Kıl dönmesinden korunma yolları nelerdir?

Kıl dönmesinden korunma yolları nelerdir?

Tıp literatüründe pilonidal sinüs olarak adlandırılan kıl dönmesi; kadınlardan çok erkeklerde daha sık ortaya çıkan çoğunlukla kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelen bir rahatsızlıktır. Saç ve enseden dökülen kılların kuyruk sokumunda birikmesi ile oluşmaktadır. Oluştuğu bölgede iltihaplanma da yapabilen kıl dönmesi sadece kuyruk sokumunda değil göbek bölgesi, kasık bölgesi ve parmaklarda da ortaya çıkabilmektedir. Kıl dönmesi belirtileri, kötü koku, kanlı akıntı, şişlik, kızarıklık ve ağrıdır. Kıl dönmesi hakkında ayrıntılı bilgiyi kıl dönmesi nedir yazımızı okuyarak alabilirsiniz.

Bu yazımızda kıl dönmesinden korunma yolları, kıl dönmesinden kurtulma yolları nelerdir, kıl dönmesine ne iyi gelir, kıl dönmesi tedavi edilmezse ne olur ve kıl dönmesinden kurtulmanın yolları nelerdir gibi sorulara cevaplar vereceğiz.

Kıl dönmesinden korunma yolları nelerdir?

Kıl dönmesinden korunma yolları öncelikle hastalığa sebep olan etkenlerin ortadan kaldırılması ile olmaktadır. Kıl dönmesi sorununu engellemek için dikkat edilmesi gereken ilk husus hijyen kurallarıdır. Kişi hijyen ve temizliğine dikkat ettiği sürece kıl dönmesi problemi ile baş etmek zorunda kalmayacaktır. Duş sırasında kılların biriktiği bölge olan kuyruk sokumu bölgesi sert bir lifle ovulmalıdır. Kişi iç çamaşırlarını düzenli olarak değiştirmeli ve kuyruk sokumu ıslak ve nemli bırakılmamalıdır. Vücuttaki kıl oranları fazla olan kişiler kıl dönmesini engellemek için tüy dökücü kremler kullanabilir veya lazer epilasyon tedavisini tercih edebilirler.

Kıl dönmesi genellikle erkeklerde görülen ve genellikle kuyruk sokumu adı verilen bölgede baş gösteren ciddi bir rahatsızlıktır. Bunun yanı sıra vücutta ense, saç bölgesi vb. birçok yerde de bu sorun ortaya çıkabilir. Tıp dilinde kıl dönmesine pilonidal sinüs adı verilmektedir. İkinci dünya savaşı sırasında genellikle uzun süreler oturmaları nedeniyle cip sürücülerinde bu rahatsızlık fazlaca görülüyordu. Bu nedenle cip sürücüsü hastalığı olarak o dönem tanımlanmıştı.

Kıl dönmesi ülkemizde daha çok 15 ila 35 yaş arasındaki erkeklerde görülse de son dönemlerde kadınlarda da tespit edilmeye başlanmıştır. Ancak bu noktada daha tüylü bir vücut yapısı olan erkeklerde daha çok ortaya çıktığını söylemek güç değil.

Kıl dönmesi geç fark edilen bir hastalıktır. Bu açıdan bakıldığında eğer genel bir tarama testinde tespit edilmediyse son aşamadan önce fark edilmemektedir. Bu da tedavi sürecini zorlaştırmaktadır. Son aşamaya gelen kıl dönmesinde tedavi yalnızca ameliyattır. Apse, şiddetli ağrı, kötü kokulu akıntı gibi ciddi komplikasyonlar sonucunda kişi doktora başvuru yapar ve genellikle yapılan kontrollerde kıl dönmesi sorunu tespit edilir. Kıl dönmesi tedavi edilmezse, kronik apselere ve sinüs boşluklarına yol açabilir.

Kıl Dönmesinden Korunma Yolları

Kıl dönmesinden korunmanın yolları mevcuttur. Hastalığın başlamasını önlerseniz oturma süreniz ya da altında yatan diğer nedenlere bakılmaksızın korunmuş olursunuz.

