Günümüzde yaygın olarak görülen ve halk arasında basur olarak bilinen hemoroid; anal kanaldaki anormal damar genişlemesidir. Gün geçtikçe anal kanalın içinde toplanan damarlar dışarı çıkarak kendini göstermektedir. Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır.  Gebelik ve doğum, kabızlık ve ishal durumları, bağırsak kanserleri ve pelvik bölgede oluşan tümörler hemoroide zemin hazırlamaktadır. Hemoroid yerleşim yerine göre iç ve dış hemoroid olarak ikiye bölünmektedir. İlerleyip ilerlemediği evrelerine bakılarak anlaşılabilir. Tedavi edilmediğinde akut olarak başlayıp kronik hale gelene kadar devam edebilmektedir. Hemoroidin ne olduğu hakkında bilgi almak için hemoroid nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda hemoroid çeşitlerinden, hemoroidin derecelerinden ve hemoroid tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Hemoroid çeşitleri nelerdir?

Hemoroid meydana geldiği bölgeye göre iç ve dış olarak iki şekilde oluşmaktadır. İç hemoroidler adı üzerinde olduğu gibi anüs ve rektumun içine yerleşen anormal damar toplanmasıdır. İç bölge de medyana geldiği için hastalar tarafından pek fark edilmemektedir. En tipik belirtisi ağrı oluşmadan yaptığı kanamadır. Dış hemoroid ise anüsün dış kısmında meydana gelmektedir ve dışkılama sırasında ağrı ve kanama oluşturmaktadır. Hemoroid problemi olan hastalar internet ortamında hemoroid hakkında her türlü bilgiyi araştırmaktadır. Hemoroid çeşitleri arasındaki farklar hakkında bilgi almak için iç ve dış hemoroid nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Hemoroid dereceleri

Hemoroid hastalığı başladığı evreden itibaren derecelendirilebilen bir rahatsızlıktır. Başlangıçta hastaya pek fazla sıkıntı vermemekle beraber ilerleyen zamanlarda aynı durum söz konusu olmaz.

Birinci derece hemoroid: Bu evrede hastada görülen en tipik belirti kanamadır.

İkinci derece hemoroid: Birinci evreye ek kaşıntı şikâyeti ortaya çıkmaktadır.

Üçüncü derece hemoroid: Kanama, kaşıntı ve makat bölgesinin etrafında ıslaklık mevcuttur. Muayene edildiğinde makatta hafif hafif şişlikler gözlenir.

Dördüncü derece hemoroid: Hemoroidin son derecesi olup ilerlemiş halidir. Diğer belirtilere ek olarak hastada şiddetli ağrılar oluşmaktadır.

Hemoroid tedavisi

Genellikle bu hastalığı yaşayan hastalarda utanç duygusu oluştuğu için tedavi olmaktan kaçınmaktadırlar. Tedavi yöntemlerini cerrahiden çok bitkisel yollarda aramaktadırlar. Günümüz ilerleyen teknolojileri ile hemoroid tedavisi için yöntemler artmış ve bununla birlikte başarı oranları da yükselmiş durumdadır. Hemoroid tedavisi cerrahi ve lazer yöntemi olarak iki şekilde yapılmaktadır ve bunlara ek olarak iyileşme sağlamayan kremler ve pomatlar da bulunmaktadır. Cerrahi yöntem olarak band ligasyon ve skleroterapi yöntemleri uygulanmaktadır. Hastada cerrahi yöntemler sonunda ağrı ve kanama oluşabilmektedir. Lazer yöntemi ile tedavide hasta sedasyon altında uyuşturularak işlem yapılmaktadır ve başarılı sonuçlar alınabilen bir operasyondur. Hastada ağrı ve kanama oluşma riski cerrahi yönteme göre daha az olmakta ve iyileşme süreci daha kısadır. Hastanın aynı gün içerisinde günlük yaşantısına dönmesi mümkündür. Lazerle hemoroid tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için lazerle hemoroid tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz. Hemoroidin ilk üç evresine kadar lazer ile tedavi sağlanabilmektedir fakat dördüncü evre yani son evre ilerlemiş bir evre olduğu için ek tedavi gerekebilmektedir. Kesin tedavi yöntemi muayeneden sonra hekim tarafından size bildirilir. Hemoroid tedavi yöntemleri ve nasıl yapıldıkları hakkında bilgi için hemoroid tedavi yöntemleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Hemoroid tedavisi fiyatları

Hemoroid şikâyeti olan hastalarda hemoroid tedavisi merak konusu iken ek olarak ücreti de merak uyandırmaktadır. Hemoroid tedavisi fiyatları için ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi bölümünden alabilirsiniz. Hemoroid tedavisi fiyatlarını etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır. Hastalığın derecesi, hastaya uygulanacak tedavi yöntemleri farklılık gösterdiğinde fiyatları da değişkenlik göstermektedir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktor kadromuz ile hijyenik hastane şartlarında hemoroid tedavisi imkanı sunmaktayız. Hemoroid, hemoroid tedavisi, hemoroid tedavi yöntemleri ve hemoroid tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Hemoroid hakkında merak ettiklerinizi genel cerrahi blog sayfamızdan, telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.