Hemoroid, halk arasında basur olarak bilinen makat bölgesinde ortaya çıkan ve kişiyi hem psikolojik hem de sosyal açıdan olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır.

Rektum denilen kısmın alt bölgesinde ortaya çıkan hemoroid, iki tür şeklinde görülür. İlk türü iç hemoroiddir. En hafif seyreden ve ağrısız olan iç hemoroiddir. İkinci tür ise dış hemoroid olarak bilinir. Genellikle rahatsızlık veren ve kişileri huzursuz eden de bu başlıktır.

Makatta ağrı hangi rahatsızlıkların belirtisidir?

Makat bölgesinde oluşan ağrılar birçok hastalığın habercisi olabilir. Hangi rahatsızlığın sebep olduğunu uzman doktor yapacağı tetkiklerle tespit edebilir. Ancak bu konuda aşağıdaki ihtimalleri göz önünde bulundurmakta fayda var.

Hemoroid: Basur olarak bilinen rahatsızlık, makatta ağrı ve yanma ile ortaya çıkabilir. Hemoroid iç ve dış basur olmak üzere ikiye ayrılır.

Anal Fissür: Makatta yanma ile ortaya çıkan bir başka rahatsızlık da anal fissürdür. Bu rahatsızlık makat çatlağı olarak da bilinir. Kabıza bağlı olarak dışkılama esnasında fazla ıkınma nedeniyle ortaya çıkabilir.

Anal Fistül: Bağırsak yapısının son kısmında gelişen apseler anal fistül olarak isimlendirilir. Makatta ağrı belirti olarak gösterilebilir. Bunun yanı sıra şişlik ve ağrı da diğer belirtileri arasında yer alır.

Anal Apse: Anal fistül ile karıştırılan bir rahatsızlıktır. Anüs çevresinde görülür ve makat ağrısı belirtiler arasındadır. Bunun yanı sıra kişilerde ateş ve buna bağlı olarak üşüme görülür.

Kıl Dönmesi: Makat bölgesinde ağrı görülmesinin sebepleri arasında kıl dönmesi de vardır. Tedavisi için genellikle cerrahi yöntem kullanılır.

Makatta ağrı için hangi doktora gidilmelidir?

Makat bölgesi hastalıkları için genel cerrahi bölümüne gidilir. Buradaki doktorlarımız makat ağrısı için öncelikle sebepleri bulurlar. Yapılan tetkiklerin ardından hastalığı tespit eden uzmanımız gerekli tedaviye başlar. Neden ortadan kaldırılmadan makatta ağrı kesilmez. Dolayısıyla böyle bir rahatsızlık hissediyorsak mutlak suretle doktora gitmeliyiz.

Makatta ağrı nasıl geçer? Tedavisi nasıl yapılır?

Öncelikle makatta ağrının şiddeti tespit edilmelidir. Örneğin bazı kişilerde makatta zonklama şeklide ağrı görülebilmektedir. Dolayısıyla makatta ağrının yukarıda saydığımız nedenlerden birisi olabileceği gibi bunların dışında da olabilmesi muhtemeldir. Bu bağlamda makatta ağrı belirti olarak değerlendirilir.

Genel cerrahi kliniğine yapılan başvuru sonucunda hastalığınıza bağlı olarak tedaviye başlanır. Bunun dışında makat ağrısını zayıflatmak için sizin de izleyebileceğiniz basit yöntemler mevcuttur. Ilık suya oturma yöntemi bunlardan ilkidir. Bir kaba hazırlayacağınız ılık suya oturarak bölgedeki kasları gevşetebilirsiniz.

Soğuk kompres uygulamak bir diğer yoldur. Özellikle hemoroidde sıklıkla kullanılan bu yöntem ile makatta ağrı hafifleyebilir.

İlaç tedavisi de doktor kontrolünde uygulanan yol ve yöntemler arasında yer alır. Bu noktada doktorumuz hastalığa bağlı olarak uygun ilaç tedavisine başlatabilir. İlacınızı mutlaka gününde ve saatinde alınız. Aksi takdirde ilacınızın etkisi azalır ve ağrı yeniden başlayabilir.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.