Kişisel Hijyene Daha Fazla Önem Verin

Kıl dönmesi sorunundan uzak durmak istiyorsanız mutlaka kişisel hijyene önem vermelisiniz. Özellikle bu rahatsızlığın ortaya çıkacağı bölgelerdeki kıllar lazer epilasyon ya da tüy dökücü krem gibi etkenlerle ortadan kaldırılmalıdır. Aksi takdirde bölgede çıkan kıllar size ileride ciddi rahatsızlık olarak dönebilir. Bunun haricinde ensenizden dökülerek o bölgeye gelen kıllar da sizi rahatsız edebilir. Dolayısıyla bölgenin temizliğini ve hijyenini önemsemeli ve ona göre hareket etmelisiniz.

Dik Oturmaya Çalışın

Sağlık alanında yapılan araştırmalar kıl dönmesinin önlenmesinde dik oturmanın önemini ortaya koymuştur. Dolayısıyla dik bir şekilde oturmak ve bu şekilde çalışmak kişinin kıl dönmesi riski ile karşılaşmasının önüne geçmektedir. Özellikle gündelik yaşamın içerisinde ve çalışırken dik oturmayı ihmal edebiliyoruz. Bunun için postur düzeltici egzersizler bulunuyor ve duruşumuzu düzeltebileceğimiz bu hareketlerle dik oturuş pozisyonunda çalışabiliriz. Dik oturmamak aynı zamanda omur sağlığımıza da olumsuz etki yapmaktadır.

Dar İç Çamaşırı Giymeyin

Dar iç çamaşırları bölgede hareket edecek alan bırakmazlar. Yapılan araştırmalarda hastaların yüzde 80 ve üzerinde dar Jean giydiklerini ve rahatsızlığın da bu sebeple ortaya çıktığını göstermektedir. Dolayısıyla dar iç çamaşırları da bölgenin hava almasına, buradaki kılların da deri altında odacık yapmasına olanak tanımasına imkan verir.

Obezite Riskinden Kaçının

Kilosu aşırı olan kişilerin kıl dönmesine daha kolay yakalandıkları bilinen bir gerçek. Ayrıca kilolu insanlar bu rahatsızlığı atlatsa da bir süre sonra yeniden yakalanma riski ile karşı karşıya kalır.

Kıl dönmesine ne iyi gelir?

Kıl dönmesi rahatsızlığı kişilerin cerrahi tedavi yerine bitkisel yöntemlere ilgi duyduğu bilinmektedir. Hastalığın mahrem bölgelerde ortaya çıkmasının doğal sonucu olarak kişiler ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi, bitkisel kıl dönmesi tedavisi gibi metotlara oldukça ilgi duymaktadırlar. Bu sebeple kıl dönmesine ne iyi gelir sorusu her zaman popüler olmuştur. Kıl dönmesi sebebiyle zarar gören veya iltihap biriken dokuların bitkisel yollarda tedavisi ne yazık ki mümkün olmamakta, tedaviden kaçınma ile hastalığın derecesi artarak tedavisi daha zor bir hal almaktadır.

Kıl dönmesi tedavi edilmezse ne olur?

Kıl dönmesi tedavi edilmezse cilt altında biriken kıllar ilerledikçe iltihaplanma büyür ve kronik enfeksiyon meydana gelmektedir. Tedavi edilmediğinde hastalık ilerlemekte ve tedavi zorlaşmaktadır. Kıl dönmesi ilerledikçe hastaya ciddi sorunlar vermektedir, tedavi edilmediğinde ilerleyerek büyümektedir.

Kıl dönmesinden kurtulmanın yolları nelerdir?

