Kıl dönmesi nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl anlaşılır?

Kıl dönmesi nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl anlaşılır?

Kıl dönmesi hem kadınlar hem de erkeklerde görülen çoğunlukla kuyruk sokumunda kendini belli eden bir cilt rahatsızlığıdır. Hastalığın seyri ilerledikçe oldukça ağrılı bir durum ortaya çıkmaktadır. Hastalık genellikle genç yaştaki kişilerde daha sık görülmektedir. Diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis ve tedavisi önemli bir yer tutmaktadır. Erken teşhis edilirse tedavisi de o kadar hızlı ve başarılı sonuçlar verebilmektedir.

Bu yazımızda kıl dönmesinin ne olduğu, belirtilerinin neler olduğu, kıl dönmesi varlığının nasıl anlaşıldığı ve daha çok hangi bölgelerde oluştuğu hakkında bilgiler vereceğiz.

Kıl dönmesi nedir?

Kıl dönmesi genellikle erkeklerde görülen cilt altında kıl yuvalanması ile karakterize olan bir cilt hastalığıdır. Ense ve sırt bölgesinden dökülen kıllar kuyruk sokumunda kendilerine yer bulabilir. Deri altına giren kıllar çeşitli sebeplerle apse haline gelebilmektedir. Kıl dönmesi kadınlara kıyasla erkelerde daha çok rastlanmakta ve en sık görülen yaş aralığı 15-25 yaş arasıdır.

Kıl dönmesi belirtileri nelerdir? Nasıl anlaşılır?

Çoğu hastalıkta olduğu gibi hastalığın seyri önce yavaş ilerlemekte fakat ileri seviyede belirti göstermektedir. Bu sebeple kıl dönmesi belirtileri ciddiye alınmalı, kıl dönmesi olduğu anlaşıldığında vakit kaybetmeden kıl dönmesi tedavisi yapan hastanelere başvurulmalıdır. Genellikle kıl dönmesinde görülen belirtiler; ciltte meydana gelen kızarıklık, bölgesel şişlik, kötü kokulu akıntı, ağrı ve ateştir. İnsan vücudundaki kıllar sürekli kendini yeniler, dökülür ve yerine yeni kıllar çıkar. Bu dökülen kıllar kuyruk sokumunda birikme yaratabilir. Kişinin günlük hareketleri sonucu kıllar deri altında yuvalanabilmektedir. Yuvalanan kıllar zamanla apseleşerek kendini göstermektedir.

Kıl dönmesi neden ve hangi bölgelerde oluşur?

Kıl dönmesi tıbbi terimi ile pilonidal sinüs deride oluşan batık halindeki tüylerin deri altında büyüyerek meydana gelmektedir. Ayrıca deriye uygulanan basınç, sürtünme ve hijyen eksikliği deri altında oluşan kılların apseleşmesi ile kıl dönmesine neden olmaktadır. Kıl dönmesi çoğunlukla kuyruk sokumunda kendini belli ederken kasık, göbek, koltuk altı, yüz ve bacak bölgesinde de meydana gelebilir. Bu bölgelerdeki kıllar terle veya başka yollarla deriye yapışarak deri altına girer. Vücut bu kılları yabancı cisim olarak algılar ve o bölgede sıvı biriktirmeye başlar. Sıvı biriktikçe kuyruk sokumunda şişlik meydana gelir ve hastanın hareketleri sırasında ağrı yaratabilmektedir.

Kıl dönmesi tedavi edilmezse ne olur?

Kıl dönmesi tedavi edilmediği ve ihmale uğradığı sürece bu durumdan kurtulmak bir o kadar da gecikir. Kıl dönmesi sorunu yaşayan hastaların sorunla karşılaştığı an mutlaka uzman bir doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir. Erken teşhis hastalığın ileri seviyelere taşınmasının önüne geçmektedir. Kıl dönmesi şikâyeti ile karşı karşıya kalan kişilerin tedavisi gerçekleşmez ise kıl dönmesi olan bölgede yuva ve doku büyüyerek cilt kanserine bile neden olabilmektedir.

Kıl dönmesine hangi bölüm bakar?

Kıl dönmesi kendi kendine geçebilen bir hastalık olmayıp mutlaka bir uzman doktor tarafından tedavi edilmelidir. Kıl dönmesi sorunu olan hastalar kıl dönmesi ameliyatı yapan hastanelerin genel cerrahi bölümüne başvurmalıdır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında kıl dönmesi tedavisi imkanı sunmaktayız. Kıl dönmesi tedavisi, kıl dönmesi ameliyatı ve kıl dönmesi ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Kıl dönmesi ve kıl dönmesi tedavisi yöntemleri hakkında merak ettiğiniz diğer konuları telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

  Kıl dönmesi hastalığı, vücudumuzdan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinden deri altına girmesi ve burada sıvı veya irinle dolarak apse oluşturması sonucu ortaya çıkmaktadır. Şiddetli ağrıya, akıntıya ve kötü kokuya sebep olabilir. Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığının belirtileri bazen ortaya çıkıp sonra kaybolduğunda, hastalar bu hastalığın tedavisini erteleyebilmektedir. Ancak kıl dönmesi hastalığı ertelendikçe ilerleyebilen ve ilerledikçe tedavisi zorlaşan bir hastalıktır. Dolayısıyla teşhis konulduktan sonra ertelemeden tedaviye geçilmesi önemlidir.

  Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi

  Tedavi genel anestezi altında veya spinal anestezi kullanılarak yapılabilir. Pilonidal sinüs tedavisinde, çok çeşitli tedavi yöntemleri olmakta birlikte uygun hastalarda lazer yöntemi uygulanmakta ve tercih edilmektedir. Lazer tedavisinin en büyük avantajı sağlıklı dokunun zarar görmemesidir. Lazer yönteminde iki adet kanal açılarak hastalığın bulunduğu bölgeye lazer ışınları gönderilir ve kıl dönmesinin bulunduğu doku içeride yok edilir. Bu yöntemle yapılan operasyonlarda onlarca dikişe ve uzun iyileşme süreçlerine ihtiyaç duyulmamaktadır. Lazerle kıl dönmesi tedavisinin bir diğer avantajı ise nüks oranının diğer yöntemlere göre çok daha düşük olmasıdır. Tedavi 10-15 dakika sürer.

  KIL DÖNMESİ TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Kıl dönmesi hastalığı genellikle saç dökülmesi yaşayan kişilerde ortaya çıkabilir. Dökülen saçlar veya vücut kılları kuyruk sokumu bölgesine düşerek bu bölgede deri altına yerleşir. Bunun yanında kıl dönmesi oluşumunu kolaylaştıran diğer nedenler kilo, uzun süre oturmak, hareketsizlik, sıkı kıl yapısı ve genetik yatkınlıktır.

  Bu hastalık en çok 17-35 yaş arası erkeklerde görülür. Kadınlarda görülme oranı çok düşüktür.

  • Kılın deri altına girdiği noktada çöküntü ve ardından apse oluşumu
  • Apsenin sürekli büyümesi
  • Makat bölgesinde akıntı
  • Şiddetli ağrı
  • Çamaşıra bulaşan kan ve irin
  • Rahatsızlık hissi

  Pilonidal sinüs en çok kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelir. Ortaya çıkabileceği diğer bölgeler ise ;

  • Göbek,
  • Koltuk altı
  • Parmak araları
  • Boyun
  • Yüz
  • Bacaklar
  • Kasık bölgesi
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar

  2021-12-06T15:29:13+03:00

  Bilgi Paylaştıkça Çoğalır...

  Go to Top