Skleroterapi ile hemoroid tedavisi nasıl yapılır? Avantajları nelerdir?

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid; makat çevresinde ve rektumun bir alt kısmında varislere benzer şişmiş damarlar şeklinde olan bir hastalıktır. Genellikle yetişkinlerde görülen yaygın bir rahatsızlıktır. Hemoroidin oluşmasında birçok neden bulunmaktadır ve de çoğu zaman sebebi bilinmez. Bu nedenler;  kronikleşen kabızlık, tuvalette uzun süre oturma ve dışkılamada zorlanmadır. Bu yazımızda skleroterapi ile hemoroid tedavisinin nasıl yapıldığı, skleroterapinin ne demek olduğu ve skleroterapi ile tedavinin avantajları hakkında bilgi vereceğiz.

Skleroterapi nedir?

Skleroterapi damarların çeşitli nedenlerden dolayı tıkanmasına neden olan kimyasal maddenin toplardamar içine enjekte edilmesidir. Damarı tıkayan ve büzüştüren ilacın damar içinden verilmesidir. Skleroterapi günümüzde bacak varislerinden akut gastrointestinal kanamalara kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Derideki küçük varislere uygulandığında oldukça başarılı sonuçlar vermektedir fakat büyük damarlar içine uygulandığında başarı elde edilmemektedir.

Skleroterapinin en çok kullanıldığı hastalıklardan biri de hemoroiddir. Skleroterapi hemoroid tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Skleroterapi ile hemoroid tedavisi nasıl yapılır?

Skleroterapi ile hemoroid tedavisi ameliyatsız gerçekleştirilen bir operasyondur. Hasta ağrısız, anestezisiz bir işlem geçirdiği için normal yaşantısına kısa sürede geri dönebilmektedir. Basur tedavisinde kullanılan skleroterapi; hemoroid dokusuna ilaç verilerek dokunun büzüşmesini ve pıhtılaşmasını amaçlayarak ortadan kaldırmaktadır. Bu işlem ile hemoroidin kaybolması bir iki haftayı bulmaktadır. İşlem öncesi hastaya anestetik kremler ve topikal anestezi uygulanmaktadır. Skleroterapi ile diğer yöntemlerde gaita kaçağı ve benzeri komplikasyonlar oluşmadığı için hemoroidin ortadan kalkmasında tedavi için kullanılan uygun yöntemlerdir.

Skleroterapi ile hemoroid tedavisi avantajları nelerdir?

Skleroterapi ile hemoroid tedavisinin diğer uygulanan yöntemlere göre birçok avantajı bulunmaktadır. Skleroterapi ile hemoroid tedavisinin avantajları şunlardır:

 • İşlem sonrası hasta günlük yaşantısına kısa sürede geri dönmektedir.
 • Operasyon ağrısız ve acısız bir şekilde tamamlanmaktadır.
 • Tedavi sonrası hasta tuvalete çıkmada herhangi bir sorun yaşamaz.
 • İşlem sırasında sfinkter kası zarar görmediği için hastanın büyük tuvaletini kaçırma gibi bir durumu olmaz.
 • Ameliyat ile yapılan tedaviye göre yan etki görülme riski oldukça düşüktür.
 • İşlem oldukça kısa sürede gerçekleştirilir.

Skleroterapi fiyatları ne kadar?

Hastalarımızın bize en çok ilettiği sorulardan biri de hemoroid tedavisi fiyatı ve skleroterapi ile hemoroid tedavisi fiyatı olmaktadır. Hemoroid hastalığı başlangıç evresinden itibaren ilerleyen ve bilinen dört derecesi bulunan her evresinde uygulanan tedavi metodu değişen ciddi bir hastalıktır. Skleroterapi ile hemoroid tedavisi fiyatı hakkında bilgi almak için hemoroid muayenesi olmanız gerekmektedir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde band ligasyon, lazerle tedavi gibi hemoroid tedavilerini alanında uzman ekibimiz ile hijyenik hastane koşullarında sunmaktayız. Skleroterapi ile hemoroid tedavisi ve skleroterapi ile hemoroid tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Hemoroid tedavisi hakkında merak ettiğiniz diğer konuları telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.