Hemoroid nedir?

Günümüzde yaygın olarak görülen hemoroid; anal bölgede bulunan damar yumaklarının genişleyerek sarkması sonucunda kaşıntı, yanma dışkılama sırasında ağrı ile kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Hemoroid halk arasında basur, mayasıl gibi isimlerle de bilinir. Hemoroid hastalığının bu sıklıkta görülmesinin birçok nedeni bulunmakla birlikte düzensiz beslenme ve hareketsizlik başlıca sebeplerini oluşturuyor. Hemoroid ülkemizde dört yetişkinden birinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Muayene ve tedaviden utanma ile muayene edilmeyen basurun ameliyatsız yöntemi, bitkisel tedavileri araştırılmakta, hasta kendi başına kaynağı belli olmayan asılsız bitkisel tedavi yöntemleriyle hastalığın seviyesi ilerlemektedir. Basur hastalığının tedavisinde doktor kontrolü son derece önem arz etmektedir. Hemoroid tedavisine doktor kontrolü ile karar vermek hastalığın erken evrede tespiti ve ameliyatsız hemoroid tedavisi için önemlidir.

Hemoroid nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir?

Hemoroid tanı ve tedavisi hastanelerin genel cerrahi polikliniklerinde yapılmaktadır. Makattan gelen kanama, kaşıntı, şişlik, dışkılama sırasında ağrı gibi belirtileri olan hemoroidin kesin tanısı muayene ile yapılmaktadır. Hemoroid belirtileri sıklıkla anal fissür, perianal apse, perianal fissür gibi hastalıklarla karıştırılabildiği için hastalık ilerlemeden doktor muayenesi önerilmektedir.

Hemoroid çeşitleri nelerdir?

Hemoroid hastalığının internal, eksternal, prolapse ve troboze olmak üzere dört çeşidi bulunmaktadır. Basur çeşitleri hastalığın belirtilerine, hemoroidin bulunduğu yere göre gruplandırılır. Anüsten içerde oluşan hemoroid türüne iç basur, anüsten dışarıda oluşan hemoroid türüne dış basur denilir.

Hemoroid muayenesi nasıl yapılır?

Hemoroid belirtileri ile polikliniğe başvuran hastanın şikâyetleri dinlendikten sonra yapılacak anal muayene ile hemoroid tanısı konulabilmektedir. Hastanın tıbbi durumuna göre hemoroide eşlik eden başka hastalık olup olmadığını belirlemek için rektoskopi veya kolonoskopi gerekebilir. Genç hastalarda anal muayene basur tanısı için yeterli olurken, orta yaş ve üzeri hastalardaki rektal kanamalarda rektoskopi yapılması önerilmektedir.

Hemoroid tedavisi nasıl yapılır? Bitkisel tedavi mümkün mü?

Yapılan hemoroid muayenesi sonrasında hemoroid tedavisi içinde yol haritası belirlenmiş oluyor. Hastalığın tanı evresi tedavisinde büyük rol oynamaktadır. Hemoroid belirtilerinden yakınıyorsanız erken muayene cerrahi operasyon olmadan tedavi olmanızı sağlayabilir. Hastanemizde hemoroid tedavisi medikal ve cerrahi yöntemlerle hemoroidi tetikleyen sorunlar çözülerek yapılmaktadır. Kabızlığın giderilmesi, düzenli beslenme ve lifli gıdalar içeren diyetler verilmesi, ağrı giderici krem ve ilaçlar ile desteklenen hemoroid tedavisi ileri derecelerde ise cerrahi operasyonla tedavi edilmektedir. Hemoroidin bitkisel tedavisi araştırmasını yapan hastaların mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olarak hastalığının evresini öğrenmesi gereklidir. Hemoroidin cerrahi operasyonsuz tedavisine aktar değil doktor karar vermelidir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde medikal ve cerrahi hemoroid tedavisi hizmetleri vermekteyiz. Hemoroid ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgiyi genel cerrahi polikliniğinde bulabilirsiniz. Hemoroid muayene randevusu için telefon numaramız ve WhatsApp bilgi hattından yardım alabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.