Kıl dönmesi daha çok erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Kadınlarda da görülür ancak erkeklerde görülme sıklığı nedeniyle bu şekilde bilgi verilir. Halk arasında kıl dönmesi olarak tabir edilen hastalık, tıp dilinde Pilonidal sinüs olarak tanımlanmaktadır.

Cilt üzerine çıkan kılların birtakım sebepler sonucunda ters dönmesi ve deri altında büyümeye başlaması ile ortaya çıkar. Kişiler genellikle çok geç vakitlerde bu rahatsızlıktan haberdar olurlar ve bu nedenle müdahale hep cerrahi yöntemlerle sonuca ulaşır.

Kıl dönmesi sonucunda içeride büyüyen kıl kümesi, ister istemez iltihap oluşturur ve kişilerin rahatsızlanmasına yol açar. Rahatsızlık erkeklerde kadınlara göre 3 kat fazla görülür. Bunun temel sebebi ise erkeklerin kadınlara göre daha kıllı bir vücut yapısına sahip olmasıdır.

Kıl dönmesi genel olarak kıl batması ile karıştırılır. Ancak her iki hastalığın da kendisine göre neden ve sonuçları vardır. Bu nedenle uzman doktora görünmeden hangisi olduğuna tek başınıza karar verip, kendi kendinize tedavi yöntemleri uygulamayınız.

İltihaplı kıl batması nedir?

Kıl BatmasıKıl dönmesi ile çok karıştırılan bu rahatsızlığın en belirgin özelliği sıklıkla kadınlarda görülmesidir. Ağda ve tıraş yapılan bölgelerde görülen iltihaplı kıl batması, bikini, kol ve bacak bölgelerinde görülmektedir.

Kıl batmasında çıkacak nokta bulamayan kıllar deri altında gelişim gösterir. Buna neden olan ise ağdadır. Ağda, kılları köklerinden aldığı için kıllar yeniden çıkacak bir nokta bulamazlar. Sivilceye benzer bir yapısı olan kıl batması, doğru yöntemlerle kısa sürede çözülebilir. Saydığımız bölgelere ek olarak sırt bölgesinde de görülen kıl batması mutlaka tedavi edilmelidir.

Erkeklerde kadınlara göre az görülse de her gün tıraş olunduğu için yüz bölgesinde görülebilir. Bu da ağda ile aynı sebepten oluşmaktadır.

Kıl batmasını önlemek için neler yapılır?

Ağda ya da tıraş sonrasında zeytinyağı sürülerek cilt rahatlatılabilir. Böylece kıllar çıkacakları kökleri rahatlıkla bulabilir. Duş alınırken kişilerin kese yapması da kıl batmasını önlemek konusunda yardımcı oluyor. Cildinize çeşitli maskeler uygulayarak gözeneklerinizi açabilir, kıllara daha rahat yol bulmaları için yardımcı olabilirsiniz.

Kıl dönmesi ile kıl batması arasındaki farklar nelerdir?

Kıl dönmesi ve kıl batması arasında birçok fark bulunur. Hem tedavi yöntemleri hem de oluşumları en belirgin farklardır.

 • Kıl dönmesi daha çok erkeklerde görülürken, kıl batması kadınlarda sıklıkla gözlemlenir.
 • Kıl dönmesi genellikle cerrahi yöntemlerle çözüme kavuşur. Bunun için mutlaka uzman hekimin yardımı gereklidir. Ancak kıl batması hijyene dikkat edilmesi ile kısa sürede ortadan kalkabilir.
 • Kıl dönmesinin iyileşme süreci uzundur. Bu süreç birkaç ayı bulabilir. Ancak kıl batması hızlı ve kesintisiz bir şekilde tedavi edilebilir. Böylece kişi yaşamından kopmadan sorunu ortadan kaldırabilir.
 • Kıl dönmesi kişilerin temizlik ve hijyen kurallarına dikkat etmemesi sonucunda ortaya çıkarken, kıl batmasının genel nedeni ağda ve tıraştır.

Kıl dönmesi ve kıl batması belirtileri sıklıkla karıştırılmaktadır. Kıl dönmesi belirtileri görüldüğünde vakit kaybetmeden kıl dönmesi tedavisi yapan hastanelerden yardım alınmalıdır. Kıl dönmesi tedavisi ve kıl dönmesi tedavisi fiyatları hakkında bilgi için genel cerrahi servisimize telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Kıl dönmesi,  tıp dilinde pilonidal sinüs adı ile bilinmektedir. Cildin altında kalan ve burada oluşturduğu kesecik içerisinde büyümeye başlayan kıl dönmesi, sinsi bir şekilde ilerlemektedir.

Deri içerisinde yer alan kökten türeyen kıl, bir takım sebeplerden dolayı çıkamayabilir. Bu da kıl ucunun deriye doğru batması ve deri altında büyümeye devam etmesi anlamına gelmektedir. Genellikle oturarak çalışan kişilerde gözlemlendiği için ofis rahatsızlığı olarak da bilinir. Bunun dışında vücuttan dökülen kılların da deri altında büyüme eğilimi vardır. Dolayısıyla birden çok sebebi olabileceğini pekâlâ söyleyebiliriz.

Kıl dönmesi görülme sıklığı açısından kadın ve erkek hastalarda değişkenlik gösterir. Buna göre, kadın hastalarda erkeklere göre daha az gözlemlenir. Erkeklerde ise kadınlara göre üç kat fazla görülmektedir. Bunun temel sebebi erkeklerin vücutlarının daha fazla kıl kökü barındırması ve buna bağlı olarak gelişen komplikasyonlardır.

