Kıl dönmesi, sinsi bir şekilde ilerleyen ve en üst noktaya geldiğinde kişinin yaşam enerjisini düşüren ve sağlığını tehdit eden bir rahatsızlıktır.

Genellikle kalça bölgesinde ortaya çıkan kıl dönmesi rahatsızlığı, sürekli olarak oturarak çalışan kişilerde görülmektedir. Deri altından çıkmaya çalışan kıl ucu, sürekli olarak bölgenin baskıya maruz kalması ile çıkamayan kıl ucu içeride büyümeye başlar.

Özellikle vücudunda kıl yoğunluğu fazla olan kişiler, işi sebebi ile sürekli olarak pantolon giymek durumunda kalan kişiler kıl dönmesi rahatsızlığına en çok yakalanan hastalardır.

Pilonidal sinüs nedir?

Plonidal sinüs, kıl dönmesi rahatsızlığının tıp bilimindeki ismidir. Dökülen kılların ya da çıkmaya çalışan tüylerin özellikle kalça bölgesinde derinin altına yerleşmesi ve bu bölgede kıl keseciği oluşturması sonucunda bölgede ilerlemeye başlamasıdır.

Kıl dönmesi rahatsızlığı sonucunda kişiler oturup, kalkarken ağrı hissedebilirler. Ancak genellikle bu sürecin kas ya da eklem ağrıları ile gerçekleştiği yanılgısı sonucunda hastalığın ilerlemesi söz konusu olur. Bu da sosyal yaşamı olumsuz etkilemeye başlar.

Pilonidal sinüs belirtileri nelerdir?

Pilonidal sinüs, hızlı ve sinsi ilerleyen bir rahatsızlıktır. Hastalar bu dönemde gelişen birçok belirtiyi farklı sebeplere bağlayarak, doktora genellikle geç gelirler. Hastaların en çok apse, buna bağlı olarak gelişen akıntı ve ağrı ile uzman hekime başvururlar. Böylece yapılan muayene sonucunda kişinin özellikle kuyruk sokumu bölgesinde kıl dönmesine bağlı olarak gelişen delikler görünmektedir. Bu delikleri uzman gözler daha net görebilmektedir. Bu açıdan hastalar genellikle bunlar fark edemezler.

Pilonidal sinüs tedavisi nasıl yapılır?

Pilonidal sinüs tedavisi için cerrahi müdahale gereklidir. İlaçla tedavisi mümkün değildir. Dolayısıyla mutlaka bir uzmana görünmek ve gerekli tedavi için bilgi almak hastamız için oldukça önemlidir. Apsenin boşaltılması için yapılan cerrahi müdahale sonrasında boşaltılan alan özel sıvı ile temizlenir ve kapatılır.

Bu cerrahi operasyondan sonra kişilerin tedavi sonrasında dikkat etmesi gerekenler uzman tarafından aktarılır. Hastaların doktorunun tavsiyelerine uyması tedavinin daha çabuk sonuçlandırılması için oldukça önemlidir.

Pilonidal sinüs kendiliğinden iyileşir mi?

Pilonidal sinüs kendiliğinden iyileşmez. Belirtilerin görülmesi sonrasında hızlı bir şekilde uzman doktora gidilmesi gerekmektedir. Cerrahi müdahale ile tüm rahatsızlık sonuçlandırılmalıdır.

Pilonidal sinüs ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer?

Pilonidal sinüs ameliyatı iyileşme süreci 4 ila 7 hafta aralığında sürmektedir. Buna elbette hastaların ameliyat sonrasındaki doktor tavsiyelerine uyması da etki etmektedir. Operasyon sonrasında yeniden görülme oranı yüzde 20 ila 25 arasındadır.

Pilonidal sinüs tedavisi fiyatları ne kadar?

Pilonidal sinüs tedavisi fiyatları sağlık komplekslerinin politikalarına göre değişmektedir. Elbette buna ameliyatta kullanılan malzeme, operasyonu gerçekleştiren uzman ekibin de hesaba katılması gerekmektedir. Özellikle ameliyat sonrasında kontrollerin sık uygulanması fiyatı doğrudan etkileyebilir. Dolayısıyla mutlaka müdahalenin yapılacağı kuruluş ile bağlantıya geçilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

  Kıl dönmesi hastalığı, vücudumuzdan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinden deri altına girmesi ve burada sıvı veya irinle dolarak apse oluşturması sonucu ortaya çıkmaktadır. Şiddetli ağrıya, akıntıya ve kötü kokuya sebep olabilir. Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığının belirtileri bazen ortaya çıkıp sonra kaybolduğunda, hastalar bu hastalığın tedavisini erteleyebilmektedir. Ancak kıl dönmesi hastalığı ertelendikçe ilerleyebilen ve ilerledikçe tedavisi zorlaşan bir hastalıktır. Dolayısıyla teşhis konulduktan sonra ertelemeden tedaviye geçilmesi önemlidir.

  Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi

  Tedavi genel anestezi altında veya spinal anestezi kullanılarak yapılabilir. Pilonidal sinüs tedavisinde, çok çeşitli tedavi yöntemleri olmakta birlikte uygun hastalarda lazer yöntemi uygulanmakta ve tercih edilmektedir. Lazer tedavisinin en büyük avantajı sağlıklı dokunun zarar görmemesidir. Lazer yönteminde iki adet kanal açılarak hastalığın bulunduğu bölgeye lazer ışınları gönderilir ve kıl dönmesinin bulunduğu doku içeride yok edilir. Bu yöntemle yapılan operasyonlarda onlarca dikişe ve uzun iyileşme süreçlerine ihtiyaç duyulmamaktadır. Lazerle kıl dönmesi tedavisinin bir diğer avantajı ise nüks oranının diğer yöntemlere göre çok daha düşük olmasıdır. Tedavi 10-15 dakika sürer.

  KIL DÖNMESİ TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Kıl dönmesi hastalığı genellikle saç dökülmesi yaşayan kişilerde ortaya çıkabilir. Dökülen saçlar veya vücut kılları kuyruk sokumu bölgesine düşerek bu bölgede deri altına yerleşir. Bunun yanında kıl dönmesi oluşumunu kolaylaştıran diğer nedenler kilo, uzun süre oturmak, hareketsizlik, sıkı kıl yapısı ve genetik yatkınlıktır.

  Bu hastalık en çok 17-35 yaş arası erkeklerde görülür. Kadınlarda görülme oranı çok düşüktür.

  • Kılın deri altına girdiği noktada çöküntü ve ardından apse oluşumu
  • Apsenin sürekli büyümesi
  • Makat bölgesinde akıntı
  • Şiddetli ağrı
  • Çamaşıra bulaşan kan ve irin
  • Rahatsızlık hissi

  Pilonidal sinüs en çok kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelir. Ortaya çıkabileceği diğer bölgeler ise ;

  • Göbek,
  • Koltuk altı
  • Parmak araları
  • Boyun
  • Yüz
  • Bacaklar
  • Kasık bölgesi

  Merkezimizden Fotoğraflar