Kıl dönmesi, kişilerin yaşamlarını olumsuz yönde etkileyen sağlıksız bir durumdur. Genel olarak erkeklerde görülen kıl dönmesi, kuyruk sokumu denilen noktada daha çok kendisini gösterir. Daha çok oturarak çalışan kişilerde görülen bu rahatsızlık nadir de olsa kadınlarda da görülmektedir.

Tıp dilinde pilonidal sinüs adı verilen bu hastalık halk arasında kıl dönmesi olarak bilinmektedir. Vücutta düzenli olarak çıkan ve dökülen kıllar bazı durumlarda tam çıkamaz ve derinin altında ete doğru büyüme yapar. Oldukça sinsi ilerleyen bu rahatsızlık, kendisini çeşitli belirtilerle gösterir. Doğru tedavi uygulanmazsa tekrarlama riski olan bu hastalık için mutlaka uzman doktora görünmelisiniz.

Kıl Dönmesinin 6 Belirtisi ve Yapılması Gerekenler

Kıl dönmesi çok gizli ilerleyen ve son ana kadar kendisini belli etmeyen bir rahatsızlıktır. Bu açıdan bakıldığında hastalar genellikle son aşamada doktora başvurur ve gerekli tedavi için ilk adımı atar. Kıl dönmesi konusunda bir takım belirtiler mevcuttur. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

Küçük Yumrular (Papül): Kıl dönmesinin olduğu bölgede sıklıkla küçük yumrular görülmektedir. Papüller döküntü şeklinde görülür. Papüller, egzema ve suçiçeği gibi hastalıklarda daha çok gözlense de kıl dönmesinde de varlığı hissedilmektedir.

Kabarcıklar (Püstül): Kıl dönmesi hastalığına yakalanan kişilerde püstül de görülebilir. Püstüller içi iltihapla dolu keseciklerin ismidir. Püstüller de bu rahatsızlığın belirtilerinden olabilir. Bu açıdan önemsemek ve dikkate almak önemlidir.

Ağrı: Kıl dönmesi oluşan bölgede kişilerin ağrıları oluşabilir. Bu ağrılar genellikle sinirsel rahatsızlık sebebi ile oluştuğu düşünülse de altında yatan sebep çok farklı olabilir. Özellikle kuyruk sokumu bölgesinde oluşan ağrılara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Akıntı: Kıl dönmesi ile birlikte görülebilen bir diğer belirti akıntıdır. Rahatsızlığın oluştuğu bölgenin iltihaplanması ve sonunda bu irinin akması sonucunda sürekli olarak akıntı görülebilir. Zaman zaman bu akıntılar kanlı şekilde de görülür. Dolayısıyla akıntı çok ciddiye alınması gereken belirtilerdendir.

Kaşıntı: Kuyruk sokumunda kıl dönmesine bağlı olarak kaşıntı görülebilir. Bunu zaman zaman sivilce de takip edebilir.

Kızarıklık: Şişlik, iltihap, akıntı, ağrı gibi etkenleri takip eden kızarıklık da kıl dönmesinin belirtilerinden birisidir. Genellikle önemsenmeyen kızarıklıklar aslında büyük bir hastalığın habercisi de olabilir. Bu bağlamda mutlaka bunu önemsemeli ve uzman doktora şikayetimizi bildirmeliyiz.

Uzman doktora başvurduğumuzda bu şikâyetlerden biri ya da birkaçı varsa söylemeliyiz. Böylece en doğru tanı koyulur ve tedaviye bir an önce başlanır.

Kıl dönmesi tedavisi için ne yapılmalı?

Öncelikle kıl dönmesine bağlı olarak gelişen apse bölgeden boşaltılarak uzaklaştırılır. Ardından kılın sardığı kısım ameliyatla alınır. Tamamen boşalan bölge için yaklaşık olarak 1 ila 2 ay arasında tedavi uygulanır. Bu tedavi sırasında hastanın hastanede yatmasına gerek yoktur. Kıl dönmesi tedavisi iyileşme sürecinde doktorun tavsiyelerine uyması ve yara bakımın yapması ile kıl dönmesinden kalıcı olarak kurtulunmaktadır.

Kıl dönmesi, kıvrılmış ve deriden yükselmek yerine cildin içine geri dönen bir tüy olarak tanımlanabilir. Ciltte bazen irinle dolu kabarık bir yumruya şeklinde görülebilir. Kıl dönemsi genellikle sakal, kasık bölgesi, kalça, bacaklar ve koltuk altları gibi derinin tıraş edildiği veya ağdalandığı bölgelerde görülür. Kaşıntılı ve rahatsız olabilirler ve bazen de enfekte olabilirler.

Kıvırcık veya kaba saçlı kişilerde kıl dönmesi daha yaygın olarak görülür. Bunun temel sebebi ise, bu tür tüylerin cilde geri kıvrılma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, çok yakın sürelerde tıraş olmak veya tıraş olurken körelmiş bir bıçak kullanmak gibi yanlış tıraş teknikleri kullanmak da kıl dönmesini tetikleyebilir. Vücudun belirli bölgelerinde sıkı giysiler veya sık sık sürtünme de kıl dönmesi gelişimine katkıda bulunabilir.

Kıl dönmesini önlemek için uygulanacak birtakım teknikler bulunmaktadır. Bu yolların izlenmesi tehlikeyi en aza indirecektir.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Ciltte kabarık bir yumru veya kırmızı, iltihaplı alan olarak görülebildiğinden, kıl dönmesinin teşhis edilmesi genellikle kolaydır. Çoğu durumda, uzman hekim etkilenen bölgenin fiziksel muayenesine dayanarak kıl dönmesini kolaylıkla teşhis edebilir. Bazı durumlarda, folikülit veya apse gibi semptomlara neden olabilecek diğer durumları dışlamak için deri kazıma veya biyopsi gerekebilir.

