Hemoroid, halk arasında basur olarak da bilinen, kişilerin yaşamını olumsuz etkileyen ciddi rahatsızlıktır. Rektum dediğimiz anal kısımda bulunan ve son bölgesinde yer alan damarların genişlemesi sonucunda gelişen bir hastalıktır.

Bölge içerisindeki damarların şişmesi sonucunda kişinin makat bölgesinde tahriş olması rahatsızlığın başlangıcı olarak bilinir. İç ve dış olmak üzere iki hemoroid bulunmaktadır.

Hemoroid, birçok sebepten dolayı kişide görülebilir. Kalıtsal yatkınlık, uzun süreli ishal ya da kabız durumları, doğumun zor şartlar altında yapılması, lifsiz gıdaların sık tüketilmesi bu nedenler arasında sayılabilir.

Hemoroid ameliyatsız nasıl tedavi edilir?

Hemoroid’in ameliyatsız bir yöntemi bulunmamaktadır. Çoğunlukla hastalar birçok sebepten dolayı doktora geç başvuru yapmaktadır.  Bu da tedavinin daha zor olmasına neden olmaktadır. Halk arasında ameliyatsız cerrahi yöntem olarak bilinen teknik lazerli hemoroid tedavisidir.

Ameliyatsız hemoroid tedavisi ya da lazerle hemoroid tedavisi, hastalarda kesi yapılmadan sonuçlandırılmaktadır. Lazer ışınları hemoroid oluşumunun gerçekleştiği bölgeye girerek şişen damara müdahale eder. Lazer yolu ile bu damar içerisinde bulunan hemoroid pakesi yakılarak yok edilir. Cerrahi müdahale genel ya da lokal anestezi yolu ile yapılmaktadır. Hastalar ameliyat sonrasında belirgin bir acı hissetmezler. Ameliyatsız hemoroid tedavisi ile yapılan müdahalelerde hastalar genellikle aynı gün taburcu edilir.

İç hemoroid nedir?

İç hemoroidlerin genellikle hastalar tarafından hissedilmesi zordur. Sinirlerin nispeten daha az olduğu bölgede bulunan iç hemoroidler, bu sebepten dolayı acıya neden olmaz. Kişilerin dışkılarında kan görmeleri ile birlikte doktora yaptıkları başvurular ile durum açığa çıkar. Genel belirtisi de kandır. Bu hemoroidlerin bir diğer ismi de prolapslı hemoroiddir. Çoğu zaman kendiliğinden geriler ve iyileşir. Bu nedenle dış hemoroid kadar zorlu bir tedavi sürecine gerek kalmaz.

Dış hemoroid nedir?

Kişilerin rahatsızlık yaşamasına, acı çekmesine neden olan dış hemoroiddir. Anal bölgede derinin hemen altında yer alması sebebi ile hissiyat daha da artar. Hastalarda genellikle ağrı, kaşıntı, şişlik, kanama görülür ve bu şikayetlerin değerlendirilmesi için yapılan tetkiklerde hemoroid rahatsızlığı ortaya çıkartılır.

İç ve dış hemoroid türleri hakkında ayrıntılı bilgi için iç/dış hemoroid yazımızı okuyabilirsiniz.

Hemoroid Tedavisi Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Hemoroid tedavisi sonrasında hastaların dikkat etmesi gerekenler vardır. Yapılan cerrahi müdahale sonrasında ilk 3 gün en hassas dönemdir. Bu noktada sindirim sistemini çok zorlayacak gıdalardan uzak durulmalıdır. Özellikle lifli gıdalar, dışkılamak için faydalı olacaktır. Posasız besinlere örnek olarak çorba, süt, yoğurt, ayran, peynir, yumurta, terayağı, bal, reçel, kabuğu soyulmuş meyveler, taze meyve suları verilebilir.

Yine bu üç gün içerisinde yeşil sebzeler, ıspanak, brüksel lahanası, kereviz, pırasa, brokoli, bamya, lahana tüketilmesi de faydalı olabilir. Ayrıca kişilerin günlük 2,5 ila 3 litre arasında sıvı tüketmesi sindirim sistemine olumlu yönde etki edecektir. Ameliyat sonrasında tam iyileşme genellikle 6 hafta ila 2 ay sürer.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.