Hemoroid, kişileri rahatsız eden, anal bölge hastalığıdır. Halk arasında basur olarak bilinen bu rahatsızlık, sosyal yaşamı olumsuz yönde etkiler ve kişinin sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesine engel olur.

Anal kanalının en sonunda yer alan damarlar birçok sebepten dolayı şişebilir. Damar duvarlarının genişlemesi sonucunda vücudun o bölgesinde tahriş oluşmaya başlar. Dolayısıyla kişinin rahatsız olduğu dönem de bu zamana denk gelir. Genelde hastalar tam da bu zaman aralığında yani acı duymaya başladıkları tarihlerde uzman doktora başvurur. Doktorumuz yaptığı birtakım tetkiklerle hastamıza hemoroid (basur) teşhisi koyar.

Hemoroidler iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılırlar. İç hemoroidler uzmanlar tarafından görülebilirken, dış hemoroidler hemen anüs girişine yakın bir noktada belirgin bir şekilde görülebilmektedir.

Basur hastalığı nasıl tedavi edilir?

Basur (Hemoroid) çok yönlü bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla tedavisi hem ilaçlarla hem ameliyatlar hem de yaşam tarzı ile yapılabilir.

Öncelikle hastanın yaşam öyküsü dinlenir. Yaşam tarzından yeme içme alışkanlıklarına kadar birçok detay araştırılır. Bu süreçte hastalığın şiddeti de tespit edilir. Bu şiddet rahatsızlığın ne kadar ilerlediğini göstermekte yardımcı olur. Dolayısıyla tedavi sürecinde hangi yöntemin izleneceği tamamen hastamıza bağlıdır.  Öncelikli olarak yaşam tarzının ve alışkanlıkların değişmesi hedeflenir.

Basur Tedavi Yöntemleri

Hastanın yaşam tarzını değiştirmesine rağmen herhangi bir değişiklik olmaması sonucunda tıbbi yöntemlere geçilir. Bu aşamada ilk olarak ilaç tedavisi daha sonra ameliyat önerilebilir. Ancak bu elbette hastalığın seyrine göre de değişiklik gösterebilir. Burada doktorumuzun hangi tespiti yaptığı oldukça önemlidir.

Skleroterapi İle Basur Tedavisi: İlaçla tedavi denilen aşamanın ilkidir. Basur bölgesine verilen ilaçla anal kısımda oluşan dokunun ortadan kalkması amaçlanır. Verilen bu ilaçla birlikte yaklaşık iki haftalık süreçte basurun ortadan kalkması söz konusu olmaktadır. Skleroterapi ile basur tedavisi hakkında bilgi için skleroterapi yazımızı okuyabilirsiniz.

Bant Ligasyon ile Basur Tedavisi: Basur dokusunun dolaşımını bozmak amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Hemoroid dokusunun dibine lastik konur. Ardından kızıl ötesi ışık ile dokuda bozulma sağlanır. Bu sayede doku kendiliğinden düşer. Band ligasyon ile basur tedavisi hakkında bilgi için band ligasyon yazımızı okuyabilirsiniz.

Lazerle Basur Tedavisi: Teknolojisinin gelişimi ile birlikte lazerli tedaviler daha çok kullanım alanı bulmaktadır. Lazer yardımı ile hemoroid kesesi yakılarak ortadan kısa sürede kaldırılır. Bu sayede hasta yaşamına kaldığı yerden devam eder. Lazerle basur tedavisi hakkında bilgi için lazerle hemoroid tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Açık Basur Ameliyatı: En etkili çözüm yollarından birisi olarak kabul ediliyor. Ancak genellikle tüm yollar tüketildikten sonra buna başvurulur. Ameliyat sonrasında iyileşme süreci 10 günü bulabilmektedir. Açık basur ameliyatı ile tedavi hakkında bilgi için hemoroid ameliyatı yazımızı okuyabilirsiniz.

Basura ne iyi gelir?

Basuru tetikleyen en önemli etken yaşam tarzıdır. Dolayısıyla hemoroid için yeme içme alışkanlıklarınızı düzenlemeniz gerekebilir. Doktorunuzun size önerdiği şekilde yaşamak sağlıklı bir yaşamın kapılarını açacaktır.

Basur Tedavisi Fiyatları

Basur tedavisi fiyatları sağlık kurumları arasındaki politikaya göre değişmektedir. Buna göre bu yönlü rahatsızlığında doktorunuza görünmeli ve daha sonra fiyat bilgisi almalısınız. Basur tedavisi fiyatları hakkında bilgi için genel cerrahi servisimize telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.