Hemoroid, makat bölgesinde ortaya çıkan ve kişileri ciddi anlamda rahatsız eden bir hastalıktır. Sosyal yaşamı olumsuz etkileyen hemoroid, doğru tedavi yöntemleri ile ortadan kalkmaktadır.

Tıp literatüründe hemoroide çıktığı noktaya göre isim verilmektedir. Örneğin anüs çevresinde bu rahatsızlık görülüyorsa eskternal ismi veriliyor. Ancak kalın bağırsağın son kısmında bulunuyorsa internal hemoroid deniliyor. Hastalığın doğru şekilde tedavi edilebilmesi için bu tespitin yapılması oldukça elzemdir.

Hemoroidin 5 Belirtisi ve Yapılması Gerekenler

Hemoroid, fazla belirti göstermeyen bir rahatsızlıktır. Kişiler genelde son noktaya ulaştıktan sonra doktora başvurur. Fakat bu herhangi bir belirti göstermediği anlamına da gelmez. Hemoroidin 5 ana belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

Makat Çevresinde Kaşıntı: Anal pruritus (kaşıntı) olarak tarif edilir. Birçok hastalığın sebebi olabileceği gibi genellikle hemoroid başlangıcı olarak bilinir.

Makat Çevresinde Şişlik ve Ağrı: Hemoroid göstergesi bir diğer belirti de şişlik ve ağrıdır. Kişi bunu başka hastalıklara yorabilir ancak doktor kontrolü sonrasında büyük oranda hemoroid başlangıcı olarak tanı konulur.

Otururken Ağrı: Genellikle ortopedik bir vaka olarak düşünülür ancak otururken ağrı hissetmek zaman zaman hemoroid başlangıcına işaret edebilir.

Dışkıda Kan Görülmesi: Dışkılarken kan görüyorsanız mutlaka bir uzman hekime danışmalısınız.  Bu birçok hastalığın habercisi olabileceği gibi hemoroidin de başlangıcı olabilir.

Hemoroidin Makattan Sarkması: Son aşama olarak görebiliriz. Oluşan hemoroid makat bölgesinden sarkarak gözle görülür hale gelebilir.

Hemoroid tedavisi için ne yapılmalı?

Hemoroid tedavisi için mutlaka alanında uzman bir doktora danışmalıyız. Doktorunuz ile birlikte size en uygun tedavi planını oluşturabilirsiniz. Öncelikle yaşam tarzınızda (yeme, içme vb.) bir takım değişiklikler yapmak durumundasınız. Bunun temel nedeni hemoroidi oluşturan şartların ortadan kaldırılmasıdır. Ameliyatla da hemoroid tedavisi yapılmaktadır ancak yaşam şartları değişmedikçe sürekli olarak tekrarlayabilir.

Bu dönemde lifli besin tüketimini artırmak bağırsaklarınıza iyi gelir. Dolayısıyla hemoroidinizin de azalmasını sağlar. Lif tüketimine meyve, sebze ve tahıl ile destek verebilirsiniz. Böylece besinler bağırsaklarınızdan daha kolay şekilde geçer ve semptomlar bir nebze de olsa azalır.

Sıcak su hemoroid için tehlikelidir. Bunun için duş alırken ılık suyu tercih etmelisiniz. Ayrıca hemoroid temelli ağrı oluştuğunda bölgeye buz ile masaj yaptığınızda da sızıları ciddi ölçüde azaltabilirsiniz.

Alkollü içecekler hemoroide olumsuz yönde etki eder. Bu nedenle alkollü içkilerden kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir.

Hemoroid için hangi doktora gidilir?

Hemoroid (basur) tedavisi için genel cerrahi ya da proktoloji bölümünde uzmanlaşmış doktorlara başvuru yapılır. makat, anal ve genel bağırsak problemleri için genel cerrahiye yapılan başvurularda, rahatsızlığınıza göre genel cerrahi uzmanı, proktolog, kolorektal cerrah, koloproktoloji gibi uzmanlara yönlendirilirsiniz. Uzman tedavinizi yaptıktan sonra size en uygun tedavi yöntemini uygulamaya çalışır. Sonucunda tedavi sebebi ile hastalığınız hızla iyileşme eğilimi gösterir. Hemoroid tedavisi fiyatları hakkında bilgi için genel cerrahi servimize telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.