Kıl dönmesinden kurtulmanın en etkili yolu tedavi olmaktır. Kıl dönmesi tedavi yöntemleri lokal bakım ve banyolar, kristalize fenol uygulaması, lazer ve cerrahi yöntemdir. Cerrahi tedavilerin dışında uygulanan diğer yöntemler fazla etkili olmamakla birlikte en etkili yöntem lazer ve cerrahi yöntemdir. Kıl dönmesi tedavisinde hastalar tarafından tercih edilen yöntem lazer yöntemidir. Lazer yöntemi ile kıl dönmesi olan doku yok edilmektedir. Bu operasyon sonrası hastalar kısa sürede iyileşmekte ve cerrahi yönteme göre avantaj sağlamaktadır. Lazer yöntemiyle kıl dönmesi tedavisi hakkında bilgi almak için lazerle kıl dönmesi tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Kıl Dönmesi Tedavi Fiyatları

Kıl dönmesi tedavisi fiyatları hastanın tıbbi durumu ve uygulanacak tedavi yöntemine göre farklılık göstermektedir. Kıl dönmesi tedavi fiyatlarının farklılık göstermesindeki bir diğer etken ise operasyonun yapılacağı kliniktir. Kıl dönmesi tedavi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde alabilirsiniz.

Kıl dönmesi, kıl dönmesi tedavisi, kıl dönmesi tedavi yöntemleri ve kıl dönmesi tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak ve kıl dönmesi ile ilgili merak ettiğiniz diğer konular için genel cerrahi blog sayfamızdan, telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

  Kıl dönmesi hastalığı, vücudumuzdan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinden deri altına girmesi ve burada sıvı veya irinle dolarak apse oluşturması sonucu ortaya çıkmaktadır. Şiddetli ağrıya, akıntıya ve kötü kokuya sebep olabilir. Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığının belirtileri bazen ortaya çıkıp sonra kaybolduğunda, hastalar bu hastalığın tedavisini erteleyebilmektedir. Ancak kıl dönmesi hastalığı ertelendikçe ilerleyebilen ve ilerledikçe tedavisi zorlaşan bir hastalıktır. Dolayısıyla teşhis konulduktan sonra ertelemeden tedaviye geçilmesi önemlidir.

  Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi

  Tedavi genel anestezi altında veya spinal anestezi kullanılarak yapılabilir. Pilonidal sinüs tedavisinde, çok çeşitli tedavi yöntemleri olmakta birlikte uygun hastalarda lazer yöntemi uygulanmakta ve tercih edilmektedir. Lazer tedavisinin en büyük avantajı sağlıklı dokunun zarar görmemesidir. Lazer yönteminde iki adet kanal açılarak hastalığın bulunduğu bölgeye lazer ışınları gönderilir ve kıl dönmesinin bulunduğu doku içeride yok edilir. Bu yöntemle yapılan operasyonlarda onlarca dikişe ve uzun iyileşme süreçlerine ihtiyaç duyulmamaktadır. Lazerle kıl dönmesi tedavisinin bir diğer avantajı ise nüks oranının diğer yöntemlere göre çok daha düşük olmasıdır. Tedavi 10-15 dakika sürer.

  KIL DÖNMESİ TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Kıl dönmesi hastalığı genellikle saç dökülmesi yaşayan kişilerde ortaya çıkabilir. Dökülen saçlar veya vücut kılları kuyruk sokumu bölgesine düşerek bu bölgede deri altına yerleşir. Bunun yanında kıl dönmesi oluşumunu kolaylaştıran diğer nedenler kilo, uzun süre oturmak, hareketsizlik, sıkı kıl yapısı ve genetik yatkınlıktır.

  Bu hastalık en çok 17-35 yaş arası erkeklerde görülür. Kadınlarda görülme oranı çok düşüktür.

  • Kılın deri altına girdiği noktada çöküntü ve ardından apse oluşumu
  • Apsenin sürekli büyümesi
  • Makat bölgesinde akıntı
  • Şiddetli ağrı
  • Çamaşıra bulaşan kan ve irin
  • Rahatsızlık hissi

  Pilonidal sinüs en çok kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelir. Ortaya çıkabileceği diğer bölgeler ise ;

  • Göbek,
  • Koltuk altı
  • Parmak araları
  • Boyun
  • Yüz
  • Bacaklar
  • Kasık bölgesi

  Merkezimizden Fotoğraflar

  2023-03-20T21:48:27+03:00

  Bilgi Paylaştıkça Çoğalır...

  Go to Top