Hemoroid yani halk arasında bilinen basur makat çevresinde meydana gelmiş şişmiş damarlarla karakterize olmuş bir rahatsızlıktır. Hemoroide yakalanmış olan hastalar hemoroid nedir, hemoroide ne iyi gelir, ne kadar sürede geçer gibi sorulara yanıt aramaktadır.

Hemoroid kendiliğinden geçer mi?

Hemoroid kendi içinde evrelere ayrılan ve ilk evresinden son evresine kadar mutlaka müdahale edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Hastalığın ilk evresinde bir iyileşme kat edilmez ise hastalık bir sonraki evreye geçer ve geri dönüşü olmayan bir yola girebilir. Hemoroid tedavisi için cerrahi müdahale olmazsa olmaz değildir. Her hemoroidin görülmesi sırasında cerrahi tedavi önerilmemelidir. İç hemoroidin dört evresi bulunmakta ve üçüncü ve dördüncü evrelerde cerrahi tedavi yapılmaktadır. Diğer tedavi yöntemlerinde birinci evreden dördüncü evreye kadar medikal tedavi ile kendiliğinden geçmesi mümkündür. Tamamen iyileşme görülmez fakat boyutları ilaçlarla ve diyet uygulamaları ile bol lifli yiyeceklerle küçülebilmektedir. Bu sayede hastanın şikâyetleri azalmaktadır.

Hemoroid tedavi edilmezse ne olur?

Hemoroid tedavisi hakkında yanlış bilinen bir anlayış vardır. Tedavi edilmez ise kansere neden olur gibi bir inanış mevcuttur fakat böyle bir durum söz konusu değildir. Her kanser hemoroid değildir ya da her hemoroid kanser belirtisi olarak kabul edilmez. Hemoroid mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Tedavi edilmediğinde kişinin sosyal yaşamı bu durumdan olumsuz etkilenmekte ve yaşam boyu kişiye sıkıntı vermesi kaçınılmaz olacaktır.

Hemoroid için hangi doktora gidilir?

Hemoroid tedavisi için hastalar hangi bölüme başvurmaları gerektiği konusunda araştırma yapmaktadır. Hemoroid tedavisi için genel cerrahi bölümüne başvurulması gerekir.

Hemoroid tedavisi ne kadar sürer?

Hemoroidin tedavisi cerrahi ve medikal olmak üzere iki şekilde yapılabilmektedir. Günümüz teknolojisi ile yapılan lazerle hemoroid tedavisinde iyileşme oranı daha yüksek ve süreci daha kısadır. Tedavi sonrası iyileşme yedi-on gün aralığındadır. Cerrahi tedavi sonrası iyileşme süreci daha uzun olmakta ve ağrı hissedilmektedir.

Hemoroid ameliyatsız tedavi edilir mi?

Evet, günümüz teknolojisi ile hemoroid artık acısız ağrısız bir şekilde tedavi edilmektedir. Kliniklerde steril şartlar altında uzman doktorlar tarafından ameliyatsız lazer tedavisi uygulanmaktadır. Kırmızı ışık adı verilen lazer ışınları ile damarlar küçültülerek hemoroid memesi söndürülmeye çalışılır. Her hemoroid memesine bir buçuk saniye gibi sürede üç defa kırmızı ışık verilir, dokulara herhangi bir zararı olmamakta ve ağrı oluşmamaktadır.

Hemoroidin bitkisel tedavisi mümkün mü?

Hayır, hemoroidin bitkisel tedavisi mümkün değildir fakat lazer ile ameliyatsız bir şekilde hemoroid sorunu ortadan kaldırılabilir. Lazer ile tedavi hemoroidin birinci ve ikinci evrelerinde etkili olmaktadır. Lazer ile tedavi sonrası hasta günlük yaşantısına dönebilir ve ağrı minimum düzeydedir. Hasta dışkı ve gaz tutamama gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmamaktadır. Diğer hemoroid tedavi yöntemlerine kıyasla lazer ile tedavi uygulandığında iyileşme oranı oldukça yüksektir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman hekimler ile hijyenik hastane ortamında hemoroid tedavisi imkanı sunmaktayız. En iyi koşullarda acısız, ağrısız hemoroid tedavisi hakkında bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Hemoroid, hemoroid tedavisi, hemoroid tedavisi fiyatları hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.

  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN