Hemoroid makat bölgesinde makat iç ve dışında meme şeklinde ortaya çıkabilen, hayat kalitesini oldukça düşüren bir anorektal hastalıktır. Hemoroid hakkında bilgi almak için hemoroid nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Hemoroid hastalığının bilinen en yaygın sebepleri sert dışkılama, beslenme alışkanlıkları ve hareketsizliktir. Bunun dışında stres, sigara kullanımı ve bağırsak hastalıkları da hemoroidi tetikleyebilmektedir. Bu yazımızda hemoroidden korunmak için neler yapılmalı ve hemoroide ne iyi gelir konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Hemoroid hastalığından korunma yolları nelerdir?

Hemoroidden korunma beslenme, temizlik, düzenli dışkılama ve basit egzersizlerle mümkündür. Alt başlıklar halinde hemoroid hastalığından korunmak için yapılması gerekenler şunlardır;

Beslenme: günümüzde beslenme alışkanlıklarımızın fast fooda yönelmesi, yeterli sebze, meyve ve lifli gıda alınamaması ile ya kabızlık ya da ishal oluşmakta, bu durum hemoroidi tetiklemektedir. Hemoroidden korunmak için ilk yapılması gereken beslenme alışkanlıklarını değiştirmek, yeterli ve dengeli beslenmektedir. Alkol, çok acı ve baharatlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Dengeli beslenmek sindirim sisteminizdeki sorunları en aza indirecek, boşaltım sistemi düzenli olacak ve anorektal hastalıklara yakalanma riskini azaltacaktır.

Düzenli dışkılama ve temizlik: dışkılamanın ertelenmesi dışkının sertleşmesi ve dışkılama esnasında anal kanalda zorlanma ile enfeksiyon ihtimalini güçlendirmektedir. Dışkılama alışkanlıklarındaki yanlışlıklar hemoroid dışında anal fissür, anal apse gibi rahatsızlıklara da sebep olabilmektedir. Dışkılama sırasında fazla ıkınmamak dışkılamadan sonra temizliği doğru yapmak gerekmektedir. Dışkılama sonrası temizlikte bol su kullanılmalı ve yumuşak tuvalet kâğıtları tercih edilmelidir.

Egzersiz: hareketsiz yaşam tarzı hemoroidin sebeplerinden biridir. Masa başında çalışıyorsanız her beş dakikada bir oturma pozisyonunuzu değiştirmeli, belirli aralıklarla ayağa kalkmalısınız. Spor yapma imkânı bulamadığınız durumlarda en azından kısa yürüyüşler yapmalı, hareketsiz kalmamalısınız.

Hemoroide neler iyi gelir?

Hemoroid hastalığının kesin çözümü sağlık kuruluşlarında yapılacak ameliyatsız hemoroid tedavisi veya cerrahi müdahalelerdir. Hemoroid tedavisinden kaçınılmamalıdır. Hemoroid hastalığı belirtileri görüldüğünde hastalığın rahatlatılması için sıcak suda oturmak ağrıların azaltılması için geçici çözüm olarak kullanılabilir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde medikal ve cerrahi hemoroid tedavisi hizmetleri vermekteyiz. Hemoroid ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgiyi genel cerrahi polikliniğinde bulabilirsiniz. Hemoroid muayene randevusu için telefon numaramız ve WhatsApp bilgi hattından yardım alabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.