Hemoroid, yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebilen yaygın bir sağlık sorunudur. Birçok insan, bu konuda bilgi sahibi olmak istese de konunun hassasiyeti nedeniyle bilgi edinmekte zorlanır. Hemoroid çeşitleri iç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere ikiye ayrılır.

Dış Basur Hakkında En Çok Merak Edilenler Nelerdir?

Dış basur, özellikle oturarak çalışan ya da uzun süre hareketsiz kalan bireylerde görülme olasılığı yüksek olan bir durumdur. Sorunun belirtileri arasında anal bölgede kaşıntı, ağrı ve bazen kanama yer alır. Peki, insanlar dış basur hakkında neyi merak ediyor? Genellikle, bu durumun günlük yaşamı ne ölçüde etkilediği ne zaman doktora başvurulması gerektiği ve evde uygulanabilecek basit tedbirler en çok sorulan sorular arasındadır.

Dış Basur Nedir?

Dış basur, anal kanalın dış kısmında, deri altında gelişen şişkin damar yumaklarıdır. Bu durum, genellikle dışkılama sırasında meydana gelen basınç artışı nedeniyle oluşur. Dış basurun belirgin bir özelliği, dışarıdan görülebilmesi ve elle hissedilebilmesidir.

Dış Basur Neden Olur?

Dış basurun oluşumuna neden olan birkaç faktör bulunmaktadır. Uzun süreli oturma, kabızlık, aşırı kilo, hamilelik ve doğum gibi durumlar, anal bölgedeki damarlarda basıncın artmasına ve sonuç olarak dış basurun oluşumuna yol açabilir. Ayrıca, yetersiz lif alımı ve yeterli su tüketmemek de kabızlığı tetikleyerek dış basur riskini artırır.

Dış Basur Nasıl Geçer?

Dış basurun tedavisi, durumun şiddetine ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Hafif vakalarda, lifli gıdaların tüketimi artırılarak ve bol su içilerek kabızlığın önlenmesi, ağrı ve şişliği azaltmak için soğuk kompres uygulanması gibi evde tedbirler alınabilir. Ağrı kesici kremler ve oturma banyoları da rahatlama sağlayabilir.

Dış Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dış basurun tedavisi için doktorlar, genellikle topikal kremler, supozituvarlar ve ağrı kesiciler önerir. Bu tedaviler, semptomları hafifletmeye yardımcı olur. Daha ciddi vakalar için ise cerrahi müdahale gerekebilir. Lazer, infrared koagülasyon ve bant ligasyonu gibi yöntemler, dış basur tedavisinde kullanılabilir.

Dış Basur Kaçıncı Derece?

Dış basur, genellikle belirtilerin şiddetine göre sınıflandırılmaz çünkü bu durumun belirgin bir özelliği, dışarıdan görülebilir ve elle hissedilebilir olmasıdır. Ancak, iç basur farklı derecelerde sınıflandırılır ve bu, tedavi seçeneklerinin belirlenmesinde önemli bir faktördür.

Dış Basur Patlarsa Ne Olur?

Dış basur patlaması, özellikle eğer enfekte olursa, ciddi ağrıya ve konfor kaybına neden olabilir. Bu durumda, temizlik önemlidir ve doktora başvurmak gerekir. Doktor, enfeksiyonu önlemek ve iyileşmeyi desteklemek için antibiyotik veya diğer tedaviler önerebilir.

Dış Basur Ameliyatsız Geçer mi?

Birçok dış basur vakası ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir. Lifli beslenme, bol su içme, düzenli egzersiz ve oturma banyoları gibi evde alınabilecek önlemler, semptomların hafifletilmesinde etkilidir. Ancak, ciddi veya kronik vakalar için tıbbi müdahale gerekebilir.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.

  Web ve Yayın Kurulu
  Op. Dr. Alp Oran
  Oluşturma Tarihi : 09.04.2024
  Güncelleme Tarihi : –

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.