Kıl dönmesini oluşturan faktörler arasında kilolu olmak, gün içerisinde çok fazla oturmak, aşırı terlemek gibi sebepler sayılabilir. Buna ek olarak yürürken de kıl dönmesi olma ihtimali mevcuttur. Yürüyüş esnasında kalça kaslarının aşırı kasılması (sıkılması) sonucunda bölgede çıkacak olan kılın içeriye doğru büyümesi söz konusu olabilir.

Yine kıl dönmelerinin en çok görüldüğü alan kalçalarımızdır. Bunun da temel sebebi oturmak ve bölgenin kılın büyümesi için oldukça elverişli bir alan oluşturmasıdır.

Genital Bölgede Kıl Batması

Kıl batmaları istenmeyen tüylerin alınma biçiminden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla özellikle kadınlar genital bölge kıllarını farklı birçok yöntem ile almaktadırlar. Özellikle kuru bir şekilde tıraş yapılarak kılların alınması genital bölge kıl batması riskini artırır. Çünkü bölge tıraşlanırken tahriş olur ve batığa hazır hale getirilir. Dolayısıyla bölge yumuşatılarak kıl batığına sebebiyet vermeden tüylerimizi alabiliriz. Genital bölgede kıl batması ile karşılaşırsak da buna mutlaka müdahale etmeliyiz ki kıl dönmesine dönüşmesin.

Bacakta Kıl Batması

Bacakta kıl batması kadınların çok sık karşılaştığı sorunların başında gelir. Kadınlar genellikle epilasyon, tıraş gibi yöntemlerle bacak kıllarını alarak daha pürüzsüz bir bacağa kavuşmak ister. Ancak bu yöntemler bacakta kıl batması sorununu doğurabilmektedir. Bunu önlemek için bacaktaki ölü derileri alacak peeling uygulaması ve banyoda keseleme işlemi kullanılabilir.

Sakalda Kıl Batması

Erkeklerin sakal tıraşları için kullandıkları belli başlı ürünler vardır. Bunların en başında tıraş bıçakları gelmektedir. Tıraş ile sakalda kıl batmasını önlemek için uygulayacağınız basit adımlar vardır. Buna göre, sabah uyanır uyanmaz tıraş olmamalısınız. Uyandıktan sonra en az 10 ila 15 dakikalık bir süre sonunda tıraşınızı olmanız kıl batığını önler. Yine peeling uygulaması bu noktada ölü hücreleri ve deriyi yüzünüzden uzaklaştıracaktır. Bu da batığı önler.

Kıl Batması Tedavisi

Kıl batması tedavisi kişinin kendisi tarafından yapılabilir. Kıl batığı cımbız yardımı ile çıkartılır böylece ileride kıl dönmesine dönüşmesine izin verilmez. Devam eden ve sürekli oluşan kıl batmalarında kıl dönmesi tedavisi yapan sağlık kuruluşlarından yardım almak gerekebilir.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

  Kıl dönmesi hastalığı, vücudumuzdan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinden deri altına girmesi ve burada sıvı veya irinle dolarak apse oluşturması sonucu ortaya çıkmaktadır. Şiddetli ağrıya, akıntıya ve kötü kokuya sebep olabilir. Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığının belirtileri bazen ortaya çıkıp sonra kaybolduğunda, hastalar bu hastalığın tedavisini erteleyebilmektedir. Ancak kıl dönmesi hastalığı ertelendikçe ilerleyebilen ve ilerledikçe tedavisi zorlaşan bir hastalıktır. Dolayısıyla teşhis konulduktan sonra ertelemeden tedaviye geçilmesi önemlidir.

  Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi

  Tedavi genel anestezi altında veya spinal anestezi kullanılarak yapılabilir. Pilonidal sinüs tedavisinde, çok çeşitli tedavi yöntemleri olmakta birlikte uygun hastalarda lazer yöntemi uygulanmakta ve tercih edilmektedir. Lazer tedavisinin en büyük avantajı sağlıklı dokunun zarar görmemesidir. Lazer yönteminde iki adet kanal açılarak hastalığın bulunduğu bölgeye lazer ışınları gönderilir ve kıl dönmesinin bulunduğu doku içeride yok edilir. Bu yöntemle yapılan operasyonlarda onlarca dikişe ve uzun iyileşme süreçlerine ihtiyaç duyulmamaktadır. Lazerle kıl dönmesi tedavisinin bir diğer avantajı ise nüks oranının diğer yöntemlere göre çok daha düşük olmasıdır. Tedavi 10-15 dakika sürer.

  KIL DÖNMESİ TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Kıl dönmesi hastalığı genellikle saç dökülmesi yaşayan kişilerde ortaya çıkabilir. Dökülen saçlar veya vücut kılları kuyruk sokumu bölgesine düşerek bu bölgede deri altına yerleşir. Bunun yanında kıl dönmesi oluşumunu kolaylaştıran diğer nedenler kilo, uzun süre oturmak, hareketsizlik, sıkı kıl yapısı ve genetik yatkınlıktır.

  Bu hastalık en çok 17-35 yaş arası erkeklerde görülür. Kadınlarda görülme oranı çok düşüktür.

  • Kılın deri altına girdiği noktada çöküntü ve ardından apse oluşumu
  • Apsenin sürekli büyümesi
  • Makat bölgesinde akıntı
  • Şiddetli ağrı
  • Çamaşıra bulaşan kan ve irin
  • Rahatsızlık hissi

  Pilonidal sinüs en çok kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelir. Ortaya çıkabileceği diğer bölgeler ise ;

  • Göbek,
  • Koltuk altı
  • Parmak araları
  • Boyun
  • Yüz
  • Bacaklar
  • Kasık bölgesi

  Merkezimizden Fotoğraflar