabilir. Dökülen saçlar veya vücut kılları kuyruk sokumu bölgesine düşerek bu bölgede deri altına yerleşir. Bunun yanında kıl dönmesi oluşumunu kolaylaştıran diğer nedenler kilo, uzun süre oturmak, hareketsizlik, sıkı kıl yapısı ve genetik yatkınlıktır.

  Bu hastalık en çok 17-35 yaş arası erkeklerde görülür. Kadınlarda görülme oranı çok düşüktür.

  • Kılın deri altına girdiği noktada çöküntü ve ardından apse oluşumu
  • Apsenin sürekli büyümesi
  • Makat bölgesinde akıntı
  • Şiddetli ağrı
  • Çamaşıra bulaşan kan ve irin
  • Rahatsızlık hissi

  Pilonidal sinüs en çok kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelir. Ortaya çıkabileceği diğer bölgeler ise ;

  • Göbek,
  • Koltuk altı
  • Parmak araları
  • Boyun
  • Yüz
  • Bacaklar
  • Kasık bölgesi

  Merkezimizden Fotoğraflar

  2023-03-20T21:49:14+03:00

  Bilgi Paylaştıkça Çoğalır...

  Go to Top