Kıl dönmesi (Pilonidal Sinüs) nedir ?

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) , sıklıkla 15-40 yaş arası erkeklerde görülen, sıklıkla kuyruk sokumu denilen ve iki kalça arasındaki çukur bölgede oluşan bir hastalıktır. Saç, ense bölgesi gibi vücudun diğer bölgelerinden dökülen tüy veya kılların, kuyruk sokumunda bulunan gözeneklerden içeriye doğru girerek, kist benzeri bir oluşuma neden olması ile ortaya çıkar. Erkek hastalarda görülme oranı kadınlara göre 3 kat daha fazla olan bu hastalık, kuyruk sokumu bölgesinden başka göbek çevresi gibi vücudun değişik bölümlerinde de oluşabilmektedir. Eğer pilonidal sinüs oluşan bölgede iltihaplanma ortaya çıkıyorsa bu iltihaplı kıl dönmesi olarak adlandırılır.

Kıl dönmesi (Pilonidal Sinüs) neden olur ?

Kıl dönmesi neden olur sorusunun cevabı şu şekildedir; vücudun çeşitli bölgelerinden dökülen kıl ve tüyler kuyruk sokumu bölgesi başta olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerindeki gözeneklerden içeri doğru sızar. İçeriye giren bu tüyler daha derinlere girer ve etraflarında kistik bir yapı oluşturur. Oluşan bu kistik oluşum zamanla akıntı oluşturmaya ve zamanında tedavi edilmezse çok daha şiddetli yakınmalara neden olmaktadır.  

Kıl dönmesi vücutta nelerede görülür ?

Pilonidal sinüs hastalığı en fazla iki kalça arasında kuyruk sokumu olarak adlandırılan çukur bölgede ortaya çıkmaktadır. Ancak nadir olarak göbek bölgesi veya vücudun başka bölümlerinde de oluşabilmektedir.

Pilonidal sinüs belirtileri nelerdir ?

Kıl dönmesi ilk aşamada ağrıya neden olmadığı için hastalar tarafından önemsenmeyebilir. Ancak umursanmayan belirtiler zaman geçtikçe hasta için çok daha sancılı bir sürecin başlangıcına neden olabilir. Genel olarak kıl dönmesi belirtileri ;

 • Akıntı : Kıl dönmesinin oluştuğu bölgede meydana gelen enfeksiyon akıntıya neden olur. Akıntı nedeniyle hastanın iç çamaşırı nemlenebilmektedir. Ancak bu durum farkedilmeyebilir, hasta tarafından normal karşılanabilir veya göz ardı edilebilir. Oluşan bu akıntı mikrop kapar ve iltihaplanmaya neden olursa belirtiler şiddetlenir. Kıl dönmesinde oluşan akıntı kötü kokulu bir hal almaya başlar. Zaman zaman kanlı akıntı görülebilir.
 • Makatta kaşıntı ve kızarıklık : Kıl dönmesinin oluştuğu bölge gün geçtikçe hasta için rahatsızlık verici bir hal almaya başlar. Bu rahatsızlığa kaşıntı ile birlikte kızarıklık eşlik edebilir.
 • Ağrı ve şişlik : Pilonidal sinüsün oluştuğu bölgede içeride yer alan kistin büyüklüğüne bağlı olarak bir şişlik oluşur. Apseleşen kıl dönmesi zaman geçtikçe büyüyerek gerilir ve hasta için gittikçe şiddetlenen bir ağrı kaynağı olur.

Pilonidal sinüs hastalarının yakındığı kötü kokulu akıntının sebebi kıl dönmesi olan bölgeden dışarıya doğru oluşan akıntıların mikroplar ile bir araya gelmesi ve bölgenin apseleşmiş bir hal almasıdır. Bölgede oluşan şişlik zamanla içindeki kılların ve apsenin yoğunlaşmasıyla daha da büyüyecek ve neden olduğu ağrı dayanılmaz bir hal alacaktır. Bu ağrı nedeniyle hastalar yürümek, oturmak gibi günlük işlerini dahi yapamayacak hale gelebilmektedir. Bu evre pilonidal sinüs hastalığının son evresi olarak değerlendirilir.

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

Kıl dönmesi hastalığı, vücudumuzdan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinden deri altına girmesi ve burada sıvı veya irinle dolarak apse oluşturması sonucu ortaya çıkmaktadır. Şiddetli ağrıya, akıntıya ve kötü kokuya sebep olabilir. Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığının belirtileri bazen ortaya çıkıp sonra kaybolduğunda, hastalar bu hastalığın tedavisini erteleyebilmektedir. Ancak kıl dönmesi hastalığı ertelendikçe ilerleyebilen ve ilerledikçe tedavisi zorlaşan bir hastalıktır. Dolayısıyla teşhis konulduktan sonra ertelemeden tedaviye geçilmesi önemlidir.

Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi

Tedavi genel anestezi altında veya spinal anestezi kullanılarak yapılabilir. Pilonidal sinüs tedavisinde, çok çeşitli tedavi yöntemleri olmakta birlikte uygun hastalarda lazer yöntemi uygulanmakta ve tercih edilmektedir. Lazer tedavisinin en büyük avantajı sağlıklı dokunun zarar görmemesidir. Lazer yönteminde iki adet kanal açılarak hastalığın bulunduğu bölgeye lazer ışınları gönderilir ve kıl dönmesinin bulunduğu doku içeride yok edilir. Bu yöntemle yapılan operasyonlarda onlarca dikişe ve uzun iyileşme süreçlerine ihtiyaç duyulmamaktadır. Lazerle kıl dönmesi tedavisinin bir diğer avantajı ise nüks oranının diğer yöntemlere göre çok daha düşük olmasıdır. Tedavi 10-15 dakika sürer.

KIL DÖNMESİ TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

Kıl dönmesi hastalığı genellikle saç dökülmesi yaşayan kişilerde ortaya çıkabilir. Dökülen saçlar veya vücut kılları kuyruk sokumu bölgesine düşerek bu bölgede deri altına yerleşir. Bunun yanında kıl dönmesi oluşumunu kolaylaştıran diğer nedenler kilo, uzun süre oturmak, hareketsizlik, sıkı kıl yapısı ve genetik yatkınlıktır.

Bu hastalık en çok 17-35 yaş arası erkeklerde görülür. Kadınlarda görülme oranı çok düşüktür.

 • Kılın deri altına girdiği noktada çöküntü ve ardından apse oluşumu
 • Apsenin sürekli büyümesi
 • Makat bölgesinde akıntı
 • Şiddetli ağrı
 • Çamaşıra bulaşan kan ve irin
 • Rahatsızlık hissi

Pilonidal sinüs en çok kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelir. Ortaya çıkabileceği diğer bölgeler ise ;

 • Göbek,
 • Koltuk altı
 • Parmak araları
 • Boyun
 • Yüz
 • Bacaklar
 • Kasık bölgesi

Merkezimizden Fotoğraflar