Hemoroid, anüs ile rektum arasında gelişen ve şişmiş damarlardan oluşan rahatsızlığın adıdır. Bir türü oldukça ağrılı ve zor geçerken, diğeri hem daha rahat hem de kendi kendine geçebilir. Bir diğer adı da basur olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda birçok insanın hemoroid ile doğduğunu ancak bunların büyük çoğunluğunun insanları rahatsız edecek düzeyde olmadığı için farkına varmadığımızı ortaya koymuştur.

Hemoroidler toplum içerisinde çok yaygın olarak görülmezler. Ortalama her 20 kişide bir görülme sıklığına sahiptir. Genel olarak yaşın ilerlemesine bağlı olarak ve beslenme konusunda dengesizliğin de katkısı ile gelişim gösterir ve kendisini çoğunlukla sancı ile belli eder. Ancak bu gençlerde olmayacağı anlamına gelmez. Zaman zaman yaşı ileri olmayan insanlarda da hemoroide rastlanabilir. Bunun dışında:

 • Obezite sorunu olan kişilerde,
 • Hamilelerde,
 • Kronik kabız ve ishali olanlarda,
 • Tuvalette oturarak çok zaman geçiren kişilerde,

Hemoroide sık rastlanabilmektedir. Bu sayılan kişiler genellikle risk faktörleri içerisinde yer alabilir. Yani hepsinde görülmesi gibi bir şart yoktur.

En ağrılı olan hemoroid türü ise, dış hemoroiddir. Genellikle kendisini ağrı ve acı ile gösterir. Kaşıntı, anüs ve çevresinde şişkinlik, kanama bu belirtileri daha da su yüzeyine çıkartır. İç hemoroid ise, rektum içerisinde gerçekleşir. Genel olarak herhangi bir tepki vermez. Bu nedenle kendiliğinden oluşur ve iyileşir. Ancak tuvalete çıktığınızda az miktarda kan görme olasılığınız da bulunmaktadır.

Hemoroide ne iyi gelir?

Hemoroid ile mücadele edeceksiniz öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Genellikle tedavi besin düzenlemesi ve ılık su banyosu (ılık suya oturma) şeklinde gerçekleşir. Bunun yanı sıra bitkisel ürünlerin kullanılması da ciddi anlamda tedaviye etki etmektedir. Egzersiz yapmak ve lifli gıdalar tüketmek hemoroide iyi gelirken, aynı zamanda bağırsak hareketlerinizi de düzenler. Ayrıca reçeteli ya da reçetesiz olarak satılan hemoroide iyi geldiği bilinen ilaçların kullanılması da hastalığı önemli ölçüde azaltabilir.

Hemoroid ağrısı nasıl geçer?

Öncelikle kolay dışkılamak için mutlaka lifli ve dışkıyı yumuşatacak gıdalar tüketmelisiniz. Bu ağrınızı önemli ölçüde hafifletecektir. Bunun yanı sıra ılık su banyosu (10 ila 15 dakika aralığında oturulması gerekmektedir), tropikal hidrokortizon içeriği olan ilaçların kullanılması da ağrılara iyi gelir. Tüm bunlara ek olarak ağrı kesici ilaçların kullanılması da hemoroid tedavisi ve ağrısında önemli bir silahtır. Reçetesiz satılan kremler, merhemler, fitiller veya pedler de doktorunuz tarafından önerilir ve tedavide kullanılır.

Hemoroid Tedavisini Ertelemeyin

Hemoroid (basur) oldukça tehlikelidir. İç hemoroidler fark edilmeden oluşup, geçse de dış hemoroidler mutlaka doktora gösterilmeli ve gerekirse tedavi alınmalıdır. Bir süre takip edilen ve ilaçla geçirilmeye çalışılan hemoroid iyileşmemesi halinde ameliyatla da tedavi edilmektedir. Lokal anestezi yöntemi ile yapılan ameliyat ile oluşan hemoroidler vücuttan ayrılı ve tedavi sonrasında yapılması gerekenler hastaya aktarılır.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.