Kıl dönmesi, kıl folikülünden çıkmak yerine tekrar deriye doğru büyüdüğünde ortaya çıkan yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Ciltte ağrıya, tahrişe ve göze hoş görünmeyen darbelere yol açabilir.

Bir saç açılı olarak kesildiğinde, ciltte tekrar büyüyerek iltihaplanma ve kızarıklığa neden olabilir. Bu, ağrılı ve kaşıntılı olabilen küçük bir yumru veya püstül oluşumuna yol açabilir. Şiddetli vakalarda, kıl dönmesi enfekte olabilir ve apse veya kist oluşumuna yol açabilir.

Kıl Dönmesi Başlangıcı Nasıl Anlaşılır?

Kıl dönmesini anlayabileceğiniz bazı yol ve yöntemler bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Yumru veya püstül arayın: Kıl dönmesinin ilk belirtilerinden biri ciltte küçük bir şişlik veya püstüldür. Yumru kırmızı veya iltihaplı olabilir ve hassas veya kaşıntılı olabilir. Tıraştan sonra bir yumru veya püstül fark ederseniz, bu kıl dönmesi olabilir.

Derinin altındaki tüylerin büyümesini kontrol edin: Batık tüyler, tüylerin kıl folikülünden dışarı çıkması yerine deriye geri dönmesiyle oluşur. Cilt altında tüylenme belirtileri olup olmadığını kontrol etmek için yumru veya püstül etrafındaki alanı kontrol edin. Cildin yüzeyinin hemen altındaki tüyleri görebilirsiniz.

Çevredeki cildi inceleyin: Kıl dönmesi, çevredeki deride iltihaplanmaya ve tahrişe neden olabilir. Kızarıklık, şişlik veya hassasiyet belirtileri için yumru veya püstül çevresindeki alanı kontrol edin.

Yerini göz önünde bulundurun: Kıl dönmesi genellikle yüz, bacaklar, koltuk altları veya bikini bölgesi gibi sık sık tıraş edilen veya ağda yapılan bölgelerde görülür.

Kıl Dönmesi Elle Anlaşılır mı?

Kıl dönmesi elle dokunularak anlaşılabilir. Kaldı ki doktorlar da öncelikle el ile muayene eder daha sonra gerekli işlemleri yapabilmek için hazırlık yaparlar. Dolayısıyla kıl dönmesi elle anlaşılabilir.

Kıl Dönmesi Tam Olarak Nerede Olur?

Kıl dönmesi vücutta kılların çıktığı herhangi bir yerde oluşabilir. Ancak en çok yüz, bacaklar, koltuk altları ve bikini bölgesi gibi sıklıkla tıraş edilen veya ağda yapılan bölgelerde bulunurlar. Kıl dönmesinin temel nedeni, kıl folikülünden çıkmak yerine deriye geri dönen saçlardır. Özellikle kalça bölgesinde de kıl dönmesi görülebilmektedir.

Kıl Dönmesi Fark Edilmezse Ne Olur?

Kıl dönmesinin fark edilmediği bir durumda kıl deri altında büyümeye devam eder. Eğer yumuşak bir bölgedeyse bu durum ciddi bir sorun oluşturabilir. Çünkü ilerleyen dönemlerde kıl dönmesi tedavisi kesin olarak ameliyattır ve kılın dolaştığı tüm bölge vücuttan çıkartılarak sonuca gidilir. Bu da kişilerin uzun dönem iyileşme süreci içerisine girmesi anlamına gelmektedir.

Kıl Dönmesi için Hangi Doktora Gidilmeli?

Kıl dönmesi için genel cerrahi hekimlerine başvurabilirsiniz. Ancak öncelikle dermatoloğa da gidip, derinin üzerinde elinize gelen yeri gösterebilirsiniz. Eğer sorununuz ameliyat ile çözüme kavuşacaksa da bu işi genel cerrahideki doktorlar yapabilirler. Eğer kıl dönmesi sorununuz varsa mutlaka uzman hekime gitmeli ve bu sorunu çözmelisiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

  Kıl dönmesi hastalığı, vücudumuzdan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinden deri altına girmesi ve burada sıvı veya irinle dolarak apse oluşturması sonucu ortaya çıkmaktadır. Şiddetli ağrıya, akıntıya ve kötü kokuya sebep olabilir. Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığının belirtileri bazen ortaya çıkıp sonra kaybolduğunda, hastalar bu hastalığın tedavisini erteleyebilmektedir. Ancak kıl dönmesi hastalığı ertelendikçe ilerleyebilen ve ilerledikçe tedavisi zorlaşan bir hastalıktır. Dolayısıyla teşhis konulduktan sonra ertelemeden tedaviye geçilmesi önemlidir.

  Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi

  Tedavi genel anestezi altında veya spinal anestezi kullanılarak yapılabilir. Pilonidal sinüs tedavisinde, çok çeşitli tedavi yöntemleri olmakta birlikte uygun hastalarda lazer yöntemi uygulanmakta ve tercih edilmektedir. Lazer tedavisinin en büyük avantajı sağlıklı dokunun zarar görmemesidir. Lazer yönteminde iki adet kanal açılarak hastalığın bulunduğu bölgeye lazer ışınları gönderilir ve kıl dönmesinin bulunduğu doku içeride yok edilir. Bu yöntemle yapılan operasyonlarda onlarca dikişe ve uzun iyileşme süreçlerine ihtiyaç duyulmamaktadır. Lazerle kıl dönmesi tedavisinin bir diğer avantajı ise nüks oranının diğer yöntemlere göre çok daha düşük olmasıdır. Tedavi 10-15 dakika sürer.

  KIL DÖNMESİ TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Kıl dönmesi hastalığı genellikle saç dökülmesi yaşayan kişilerde ortaya çıkabilir. Dökülen saçlar veya vücut kılları kuyruk sokumu bölgesine düşerek bu bölgede deri altına yerleşir. Bunun yanında kıl dönmesi oluşumunu kolaylaştıran diğer nedenler kilo, uzun süre oturmak, hareketsizlik, sıkı kıl yapısı ve genetik yatkınlıktır.

  Bu hastalık en çok 17-35 yaş arası erkeklerde görülür. Kadınlarda görülme oranı çok düşüktür.

  • Kılın deri altına girdiği noktada çöküntü ve ardından apse oluşumu
  • Apsenin sürekli büyümesi
  • Makat bölgesinde akıntı
  • Şiddetli ağrı
  • Çamaşıra bulaşan kan ve irin
  • Rahatsızlık hissi

  Pilonidal sinüs en çok kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelir. Ortaya çıkabileceği diğer bölgeler ise ;

  • Göbek,
  • Koltuk altı
  • Parmak araları
  • Boyun
  • Yüz
  • Bacaklar
  • Kasık bölgesi

  Merkezimizden Fotoğraflar