Kıl dönmesi olduğundan şüpheleniyorsanız, enfeksiyon riskini artırabileceğinden, saçınızı yolmaktan veya kaşımaktan kaçınmanız önemlidir. Bunun yerine, cildi yumuşatmak ve tüylerin çıkmasına yardımcı olmak için ılık kompres kullanmayı deneyebilirsiniz. Batık kendi kendine düzelmezse veya enfeksiyon kaparsa, tedavi için bir sağlık kuruluşuna gitmenizde fayda var.

Kıl Dönmesi Nerelerde Olur?

Kıl dönmesi vücutta kıl bulunan herhangi bir yerde meydana gelebilir, ancak en yaygın olarak sakal, kasık bölgesi, bacaklar, kalça ve koltuk altları gibi tıraş edilmiş veya ağdalanmış bölgelerde görülür. Bunun yanı sıra yüz, boyun, göğüs ve sırtta da oluşabilirler.

Kıl Dönmesi Aşamaları Nelerdir?

Kıl dönmesi oluşumunun aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Saç folikülün içinde sıkışması ilk aşamadır. Bir saç tıraş edildiğinde veya ağda yapıldığında, saçın keskin kenarı kıvrılabilir ve folikülün içinde sıkışabilir. Bu, iltihaplanmaya ve ciltte kabarıklığa neden olabilir.

İkinci aşamada yumru kırmızılaşır ve iltihaplanır. Kıl folikülün içinde sıkışıp kaldığından, yumru kırmızılaşabilir ve iltihaplanabilir. Alan ayrıca kaşıntılı olması da olasıdır ve dokunulduğunda hassaslık hissedilebilir.

Yumru irinle dolar. Kıl dönmesi enfeksiyon kaparsa, yumru irinle dolabilir. Bölge ayrıca daha ağrılı ve şiş olabilir.

Kıl tümseğin dışında uzar. Çoğu durumda, saç eninde sonunda folikülden dışarı çıkar ve tümsek kendi kendine düzelir. Ancak batıklar kendi kendine düzelmezse veya enfeksiyon kaparsa bir sağlık kuruluşuna tedavi ettirilmesi gerekebilir.

Kıl dönmesi gizli bir şekilde ilerleyen hastalıktır. Dolayısıyla mutlaka bir sağlık kuruluşunda bu konuda uzman bir doktor ile görüşmeli ve gerekli tedaviyi almalısınız.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

  Kıl dönmesi hastalığı, vücudumuzdan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinden deri altına girmesi ve burada sıvı veya irinle dolarak apse oluşturması sonucu ortaya çıkmaktadır. Şiddetli ağrıya, akıntıya ve kötü kokuya sebep olabilir. Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığının belirtileri bazen ortaya çıkıp sonra kaybolduğunda, hastalar bu hastalığın tedavisini erteleyebilmektedir. Ancak kıl dönmesi hastalığı ertelendikçe ilerleyebilen ve ilerledikçe tedavisi zorlaşan bir hastalıktır. Dolayısıyla teşhis konulduktan sonra ertelemeden tedaviye geçilmesi önemlidir.

  Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi

  Tedavi genel anestezi altında veya spinal anestezi kullanılarak yapılabilir. Pilonidal sinüs tedavisinde, çok çeşitli tedavi yöntemleri olmakta birlikte uygun hastalarda lazer yöntemi uygulanmakta ve tercih edilmektedir. Lazer tedavisinin en büyük avantajı sağlıklı dokunun zarar görmemesidir. Lazer yönteminde iki adet kanal açılarak hastalığın bulunduğu bölgeye lazer ışınları gönderilir ve kıl dönmesinin bulunduğu doku içeride yok edilir. Bu yöntemle yapılan operasyonlarda onlarca dikişe ve uzun iyileşme süreçlerine ihtiyaç duyulmamaktadır. Lazerle kıl dönmesi tedavisinin bir diğer avantajı ise nüks oranının diğer yöntemlere göre çok daha düşük olmasıdır. Tedavi 10-15 dakika sürer.

  KIL DÖNMESİ TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Kıl dönmesi hastalığı genellikle saç dökülmesi yaşayan kişilerde ortaya çıkabilir. Dökülen saçlar veya vücut kılları kuyruk sokumu bölgesine düşerek bu bölgede deri altına yerleşir. Bunun yanında kıl dönmesi oluşumunu kolaylaştıran diğer nedenler kilo, uzun süre oturmak, hareketsizlik, sıkı kıl yapısı ve genetik yatkınlıktır.

  Bu hastalık en çok 17-35 yaş arası erkeklerde görülür. Kadınlarda görülme oranı çok düşüktür.

  • Kılın deri altına girdiği noktada çöküntü ve ardından apse oluşumu
  • Apsenin sürekli büyümesi
  • Makat bölgesinde akıntı
  • Şiddetli ağrı
  • Çamaşıra bulaşan kan ve irin
  • Rahatsızlık hissi

  Pilonidal sinüs en çok kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelir. Ortaya çıkabileceği diğer bölgeler ise ;

  • Göbek,
  • Koltuk altı
  • Parmak araları
  • Boyun
  • Yüz
  • Bacaklar
  • Kasık bölgesi

  Merkezimizden Fotoğraflar