Kıl dönmesi, hastaların sosyal yaşamını olumsuz anlamda etkileyen bir rahatsızlıktır. Tıbbi adı Pilonidal Sinüs’tür. Genellikle 30 yaş altı erkeklerde kuyruk sokumu bölgesinde gözlemlenmektedir. Ancak elbette vücudun farklı yerlerinde de bu rahatsızlık ortaya çıkabilir.

Kıl dönmesi rahatsızlığını cildin altında oluşan kıl yuvası olarak tarif edebiliriz. Kıl ucunun cildin yüzeyine çıkmaması sonucunda deri altında büyümeye başlaması ile ortaya çıkar. Deri altında oluşan büyüme ile de iltihaplanma durumu ortaya çıkar. Genellikle de bu aşamada hastalar doktora başvurur ve bu rahatsızlığın tedavi edilmesine başlanır.

Kıl dönmesi genellikle oturarak çalışan kişilerde sıklıkla görülür. Bankacı, şoför, öğrenci, ofis çalışanı gibi meslek gruplarının yanı sıra bisiklet sporcuları, motor kullananlar da bu rahatsızlığa yatkındır. Bunun yanı sıra deri katmanının kalın olması, hijyenik açıdan kötü bir cilt, aşırı kilo, vücudu zorlayıcı etkinliklerin sürekli olarak yapılması da kıl dönmesine sebebiyet verebilir.

Kıl dönmesi sıklıkla erkeklerde görülse de zaman zaman kadınların da bu rahatsızlığı yaşadığını görebilmekteyiz. Dolayısıyla kadınların da böyle bir rahatsızlıkla ilgili şüpheleri varsa mutlaka uzman hekime görünmeleri gerekmektedir.

Kıl dönmesi kendiliğinden geçer mi?

Kıl dönmesi rahatsızlığı kesinlikle kendiliğinden geçmez. Halk arasında böyle bir inanış olsa da mutlaka doktor muayenesi sonrasında gerekli tedaviye başlanması gerekmektedir. Eğer bu yönteme başvurmaz, kendiliğinden geçmesini beklerseniz kıl, içeride daha çok büyüyerek bölgede yayılacaktır. Bu da tedavi şartlarını zorlayarak, kişinin yaşama dönmesini zorlaştıracaktır. Ayrıca kılın içeride büyümeye devam etmesiyle birlikte sosyal yaşam da olumsuz yönden etkilenir. Bu bağlamda kıl dönmesi şüpheniz varsa doktorunuza başvurun ve gerekli tedaviye bir an önce başlayın.

Kıl dönmesi için hangi doktora gidilir?

Kıl dönmesi belirtileri ile ilgili şüpheniz varsa genel cerrahi polikliniğinde görev yapan uzman doktora görünmelisiniz. Hastalığın tanısı konurken doktor baktığı bölgede toplu iğne büyüklüğünde gözle görülen deliklerin oluşumuna dikkat eder. Cilt, bu belirtileri gösteriyorsa kıl dönmesi tanısı genel cerrah tarafından konulabilir.

Kıl dönmesinin bitkisel tedavisi mümkün mü?

Kıl dönmesi konusunda birçok noktada bitkisel tedavi yöntemi olduğu söylenmektedir. Ancak böyle bir tedavinin bilimsel olarak herhangi bir kanıtı bulunmamaktadır. Dolayısıyla kıl dönmesinde mutlaka modern tıbbın imkanlarından yararlanmak gerekiyor. İnternette ve televizyonlarda görülen tariflerin herhangi birisinde kıl dönmesini tedavi edecek bir etken madde bulunmuyor. Bu anlamda mutlaka doktor gözetiminde ameliyatlı ya da ameliyatsız tedavi yöntemlerinden birisi ile bu hastalığı yenmeliyiz.

Kıl dönmesi ameliyatsız tedavi edilir mi?

Kıl dönmesi rahatsızlığı ameliyatla tedavi edilebildiği gibi ameliyatsız şekilde de sonlandırılabilir. Dolayısıyla ameliyat tek seçenek değildir. Ameliyatsız yöntemde lokal anestezi uygulanarak, kılların girdiği delikler genişletilir ve buradan kıl ve kist boşaltılır. Açılan deliğe kristalize fenol, gümüş nitrat gibi maddeler kullanılır. Böylece kist duvarı tamamen eritilmiş olur. Operasyon gerektirmeyen kıl dönmesi tedavisinde hastalar aynı gün hastaneden taburcu edilirler. Kıl dönmesinin ameliyatsız tedavilerinden en çok tercih edileni komplikasyon gelişme ihtimali en az ve iyileşme süreci en hızlı olan lazerle kıl dönmesi tedavisi yöntemidir.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

  Kıl dönmesi hastalığı, vücudumuzdan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinden deri altına girmesi ve burada sıvı veya irinle dolarak apse oluşturması sonucu ortaya çıkmaktadır. Şiddetli ağrıya, akıntıya ve kötü kokuya sebep olabilir. Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığının belirtileri bazen ortaya çıkıp sonra kaybolduğunda, hastalar bu hastalığın tedavisini erteleyebilmektedir. Ancak kıl dönmesi hastalığı ertelendikçe ilerleyebilen ve ilerledikçe tedavisi zorlaşan bir hastalıktır. Dolayısıyla teşhis konulduktan sonra ertelemeden tedaviye geçilmesi önemlidir.

  Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi

  Tedavi genel anestezi altında veya spinal anestezi kullanılarak yapılabilir. Pilonidal sinüs tedavisinde, çok çeşitli tedavi yöntemleri olmakta birlikte uygun hastalarda lazer yöntemi uygulanmakta ve tercih edilmektedir. Lazer tedavisinin en büyük avantajı sağlıklı dokunun zarar görmemesidir. Lazer yönteminde iki adet kanal açılarak hastalığın bulunduğu bölgeye lazer ışınları gönderilir ve kıl dönmesinin bulunduğu doku içeride yok edilir. Bu yöntemle yapılan operasyonlarda onlarca dikişe ve uzun iyileşme süreçlerine ihtiyaç duyulmamaktadır. Lazerle kıl dönmesi tedavisinin bir diğer avantajı ise nüks oranının diğer yöntemlere göre çok daha düşük olmasıdır. Tedavi 10-15 dakika sürer.

  KIL DÖNMESİ TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Kıl dönmesi hastalığı genellikle saç dökülmesi yaşayan kişilerde ortaya çıkabilir. Dökülen saçlar veya vücut kılları kuyruk sokumu bölgesine düşerek bu bölgede deri altına yerleşir. Bunun yanında kıl dönmesi oluşumunu kolaylaştıran diğer nedenler kilo, uzun süre oturmak, hareketsizlik, sıkı kıl yapısı ve genetik yatkınlıktır.

  Bu hastalık en çok 17-35 yaş arası erkeklerde görülür. Kadınlarda görülme oranı çok düşüktür.

  • Kılın deri altına girdiği noktada çöküntü ve ardından apse oluşumu
  • Apsenin sürekli büyümesi
  • Makat bölgesinde akıntı
  • Şiddetli ağrı
  • Çamaşıra bulaşan kan ve irin
  • Rahatsızlık hissi

  Pilonidal sinüs en çok kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelir. Ortaya çıkabileceği diğer bölgeler ise ;

  • Göbek,
  • Koltuk altı
  • Parmak araları
  • Boyun
  • Yüz
  • Bacaklar
  • Kasık bölgesi
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar